Gastroenteritída je zápal žalúdka a čriev, ktorý spôsobuje hnačku, vracanie, nevoľnosť a iné nepríjemnosti spojené so zažívacím traktom. Najbežnejšími príčinami gastroenteritídy u detí sú vírusy, baktérie a črevné parazity. Vedeli ste, že pri viróze je veľmi dôležité piť veľa tekutín.
Čítať ďalej...Nový prírastok do rodiny
Na príchod bábätka sa určite teší celá rodina. Okrem radosti táto veľká udalosť prináša so sebou aj isté povinnosti, ale milé. Jednou z nich je aj zaobstaranie oblečenia pre bábätko. Rodičia môžu vyberať z množstva krásnych tričiek, dupačiek a nohavíc. Treba však myslieť na to, že detská pokožka je veľmi citlivá, a preto je dôležité zamerať sa viac na materiál oblečenia ako na farbu alebo strih. Materiál oblečenia pre bábätko by sa mal ľahko udržiavať, mať dobrú absorpčnú schopnosť, nemal by chladiť ani elektrizovať. Najvhodnejším materiálom detského oblečenia je bavlna. Platí to aj v prípade, ak sa rozhodnete ušiť pre svoje bábätko oblečenie sami.
Všetko, čo Vaše dieťatko potrebuje
Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie-či je malé alebo veľké. Máme pre svoje ratolesti slabosť. Keď máme doma malé bábätko, tak ho obskakuje celá rodina. Sme pyšnými rodičmi a túžime po tom, aby naše dieťatko bolo to najkrajšie. Preto si potrpíme na detské oblečenie a niekedy dáme prednosť vlastnému ušitiu pred kupovanými vecami.
Aby ste to zvládli aj samy, nepotrebujete byť vyučenou krajčírkou ani absolvovať krajčírsky kurz. Postačí potrebný materiál a trošku zručnosti, rád i fantázie. Čo všetko sa dá pre bábätká ušiť? Pomerne dosť vecí. Napríklad oblečenie, zavinovačky, hračky alebo hniezdo. A nie je to vôbec náročné a ešte k tomu môžete ušetriť peniaze, ktoré by ste investovali do kúpy tejto detskej výbavičky.
Ak sa rozhodnete ušiť pre bábätko napr. zavinovačku, najlepšou látkou na to bude určite kojenecký plyš. Svojou hebkosťou a jemnosťou je príjemný na dotyk a Vaše bábätko sa v ňom bude veľmi dobre cítiť. Môžete ho použiť aj na ušitie dupačiek, čiapočky alebo deky pre dieťatko.
Aj bábätká majú svoje hniezda
Každá mamička vie, čo je to hniezdo pre bábätko. Bez toho sa už zrejme nezaobíde žiadne dieťa. Niektoré mamy ho kupujú, iné zasa ušijú presne na mieru pre tú svoju ratolesť. Nevyžaduje to veľa námahy ani materiálu. Budete potrebovať kvalitnú bavlnu, výplň do hniezda, ktorú väčšinou tvorí PE duté vlákno, šijací stroj a strih, pre ktorý sa rozhodnete.
Základom je vždy bavlna metráž, ktorá je najjemnejšou látkou a bábätká na ňu veľmi dobre reagujú. Nakoľko je ich jemná pokožka veľmi citlivá, treba materiál voliť opatrne a s rozumom.
Ak čakáte bábätko alebo ste sa stali čerstvou mamičkou, vyskúšajte svojmu dieťatku ušiť niečo pekné, čo poteší aj Vás. Doprajte malému stvoreniu život v bavlnke už od narodenia.
Čím ďalej viac mamičiek uprednostňuje látkové plienky pred jednorazovými. Aké sú ich výhody? Je to iba ekonomická stránka, alebo je toho viac? Nielen to sa dozviete v nasledujúcom článku. Povieme si aj niekoľko tipov, ako si spomedzi množstva látkových plienok vybrať tie správne pre vaše bábätko.
Čítať ďalej...Každá mamička sa s ním stretla a lekári po pôrode ohodnotili jej práve narodené bábätko takzvaným APGAR skóre. APGAR skóre hodnotí na stupnici od 0 do 10 celkový vzhľad a základné životné funkcie dieťaťa a slúži na odhad ohrozenia bábätka nedostatkom kyslíka. APGAR skóre sa počíta trikrát a to do jednej minúty po narodení dieťaťa, druhé po piatich minútach a tretie po desiatich minútach od narodenia.
Čítať ďalej...Mnoho mamičiek čaká na moment, kedy hlboký kočík vymení za športový. A odkedy začať používať športový kočík? Do pol roka od narodenia by malo bábätko ležať na rovnej ploche. Niektoré športové kočíky to síce umožňujú, no s dieťatkom vtedy nemáte očný kontakt, chrbtovú opierku je možné polohovať do roviny, no športová časť sa vtedy nedá otočiť tak, aby ste na seba videli, dieťa môže ležať len v smere jazdy. Aj keby vám táto skutočnosť nevyhovovala, po šiestich mesiacoch sa pre tento typ kočíka rozhodnete takmer stopercentne, presvedčia vás najmä nespočetné výhody športových kočíkov. Ktoré patria medzi tie najväčšie?
Čítať ďalej...Možno ste už aj vy niekedy darovali topánočky alebo papučky vášho dieťaťa rodine alebo priateľom. Zámer to bol určite dobrý, no verte, že pre dieťa, ktoré ich zdedí, to už nie je až taká “výhra”. Vývoj detskej nohy je totiž značne ovplyvnený tým, čo si dieťa obúva. A pri topánkach, ktoré už sú nosené, si noha nevytvorí svoje vlastné “pravidlá”. V praxi to znamená, že topánka sa neprispôsobí nohe, ale naopak. Noha bude kopírovať topánku aj s jej vlastnosťami, ktoré určil predošlý majiteľ. Dieťa by rozhodne malo vždy nosiť nové, nezdedené topánky. Je to záruka, že sa jeho noha bude vyvíjať tak, ako má.
Čítať ďalej...