Tags: kĺby  

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový tréning v telocvični a osloviť prítomných ľudí, ideálne vo vekovej skupine nad tridsať rokov. Stačí im položiť jednoduchú otázku – či sa v minulosti venovali nejakému kolektívnemu športu, napríklad futbalu, a či majú za sebou históriu zranení. Ak znie odpoveď na prvú otázku áno, tak pri tej druhej mnohí povedia, že ich k cvičeniu priviedli napríklad aj ťažkosti s kĺbmi či šľachami.

Šport môže liečiť a pomáhať

Týmto však vonkoncom nechceme naskočiť na známu frázu „športom k trvalej invalidite”, čo zvyknú používať najmä ľudia, ktorí nikdy ani nešportovali. Vôbec to tak nie je. Šport môže liečiť a pomáhať, treba však vedieť, ako na to a čo naše telo zvládne. Preto sa mnohí ľudia, najmä v strednej generácii, namiesto napríklad futbalu, kde je vyššie riziko zranenia, venujú silovému či skupinovému tréningu, ktorý je v tomto prípade o poznanie bezpečnejší. A to platí aj pre spomínané kĺby a šľachy. Práve tie sú v rámci prevencie pred zraneniami kľúčové.

Správne doplnky výživy

Mnohí, ktorí majú napríklad po tridsiatke a museli pre zranenia skončiť s kolektívnymi športmi, si vyčítajú, prečo vtedy nemali súčasné zmýšľanie. Vedomosti prichádzajú prirodzene s vekom, no aj vďaka lepšej osvete. Dnes už vieme, že v rámci prevencie pred zraneniami je vhodné kombinovať primerané tréningové zaťaženie, vyváženú životosprávu a taktiež doplnky výživy. Jedno samo o sebe bez druhého či tretieho skrátka nejde. Predstavte si to – aký by malo zmysel ísť na hodinu behať, ak to potom zajete nezdravým jedlom? Asi žiaden.

A rovnako to platí aj pre doplnky výživy. Kĺby a šľachy dostávajú pri pohybe najviac zabrať. Preto má okrem cvičení, ktoré ich môžu posilniť, zmysel aj efektívna kĺbová výživa, ktorá im dodá to, čo potrebujú.

Aj pre lepší výzor

Ak sa človek dobre cíti, tak sa to zväčša prejaví aj na zovňajšku. Stačí len samotná pozitívna energia, ktorá vtedy z človeka vychádza. Rovnako sa však takto môžu prejavovať konkrétne doplnky výživy, ktoré môžeme užívať v kombinácii so športovou aktivitou. Konkrétnym príkladom sú kolagénové produkty.

Vo všeobecnosti je známe, že kolagén zohráva kľúčovú rolu pri starostlivosti o kĺby a šľachy, no zároveň má priaznivý vplyv na pleť a kondíciu tkanív v tele. Dá sa do stravy doplniť vo forme nápoja (prášku), tabliet či kapsúl.

Synergický efekt

Ako sme už vyššie spomenuli, jednotlivé faktory idú ruka v ruke. Zdraviu sa však treba naozaj venovať a aj v prípade, ak máte náročné zamestnanie, je potrebné vyhradiť si čas na seba. Či už dopriať si čas na tréning, alebo aj na aktívny oddych, dať si zdravé jedlo a vybrať si vhodné doplnky výživy, napríklad spomínané prípravky na kĺby alebo kolagén. Zdravie vám to vráti. Ak vás doteraz trápil nedostatok energie, lámavé nechty či celková slabá fyzická kondícia, skúste to zmeniť. Je to len vo vašich rukách.

Zdroj foto 1: Jo Panuwat D / Shutterstock.com

Zdroj foto 2: Prathankarnpap / Shutterstock.com

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...