Tags: auto  

Idete po rovnej ceste, dopravné predpisy dodržiavate ako sa patrí a tu zrazu jeleň! Situácia, o ktorej sa vám ani nesnívalo, vám nečakane znepríjemní doteraz nerušenú cestu. Skutočnosť, ktorú nedokážete ovplyvniť. Ako sa na takúto situáciu pripraviť a čo robiť, keď sa zrážke nedokážete vyhnúť?

Kedy je zvierat na cestách viac?

Nikdy neviete, čo vás počas jazdy autom prekvapí. Niekedy ani najvyšší stupeň ostražitosti nepomôže. Divá zver prichádza nečakane. Často ju nestihnete ani zaregistrovať. Najviac stretnutí so zverou prebieha na jar a na jeseň. V septembri sa zbiera úroda, odhaľujú sa polia a zvieratá sa nemajú kde skryť. Okrem toho, prichádzajú o ľahko dostupnú potravu a musia ju ísť hľadať inde. V apríli sa mladí samčekovia zaujímajú o samičky, ktoré ich vábia, a často sa vrhajú pod kolesá automobilov.

V prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie, tak to väč©šinou pokrýva aj zrážku so zverou. Ak sa vám takáto poistná udalosť stane, je potrebné kontaktovať poisťovňu. Oprava auta po takejto nehodovej situácii potom prebieha v jednom zo zmluvných autoservisov, s ktorým poisťovňa spolupracuje.

Na ktorých úsekoch ich je najviac?

Najviac dopravných nehôd so zverou vzniká pri zníženej viditeľnosti na cestách v blízkosti lesa, medzi stromami a pri poliach. Nezabúdajte, že divé zvieratá putujú po svojich teritóriách, cez ktoré križujú naše cesty. Dôvodom, prečo sa s divou zverou dnes stretávame častejšie, je aj to, že je premnožená, ale svoje zohráva aj vyrubovanie lesov a ničenie jej prirodzeného prostredia.

Preventívne opatrenia na zníženie rizika

Úseky, v ktorých sa s divou zverou stretnete najčastejšie, sú označené výstražnou dopravnou značkou A 18 – zver. Držte sa stredu cesty a sledujte jej okraje. Ľahko sa to hovorí, ale v prípade, že sa zver na ceste objaví máte možnosť lepšie zareagovať. V lepšom prípade zviera na ceste zaregistrujete. Nespúšťajte ho z očí, spomaľte a stlmte svetlá. Zviera môže na zmenu osvetlenia reagovať útekom. Počítajte s tým, že zvieratá sa premiestňujú v skupinkách, je dosť pravdepodobné, že to, ktoré ste videli, nie je pri ceste jediné.

Snažili ste sa, ale stretu so zverou ste nezabránili?

V horšom prípade si zviera nevšimnete a keď sa s ním stretnete na ceste, už je neskoro. Auto rozbité, zviera mŕtve, vy v šoku. Strety so zverou bývajú aj smrteľné. Obeťou nie je len zviera. Našťastie sa vám nič nestalo. Niekedy je lepšie zviera usmrtiť, nech to znie akokoľvek kruto. Vinník sa v tomto prípade neurčuje. Pod kolesá sa najviac vrhajú srny a jelene, ale menšie poškodenia často spôsobujú aj vtáky.

Ako postupovať, aby sa z havárie nestal ešte väčší problém?

 • Zapnite výstražnú signalizáciu. Nech ostatní vodiči vedia, že sa na ceste niečo deje.
 • So zvieraťom, ktoré ste zrazili, nehýbte, ani keď je zranené. Neviete, ako zareaguje, ani či vám nemôže hroziť nejaká nákaza, napr. besnota.
 • Oznámte polícii, že ste mali nehodu. Oni to oznámia miestnemu poľovníckemu zboru a prídu na miesto nehody.
 • Nehodu poriadne zdokumentujte. Fotodokumentácia a kontaktné údaje svedkov nehody sa vám pre poisťovňu zídu. Poisťovňu môže zaujímať, ako k nehode došlo a či ste do rizika nešli vedome.

Volajte políciu. Vždy!

Číslo 158 vyťukajte na mobile aj vtedy, keď je škoda na aute minimálna a v ďalšej ceste vám nič nebráni. Nikdy neviete, či vaša nehoda nemala nejakého svedka. Útek z miesta nehody sa u nás klasifikuje ako trestný čin. Okrem toho, poranili či usmrtili ste zviera. Zrážka so zverou patrí medzi nehody, ktoré nezavinil vodič. Pokutu v tomto prípade nedostanete, aj keď políciu zavoláte. Nedovoľte, aby z vás urobili pytliaka. To je trestné. O poranené alebo uhynuté zviera sa treba postarať, čo je úlohou polície a poľovníka z revíru, ktorého polícia privolá.

Havarijné poistenie a poistenie stretu so zverou

Na stret so zverou myslia aj poisťovne a je súčasťou poistiek, ktoré majú v ponuke. Poistenie stretu so zverou sa nachádza v balíčku havarijného poistenia. Ak ho máte, obráťte sa na poisťovňu. Číslo na asistenčné služby, ktoré k poisteniu dostanete automaticky, by ste mali mať pri doklade o zaplatení havarijného poistenia. Havarijné poistenie zahŕňa škody spôsobené na vlastnom vozidle, aj keď vo väčšine prípadov vyžaduje vašu spoluúčasť. Na jej výške sa dohodnete, keď poistnú zmluvu uzatvárate.

Povinné zmluvné poistenie s pripoistením

Dnes môže byť poistenie stretu so zverou aj súčasťou povinného zmluvného poistenia, ale nedostanete ho automaticky. Musíte ho rozšíriť o pripoistenie, ktoré stret so zverou kryje. Zvýši to cenu PZP, ale stále to je menej bolestivé, ako škoda, ktorá pri strete so zverou môže nastať.

Využite asistenčné služby

Asistenčné služby dostanete k povinnému zmluvnému alebo havarijnému poisteniu väčšinou zadarmo. Napriek tomu ich využíva len 30 % vodičov, a to je škoda. Vaša! Pripravíte sa o spoľahlivého pomocníka, ktorého máte v nepríjemných dopravných situáciách na cestách doma aj v zahraničí vždy poruke. Na poisťovňu, v ktorej ste poistenie uzatvorili, sa vďaka asistenčným službám môžete obrátiť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Sú pre vás dostupné na jednom telefónnom čísle a môžete sa na ne obrátiť aj v týchto prípadoch:

 • dočerpanie paliva,
 • odtiahnutie nepojazdného vozidla,
 • náhradná doprava,
 • výmena pneumatiky,
 • zabezpečenie ubytovania,
 • otvorenie „zabuchnutého“ auta,
 • právne poradenstvo.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...