Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou investíciou. Aby nám dlho a bez problémov slúžilo, rovnako ako motorku, aj príslušenstvo k nej je potrebné riadne pripraviť na dlhé zimné obdobie. Čo všetko treba ošetriť a uskladniť, a ako na to?

1. Prilba na motorku

Či už ste vlastníkom štýlovej prilby HJC alebo inej ochrany hlavy pri jazde na motorke, správne uskladnenie je potrebné pre všetky typy. Zazimovanie začnite čistením. Na omývanie prilby používajte iba čistú vodu prípadne mydlovú. Agresívne čistiace prostriedky by mohli poškodiť povrchovú úpravu takmer na každom type prilby.

Aby ste odstránili chrobákov alebo väčšiu špinu, najskôr prejdite prilbu namočenou handrou. Ťažko dosiahnuteľné oblasti alebo ventilačné otvory vyčistite jemnou zubnou kefkou.

Nezabudnite tiež všetky gumové lemy obľúbenej moto prilby ošetriť vazelínou alebo tekutým silikónom, aby sa nevysušili a nepraskli. Izolačné gumy tak zostanú hladké a nepoškodia sa.

Vnútornú časť prilby môžete ošetriť prípravkom vyrobeným z detského šampónu alebo mydla a teplej vody. Nie je vhodné používať pracie prášky, pretože pri styku  s pokožkou hlavy alebo tváre môže prísť k podráždeniu.

Ak vnútorná vložka prilby nie je odnímateľná, očistite ju prípravkom a nechajte vysušiť pri izbovej teplote. Pre rýchlejšie sušenie tiež môžete použiť fén. Avšak musíte to robiť opatrne a nepoužívať vysokú teplotu.

Pred uskladnením skontrolujte štít svojej prilby. Ak má nedostatky, zainvestujte do nového. Pri jazde je predsa najdôležitejšie dobre vidieť.

2. Motorkárske oblečenie

Či už jazdíte v koženom oblečení alebo v textile, každý druh oblečenia potrebuje pred zazimovaním ošetriť. Pri praní si dávajte pozor na zloženie prášku. Niektoré pracie prášky môžu urobiť viac škody ako úžitku. Nesprávnym praním si môžete poškodiť vodeodolné alebo vzdušné membrány.

Pri praní a čistení sa vždy riaďte odporúčaniami výrobcov. Pre správne čistenie motorkárskeho oblečenia nájdete na trhu rôzne prípravky, ktoré sú rozdelené podľa typov materiálov, z ktorého sa oblečenie skladá.

Pred praním nezabudnite odstrániť všetky chrániče a vložky, ktoré nie sú na pranie v práčke vhodné. Neriskujte a operte ich v rukách.

Sušenie v sušičke nie je pre motorkárske oblečenie vhodné. Radšej chrániče položte na veľký uterák a nechajte uschnúť. Nohavice a bundu zaveste na vešiak a nechajte vyschnúť pri izbovej teplote. Skôr než ich zavesíte do skrine, uistite sa, že všetky časti sú dokonale suché.

3. Kožené oblečenie, rukavice a topánky

Koža potrebuje špeciálne ošetrovanie rovnako počas celej sezóny ako aj pri zazimovaní. Predĺžite tak jej životnosť o roky. Väčšie nečistoty môžete jemne odstrániť pomocou mäkkej zubnej kefky alebo namočenej handričky. Pre ošetrovanie používajte výrobky na to určené. Po vyčistení sušte kožené veci pri izbovej teplote, nikdy však nie pri ohni ani na slnku.

Po čistení naneste ochranné prípravky, aby koža nestvrdla a nepopraskala. Kožené kusy je vhodné tiež skladovať na suchom mieste a pri stálej izbovej teplote.

Keď už máte všetko riadne očistené a ošetrené, nezabudnite veci uložiť na vhodné suché miesto a náhodne ich kontrolovať, aby nezatuchli alebo ich nenavštívili škodci.

Zdroj obrázkov:

  1. Rizar el pixel/Shutterstock.com
  2. Gregory Gus/Shutterstock.com

 

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...