Tags: auto  

Väčšina dnešných áut, najmä tých väčších či výkonnejších, nemá zrovna nízku spotrebu paliva. Ak chcete jazdiť ekologickejšie a zároveň si znížiť celkovú spotrebu, zamerajte sa najmä na vašu jazdu a na pneumatiky. O tom, ako vám môžu pomôcť spotrebovať menej paliva, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Tipy, ako si znížiť spotrebu paliva pomocou pneumatík

Možno to znie zvláštne, no pneumatiky vo veľkej miere ovplyvňujú spotrebu vášho vozidla. Nakoľko sú jedinou kontaktnou plochou auta s vozovkou, je dôležité, aby ste ich udržiavali v poriadku. Poďme sa bližšie pozrieť na to, akým spôsobom si vieme pomocou pneumatík znížiť spotrebu paliva.

Pneumatiky majte optimálne nahustené

Pri pneumatikách treba dbať na ich optimálnu hustotu. Podhustené pneumatiky majú totiž vyšší valivý odpor, a teda okrem horších jazdných vlastností aj vyššiu spotrebu. Naopak, prehustené pneumatiky majú nižší valivý odpor, no zato aj horšiu priľnavosť k vozovke.

 

Pri hustení pneumatiky je vždy vhodné brať na vedomie odporúčania výrobcu. Ideálny tlak viete nájsť buď v používateľskom manuále, prípadne na stredovom stĺpiku.

Úsporné pneumatiky majú nízky odpor

Ak zháňate nové pneumatiky, poobhliadnite sa na tie úspornejšie. Bývajú síce drahšie, no dokážu vám ušetriť nemalé finančné prostriedky. Pri menších autách je úsporu vidno skôr ako pri tých veľkých, no stále to vychádza prináša isté finančné výhody. ( Pozrite si rebríček letných pneumatík 2019 )

Znížte kontaktnú plochu auta s vozovkou

V prípade, že chcete jazdiť úspornejšie, je vhodné znížiť kontaktnú plochu auta s vozovkou. Ako to ale docieliť? Stačí si kúpiť užšie pneumatiky. Samozrejme si pri ich výbere nechajte poradiť, aby sedeli presne na vaše auto.

Znížte si spotrebu vhodnou jazdou

Vedeli ste, že správnou jazdou si viete znížiť spotrebu paliva? Na čo si dávať v tomto prípade pozor a čomu sa vyhnúť? Povieme si, ako jazdiť tak, aby ste ušetrili čo najviac paliva.

Dodržujte pri jazde predpisy

Okrem toho, že ušetríte aj na prípadných pokutách, jazdením podľa predpisov si viete poriadne znížiť spotrebu. Pri vyššej rýchlosti a vyšších otáčkach či pri neustálom zrýchľovaní a spomaľovaní totiž spotrebujete oveľa viac paliva, ako keď pôjdete tak, ako máte.

Využívajte voľnobeh

Aj voľnobeh má svoje výhody. Vyskúšajte prejsť na križovatke na voľnobeh, ak vidíte, že vám svieti červená. Nezaberie vám to žiadny čas navyše, no ušetrí to celkom dosť paliva. Najmä, ak si na to zvyknete a budete takto jazdiť častejšie.

Vypínajte motor

Máte auto so štart-stop systémom? Možno vás tento systém hnevá, no má výborný vplyv práve na spotrebu. Pretože ak motor nepracuje, nemá predsa žiadnu spotrebu. Ak aj tento systém nemáte, nevadí. Ak stojíte napríklad na červenej, vypnite motor. Uvidíte, koľko vám to môže v konečnom dôsledku ušetriť.

Udržujte rýchlosť tempomatom

Tempomat zvyšuje komfort počas jazdy a zároveň vďaka udržaniu stálej rýchlosti pomáha aj šetreniu paliva. Ako sme už spomenuli vyššie, pri spomaľovaní a zrýchľovaní sa spotrebuje zbytočne veľa paliva, kdežto z plynulej jazdy profitujete.

Rada na záver

Okrem vhodných pneumatík a optimálnej jazdy vám spotrebu paliva zníži aj samotná kvalita paliva. Týmto nechceme povedať, že máte tankovať len tie najdrahšie značky. No tankovaním na overených čerpacích staniciach budete mať istotu, že tankujete kvalitné palivo. A práve kvalitné palivo zaistí, že váš palivový systém ostane nepoškodený a bude fungovať tak, ako má.

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...