• Čo sú to RTD nápoje
  -2

  Ak sa zaujúímate o zdravú stravu či fitness, isto ste sa už stretli s pojmom RTD nápoj. V tomto článku si popíšeme čo sú to RTD nápoje, na čo sú dobré a či sú vôbec nevyhnutné pre zdravý životný štýl a peknú postavu bez prebytočných tukových vankúšov.

  Read more
 • Ketogénna diéta - nízkosacharidová diéta
  -2

  Chudnutie nie je len o obmedzení tukov v strave. Chudnúť sa dá aj keď budeme jesť pomerne veľa tukov a to tak, že zo stravy úplne alebo čiastočne vylúčime sacharidy. Jedna z najznámejších diét založených na nízkom príjme sacharidov je ketogénna diéta. Telo bez prísunu sacharidov bude hľadať iný zdroj energie a siahne po tukoch. Tento stav sa odborne nazýva ketóza a telo pri nízkej hladine cukru v krvi začne vyrábať z mastných kyselín tzv. ketóny, ktorými nahrádza cukry. Ketogénna diéta sa nazýva aj keto diéta. Do ketózy sa telo dostane, ak za deň prijmete menej ako 50 gramov sacharidov. Ketózu využívajú mnohé diéty (napr. Atkinsova diéta, diéta South Beach), ktoré sa líšia množstvom príjmu sacharidov, bielkovín a tukov. Diéty založené na ketóze bývajú veľmi efektívne v spaľovaní tukov, majú však aj svoju odvrátenú stránku. O výhodách a nevýhodách ketogénnej diéty si môžete prečítať nižšie.

 • Mangán - na čo je dobrý a kde ho nájdeme
  -1

  Mangán je minerál, ktorý je pre naše telo veľmi dôležitý. Je potrebný pre metabolizmus bielkovín, tukov, k regulovaniu hladiny cukru v krvi, pre zdravú nervovú sústavu a tiež dobrý imunitný systém. Ďalej je nutný na produkciu energie, rast kostí, chráni pred vysokou hladinou cholesterolu a vysokým krvným tlakom, a je tiež dobrý na rast chrupaviek a na ochranu pred ateriosklerózou, osteoporózou, artrózou a svalovými kŕčmi. U dojčiacich mamičiek podporuje tvorbu materského mlieka. Mangán je tiež podporný pri využívaní mnohých minerálov a vitamínov v tele (napríklad vápnik, fosfor, železo, vitamín E).

  Read more
 • Najhoršie potraviny pri chudnutí
  -2

  Existuje veľa ľahko dostupných potravín, ktoré nedávajú nášmu telu žiadne užitočné živiny okrem tuku a cukru. Sladkostí sú v supermarketoch plné regále. Vďaka farebným obalom vyzerajú lákavo, ale ak vám záleží na vašej postave, mali by ste sa častiam obchodu s cukrovinkami vyhnúť. No nielen sladkosti sú pre náš organizmus nezdravé. Raz za čas nezaškodí dať si sladkosť, ale všetko s mierou. Nasledovné potraviny by ste si mali škrtnúť zo svojich jedálničkov.

  Read more
 • Syr Cottage je vhodný na chudnutie aj priberanie.
  -0

  Malé biele guľôčky v tégliku sa stali súčasťou mnohých diét nielen na chudnutie, ale najmä na priberanie svalov. Je na to niekoľko dôvodov prečo vďaka syru Cottage môžete ako priberať tak i chudnúť. Tento syr obsahuje málo tuku a kalórií, zanedbateľne sacharidov a veľa bielkovín, vďaka čomu nepriberiete tuku, ale udržíte alebo vybudujete si svaly. Potravín s tak priaznivými výživovými hodnotami je na trhu málo, preto syr Cottage by sa dal nazvať aj superpotravinou. Navyše Cottage je bohatý na vitamín B2, ktorý je dobrý pre kožu a zdravé oči. Obsahuje aj vápnik a fosfor, ktoré sú dobré pre silné kosti a zuby. Cottage cheese sa dá kúpiť s rôznymi príchuťami, s bylinkami, chilli paprikou alebo s príchuťou cibule a cesnaku.

  Read more
 • Tuky v diéte
  -2

  Dlhé roky sa hovorilo o tom, že diéta s malým obsahom tuku je vhodná na zníženie hmotnosti a prevenciu srdcových chorôb. To platí aj dnes, aj keď existujú diéty s vysokým podielom tuku vďaka ktorým sa dá schudnúť veľmi rýchlo. Úplné vyradenie tukov z diéty nemá práve priaznivé účinky na ľudský organizmus. Je mnoho dôvodov, prečo by mali byť tuky súčasťou denného jedálnička.

  Read more
 • Zdravšie alternatívy k nezdravým potravinám
  -2

  Chipsy – Pistácie, oriešky

  Je veľmi pohodlné otvoriť si večer pri telke balíček chutných chipsov. Takisto je však pohodlné otvoriť sáčok s pistáciami alebo nasypať na misku hrsť orechov, slnečnicových alebo tekvicových jadierok. Aj navzdory tomu, že oriešky obsahujú veľa tuku, nám pomáhajú chudnúť. Chipsy sú smažené na oleji a sú príliš solené, čo nepomáha keď chceme schudnúť.

  Read more
 • Zelenina a ovocie s vysokým obsahom vlákniny
  -2

  V mnohých diétach sa odporúča jesť zeleninu či ovocie s vysokým obsahom vlákniny. Vláknina je užitočný pomocník pri trávení a vitamíny so zeleniny a ovocia sú tiež prospešné. Ak ste si doteraz lámali hlavu nad tým, ktoré ovocie alebo zelenina obsahujú najviac vlákniny, už viac nemusíte.

  Read more
 • Zoznam najnávykovejších jedál
  -0

  Pravidelný prísun potravy považujeme na Slovensku za normálny jav. Jeme niekoľkokrát denne a týždeň čo týždeň máme na jedálničku veľmi podobné jedlá. V mnohých dotazníkoch ľudia označujú ako najobľúbenejšie jedlá pizzu a len málokto odolá dobrej čokoláde. Vedci z University of Michigan zverejnili v US National Library of Medicine štúdiu o návykovosti jedla. Skúmali faktory, ktoré robia jedlo návykovým. Prvé miesta rebríčka najnávykovejších jedál obsadili spracované potraviny a na úplnom vrchole najnávykovejších jedál je pizza. Deväť z desiatich najnávykovejších jedál obsahuje množstvo tukov a rafinovaných sacharidov

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...