proti lupinam

Lupiny trápia takmer polovicu svetovej populácie. Okrem toho, že vás z lupín môže svrbieť hlava, máte ich plné vlasy, sypú sa vám aj na ramena. Lupiny vznikajú vtedy, keď je príliš suchá alebo príliš mastná pokožka hlavy. Príčin vzniku lupín je viacero okrem kvasiniek ich môže zapríčiniť časté umývanie hlavy ale aj stres, únava či počasie. Je to častý problém ľudí rôzneho veku i pohlavia. Umývate si hlavu rôznymi šampónmi proti lupinám a lupiny vám stále neustupujú? Lupín sa dá zbaviť nielen vyhadzovaním peňazí za drahé prípravky ale aj použitím potravín z domácnosti.

Citrón – Uvarte 3-4 citrónové šupy v litri vody. Varte po dobu približne 15-20 minút. Po vychladnutí si týmto odvarom umyte hlavu. Používajte aspoň raz za týždeň a lupiny vám budú miznúť. Citrón je vhodný najmä na suchú pokožku hlavy, ktorú zvlhčuje a zbavuje baktérií, ktoré sú príčinou lupín. Citrón môžete použiť na lupiny aj priamo tak, že vytlačíte pol citrónu do misky a šťavu si vmasírujete do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 5 minút a následne zmyte vodou. Dá sa použiť len na postihnuté miesta.

Ocot – Síce nie najvoňavejšia metóda, ale veľa ľuďom už ocot pomohol zbaviť sa lupín. Ocot pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Zmiešajte polovicu octu s polovicou vody, množstvo prispôsobte podľa dĺžky vlasov tak, aby ste si dobre opláchli hlavu. Nechajte hodinu pôsobiť (môžete nechať pôsobiť aj celú noc) a následne si vlasy umyte detským šampónom. Použiť môžete bežný ocot alebo jablčný ocot. Nevýhodou použitia octu je jeho nie najlepšia vôňa a vaše vlasy budú ‘voňať’ po octe až k kým si ich znova neumyjete šampónom.

Vajcia – Trochu zvláštna metóda, ale šetrná a účinná. Vaječné žĺtko obsahuje množstvo mastných kyselín a vitamín A. Mastné kyseliny priaznivo pôsobia na pokožku napadnutú lupinami a vitamín A zlepší vytváranie kožného mazu, ktorý prirodzene zvlhčuje pokožku. Rozbite dve vajcia, zamiešajte ich ako keby ste išli robiť omeletu a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť jednu hodinu a dôkladne zmyte. Táto metóda pomôže aj na padanie vlasov. Vajce odstránia odumreté kožné bunky a vlasy budete mať krásne lesklé.

Olivový olej – Olivový olej je ďalší z ľudových receptov proti lupinám. Olivový olej zvlhčí suché miesta, kde sa tvoria lupiny a postupne zabráni ďalšej tvorbe lupín. Receptov ako použiť olivový olej proti lupinám je veľa, my odporúčame natrieť vlasy olejom na noc a nechať pôsobiť do rána. Dajte si pár kvapiek oleja do dlane a votrite do pokožky hlavy. Na noc si na vlasy nasaďte čiapku na kúpanie aby ste si nezamastili vankúš a ráno poriadne vlasy umyte. Dá to trocha roboty, lebo vlasy budú veľmi mastné. Olej v noci poriadne nasiakne do pokožky. Ak nechcete nechať vlasy v oleji celú noc, môžete nechať olej zohriať a vatovým tampónom naneste na pokožku hlavy. Pol hodinu nechajte pôsobiť a umyte šampónom.

Biely jogurt – Umyte si vlasy, utrite a naneste jogurt najmä na lupinami postihnuté časti pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 15 minút a znovu si umyte hlavu. Môžete použiť aj trochu šampónu.

Jedlá sóda – Hydrogén-uhličitan sodný, sóda bikarbóna či jedlá sóda to sú názvy pre jeden a ten istý produkt a nachádza sa pravdepodobne aj u vás doma. Jedlá sóda sa používa na mnohé domáce recepty a dá sa použiť aj na odstránenie lupín. Umyte si hlavu a namiesto šampónu použite kopcovú polievkovú lyžicu sódy. Po minúte pôsobenia opláchnite vodou. Po dvoch týždňoch používania začne vaša pokožka hlavy tvoriť prirodzený maz, ktorý zvlhčí pokožku a zbaví ju lupín.

Aspirín – Rozdrvte 1-3 tablety aspirínu na jemný prach (aspirín vložte do vreckovky a na drvenie použite kladivko) a tento prášok nasypte do šampónu. Ideálny je detský alebo nejaký jemný šampón, nie šampón proti lupinám. Týmto šampónom si umyte hlavu aspoň raz až dvakrát za týždeň a po nanesení šampónu nechajte aspoň 2 minúty pôsobiť. Potom opláchnite vodou. Aspirín môžete použiť aj tak, že si z rozdrveného aspirínu zmiešaného s vodou vytvoríte kašu, ktorú si votriete do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 20 minút a umyte.

Pŕhľava dvojdomá (žihľava) – Veľmi známa bylina a tiež ľahko dostupná pomáha nielen v boji proti lupinám. Prekrvuje pokožku hlavy a tým prispieva aj k rastu vlasov a pôsobí proti plesniam. Obsahuje cenné látky ako aminokyseliny, minerály a vitamíny. Do litra vody dajte 2 kopcové hrste sušenej alebo čerstvej žihľavy. Môžete použiť nielen listy ale aj koreň. Vodu priveďte do varu ale nevarte, hneď odstavte a lúhujte 5 minút. Týmto ‘čajíkom’ si oplachujte hlavu každý druhý deň po umytí vlasov šampónom. Po opláchnutí žihľavovým odvarom nezmývajte.

Ricínový olej - Ricínový olej je výborný pomocník na suchú pokožku. Olej sa lisuje z uvarených ricínových plodov a má tmavšiu farbu. Pôsobí proti lupinám, vlasovému ekzému a na zvlčenie pokožky. Používa sa tiež ako kondicionér. Ricínový olej pomáha hojiť jazvy po operáciách a odstraňuje niektoré druhy bradavíc.

Šampóny proti lupinám - na trhu je veľké množstvo rôznych šampónov proti lupinám, či už sú to tie známe z reklám alebo menej známe. To, ktorý šampón je účinný práve pre vás si budete musieť vyskúšať sami. Nezostáva teda iné ako skúšať, ktorý šampón vám 'sadne' najlepšie. Mnohým však takéto šampóny veľmi účinne pomohli zbaviť sa lupín.

Kvalitné šampóny proti lupinám

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...