Každý človek má iné príznaky toho, ako sa u neho prejavuje ochorenie alebo vážnejšia choroba. Závisí to najmä od zdravotného stavu, kondície a imunity. Z týchto dôvodov je niekedy možné prehliadnuť ľahké prejavy ochorenia. Na jar a počas leta sa zvyšuje počet kliešťov, čo aj ovplyvňuje  výskyt a rozšírenie infekčného ochorenia. Počas výletov do prírody je veľmi dôležité dbať na ochranu a prevenciu, pretože na boreliózu neexistuje žiadne očkovanie. Ak budete podceňovať liečbu a možné príznaky boreliózy alebo iných ochorení, môže sa vám to tvrdo vrátiť.

Čo by ste mali byť vedieť o borelióze

Borelióza je infekčným ochorením, ktoré je nutné včas odhaliť a  bezodkladne začať s liečbou. U niektorých infikovaných ľudí však prebieha toto ochorenie bez viditeľných príznakov, čo môže skomplikovať jej odhalenie alebo samotnú liečbu. Prejavy závisia aj od toho, v akej fáze sa človek aktuálne nachádza, keďže pri nej rozlišujeme hneď tri fázy ochorenia. Ak sa vám podarí skoro diagnostikovať boreliózu, budete mať veľkú šancu na úplne uzdravenie. To je možné v prípade, ak sa ochorenie dostalo do 1. alebo 2. fázy. Posledná fáza môže zapríčiniť trvalé poškodenie orgánov.

Spôsoby prevencie proti borelióze

Jedným z účinných spôsobov prevencie, ako predchádzať uštipnutiu kliešťom, je používanie repelentov pri každom výlete do prírody. Okrem toho nepodceňujte ani výber vhodnej obuvi a oblečenia. Ak chcete podporiť svoju imunitu, je vhodné pravidelne používať výživové doplnky s obsahom vitamínov, prípadne môžete nájsť doplnky, ktoré prispievajú k dobrej kondícii. Po návrate z výletu si nezabudnite skontrolovať celé telo a všetky jeho záhyby, aby ste sa presvedčili o tom, že nedošlo k napadnutiu kliešťom. Pri kožných zmenách neváhajte kontaktovať svojho lekára.

Ochorenie, ktoré narúša a ovplyvňuje náš pohyb

Reuma je všeobecný pojem pre rôzne ochorenia svalov a kĺbov, pri ktorých dochádza k narúšaniu  pohybového aparátu. Rozlišujeme hneď niekoľko druhov reumy, najčastejšie ide o osteoporózu, artrózu alebo reumatickú artritídu. Reuma je jedným z najčastejších ochorení, ktoré môže viesť až k invalidite.

Najčastejšie príčiny reumy

Sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu môže byť hlavnou príčinou toho, že sa u vás objaví  reuma. Medzi ďalšie príčiny reumy patria tiež fajčenie, zlá životospráva, nadmerné užívanie alkoholu alebo dokonca preťažovanie svalov.

Ak spozorujete závažné zmeny vašej pokožky alebo budete mať podozrenie, že sa u vás objavujú prejavy možných infekčných ochorení, tak určite neváhajte a kontaktujte lekára, aby ste predišli možným rizikám. Pri neliečení alebo zanedbanej starostlivosti môžete čeliť rôznym následkom, ktoré so sebou prinášajú neliečené ochorenia. Ak vás trápia bolesti kĺbov alebo svalov, neváhajte overiť váš zdravotný stav.

 

Zdroj obrázka: {namtipStudio} / Shutterstock.com

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...