Tags: dieťa  

Gastroenteritída je pal žalúdka a čriev, ktorý spôsobuje hnačku, vracanie, nevoľnosť a iné nepríjemnosti spojené so zažívacím traktom. Najbežnejšími príčinami gastroenteritídy u detí sú vírusy, baktérie a črevné parazity. Vedeli ste, že pri viróze je veľmi dôležité piť veľa tekutín.

Priebeh a príčiny virózy

Celkovo má asi 90 % detí s gastroenteritídou len mierne príznaky a nemusí ich ošetrovať lekár. Avšak niekedy môže črevná viróza viesť k ťažkým dehydratáciám a iným nebezpečným komplikáciám. Toto je pravdepodobnejšie u dojčiat, detí s chronickými chorobami a detí, ktoré užívajú lieky tlmiace imunitu.

V rozvojových krajinách, v ktorých je nedostatočná hygiena a zdravotná starostlivosť, gastroenteritída každoročne zabije milióny detí. Väčšina z týchto detí zomiera na extrémnu dehydratáciu (abnormálne nízka hladina vody v tele), ktorá je výsledkom kombinácie silnej hnačky, vracania a nedostatočného pitia tekutín. Aj v rozvinutom svete sa každý rok vyskytuje veľké množstvo prípadov gastroenteritídy, najmä u malých detí. Našťastie rotavírusová vakcína, ktorá sa podáva už malým deťom, je veľmi účinná pri znižovaní počtu stredne závažných až závažných prípadov rotavírusovej choroby.

Vírusová gastroenteritída

U detí sú vírusové infekcie zažívacieho traktu často zodpovedné za mierne prípady gastroenteritídy. Najbežnejšími príčinami vírusovej gastroenteritídy u detí sú rotavírusy, adenovírusy, enterovírusy (najmä počas letných mesiacov), astrovírusy a norovírusy. Rotavírusy sú najpravdepodobnejšou príčinou infekčnej hnačky u detí mladších ako 5 rokov.

Bakteriálna gastroenteritída (otrava potravinami)

Bakteriálna gastroenteritída je menej bežná ako vírusová. Na povrchu potravín, ktoré neboli správne pripravené alebo skladované, sa môžu množiť baktérie. Tieto baktérie niekedy produkujú dráždivé chemikálie nazývané toxíny. Ak dieťa zje potravinu s obsahom choroboplodných zárodkov, táto následne vyvolá príznaky gastroenteritídy. Tie sú spôsobené samotnými baktériami alebo ich dráždivými vedľajšími produktmi. Niektoré typy agresívnych baktérií, ako je Campylobacter, Salmonella alebo E. coli, môžu navyše spôsobiť závažnejšie formy otravy jedlom, ktoré spôsobujú vysokú horúčku, závažné gastrointestinálne príznaky a dehydratáciu (a to aj u detí, ktoré sú zvyčajne zdravé a veľmi odolné).

Črevné parazity

Črevné parazity sa môžu medzi deťmi šíriť prostredníctvom špinavých rúk, kontaminovanou vodou alebo potravinami alebo ak sú znečistené povrchy hračiek a kúpeľňových prípravkov. Giardia lamblia je parazit, ktorý spôsobuje giardiázu. Je najbežnejšou príčinou hnačky vyvolanej parazitmi.

Symptómy virózy

Najbežnejšie príznaky sú:

  1. hnačka (riedka vodnatá stolica)
  2. vracanie
  3. bolesť brucha a kŕče
  4. podráždenosť
  5. slabá chuť do jedla

Niektoré deti môžu mať slabšiu horúčku alebo sa sťažujú na bolesti hlavy.

Ako sa starať o dieťa s virózou?

Ak je vaše dieťa staršie ako 6 mesiacov, má len slabú virózu a nie je dehydratované, môžete mu pomôcť svojvoľne. Hlavným prvkom je dieťaťu neustále podávať tekutiny. Piť mu dávajte radšej často a malé množstvo tekutiny (namiesto veľkého množstva naraz). Môžete mu napríklad dávať vypiť štvrť šálky každých 15 minút. Dôležité je prijímať tekutiny aj v prípade ak dieťa vracia. Ak je dehydrované, lekár alebo lekárnik môžu odporučiť roztoky elektrolytov.

Vo všeobecnosti sa za veľmi dobrú prevenciu považujú probiotiká. Nielenže pomáhajú pri liečbe hnačiek (ktoré majú pôvod vírusový, bakteriálny, či parazitický), ale pomáhajú aj predchádzať zápalovým ochoreniam čriev (medzi ktoré patrí aj črevná viróza).

A aké nápoje deťom s hnačkou nedávať?

nezriedené ovocné džúsy a nealkoholické nápoje, ďalej športové nápoje (pretože obsahujú príliš veľa cukru a môžu zhoršiť hnačku), kávu a čaj (ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu).

A čo jedlo?

Môže dieťa pri viróze jesť normálnu stravu?

Dieťa môže najskôr jedlo odmietať - čo nie je problémom, pokiaľ prijíma dostatok tekutín. Ak je dieťa hladné, pripravte mu stravu aj v prípade, že hnačka pretrváva. Najlepšie sú škrobové jedlá - vyskúšajte jedlá, ako chlieb alebo hrianky, ovsená kaša, ryža, zemiaky alebo krekry. Nedávajte dieťaťu mastné alebo sladké jedlá, ako napríklad: čipsy, sladkosti, koláče, čokoládu, zmrzlinu, smotanu a podobne. Dojčenie môže urýchliť uzdravenie a skrátiť dobu hnačky.

Aké lieky dať dieťaťu?

Svojim deťom nedávajte lieky na hnačku. Nepomôžu a môžu byť dokonca škodlivé. Vždy postupujte podľa pokynov lekára. Viróza sa nedá liečiť antibiotikami. Telo dieťaťa sa samé zbaví vírusu.

Kedy by som mal vyhľadať pomoc lekára?

Doktora treba navštíviť okamžite, ak:

  • dieťa, ktoré má menej ako 6 mesiacov vracia alebo má hnačku (u nich môže veľmi rýchlo dôjsť ku dehydratácii)
  • dieťa je ospalé a je ťažké ho zobudiť
  • má veľa hnačiek (8 až 10 za 1 deň)
  • v jeho stolici je krv alebo hlien
  • frekvencia vracania sa zvyšuje
  • začne vracať zelenú tekutinu (žlč)
  • má silné bolesti žalúdka
  • vykazuje známky dehydratácie (napríklad suché pery, prepadnuté oči, nezvyčajná ospalosť, menšia frekvencia močenia - u malých detí sa prejaví ako menej mokrých plienok)
  • hnačka pretrváva dlhšie ako 10 dní

Záver

U detí väčšina prípadov nekomplikovanej gastroenteritídy trvá asi dva až tri dni. Príležitostne sa môžu objaviť aj hnačky dlhšie ako týždeň. Nezabúdajte, že deti musia piť veľa tekutín, pričom im často dávajte malé množstvo tekutín. Hnačky môžu spôsobiť dehydratáciu, najmä u dojčiat a malých detí, a preto dávajte pozor na príznaky dehydratácie (suché pery, nadmerná ospalosť, slabé močenie). Ak máte podozrenie na dehydratáciu, vaše dieťa musí okamžite navštíviť lekára. Ak má dieťa menej ako 6 mesiacov a vracia alebo má hnačku, mali by ste sa bezodkladne obrátiť na lekára.

 

Zdroj obrázku: BOKEH STOCK / Shutterstock.com

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...