Čaj so zvláštnym menom 'Matcha' je používaný najmä v Číne a Japonsku. Matcha čaj je však v poslednej dobe stále populárnejší aj v našich končinách. Dá sa kúpiť vo forme jemného zeleného prášku a ak je vaším cieľom formovanie postavy, môžeme vám ho len odporučiť. Čaj Matcha sa pestuje ako iné čaje, avšak s dvomi rozdielmi. Prvý rozdiel je v tom, že tri týždne pred zberom sa čaj pestuje v tieni.

Čítať ďalej...

Ak existuje jedna vec, ktorá sa opakovane potvrdzuje, je to tá, že neexistuje žiadna čarovná tabletka na chudnutie. A napriek tomu sa všade stále objavujú „rýchle riešenia“ ... a zvyčajne sú dosť pochybné (áno, vidíme vás, detoxikačné čaje).

Čítať ďalej...

Pokiaľ sa nevenujete fitness a posilňovaniu, tak ste pravdepodobne o maltodextríne veľa nepočuli aj keď je bežnou súčasťou mnohých potravín. Stačí si prečítať etiketu so zložením pár produktov vo vašej domácnosti a je šanca, že niektoré z nich budú maltodextrín obsahovať. Maltodextín je oligosacharid, čo znamená, že je zložený z viacerých monosacharidov a vyrába sa zo zemiakov, ryže alebo obilia. Je to teda produkt prírody, ktorý je však vysoko spracovaný a výsledný produkt má formu bieleho lepkavého prášku. Maltodextrín sa skladá z kratších reťazcov, väčšinou 3-19 molekúl glukózy pričom väzby glukózy sú veľmi slabé. V tele sa maltodextrín štiepi na glukózu a tým sa do tela dostane rýchla energia bez prílišného zaťaženia tráviaceho traktu.

 

Maltodextrín je považovaný za bezpečný produkt vhodný pre športovcov ihneď po športovom výkone. Neobsahuje glutén a je vhodný aj pre celiatikov. Niektoré štúdie zistili, že nadmerným užívaním maltodextrínu sa môže redukovať počet dobrých baktérií v tráviacom trakte. Ľudia s cukrovkou by mali pamätať na to, že maltodextrín rýchlo zdvíha hladinu cukru v krvi. Použitie maltodextrínu by teda mali konzultovať s lekárom. Na obaloch maltodextrínu sa často uvádza, že nie je vhodný pre osoby trpiace cukrovkou, tehotné ženy a deti do 15 rokov

 

Glykemický index maltodextrínu je 106-136, čo je viac ako má cukor (70) a má rovnaké množstvo kalórií na gram ako má cukor. Odporúčaná dávka maltodextrínu ihneď po cvičení je 20-40 gramov rozpustených vo vode. Všeobecne sa dá povedať, že maltodextrín je prospešný a najväčší význam má ihneď po tréningu.

 

Výhody maltodextrínu:

  • Rýchlo sa vstrebáva bez zaťaženia trávenia
  • Rýchlo doplní energiu po fyzickom výkone

 

Nevýhody maltodextrínu:

  • Ťažšie sa rozmiešava v studenej vode
  • Naše telo nepríjme viac ako 80 gramov maltodextrínu denne
  • Rýchlo dvíha hladinu cukru v krvi

 

 

l arginin

Arginín je semi-esenciálna aminokyselina, ktorú si telo vie samo vyrobiť len za určitých okolností a v nedostatočnej miere. Keďže L-Arginín má mnoho priaznivých účinkov na naše telo, je dobré ho telu dodávať či už v strave alebo v doplnkoch výživy. Zvýšený príjem L-Arginínu je potrebný najmä v období rastu a zvýšenej fyzickej námahy. Pre ľudí, ktorí cvičia s činkami je vhodná suplementácia L-Arginínom tesne pred cvičením vďaka čomu sa výrazne môže zvýšiť výkon a napumpovanie svalov. L-arginín v tele podporuje syntézu bielkovín a vyrába oxid dusnatý (NO), čo je zlúčenina, ktorá uvoľňuje cievy. Arginín je vhodný aj pre starších ľudí so senilnou demenciou.

Čítať ďalej...

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...