Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho môžete pri hustení pneumatík, na pohon pneumatického náradia, ale aj na čistenie dielne (napr. od pilín) a podobné práce, pri ktorých je potrebný stlačený vzduch. Na aké parametre sa pri výbere zamerať?

Výkon kompresora

Hlavným technickým parametrom (a zároveň jediným objektívnym údajom týkajúcim sa výkonu) je sací výkon – označuje objem vzduchu v litroch, ktorý je kompresor schopný nasať za jednu minútu (l/min). Sací výkon (vstupný), nezodpovedá plniacemu výkonu (výstupný, ozn. aj ako výtlak alebo objemová výkonnosť), ktorý je potrebný na pohon náradia, ku ktorému bude kompresor pripojený, napr. pneumatické náradie či striekacie pištole – dosahuje približne 60% sacieho výkonu.

 

Dodávané množstvo je ovplyvnené teplotou (tzn. čím vyššia teplota pri stlačení, tým je výtlak vzduchu nižší) a tlakom (tzn. s rastúcim tlakom vzduchu výstupný výkon klesá). Pri náradí si preto najskôr zistite spotrebu vzduchu a pracovný tlak a podľa toho vyberajte kompresor do garáže. Výstupný výkon kompresora by mal byť minimálne taký ako spotreba vzduchu daného náradia (alebo vyšší).

Objem tlakovej nádoby

Podľa plánovaného využitia vyberajte aj objem tlakovej nádoby (vzdušníka), ktorá akumuluje stlačený vzduch a vykrýva tak spotrebu vzduchu. Občasným domácim majstrom, ktorí raz za čas potrebujú napríklad natlakovať pneumatiky alebo dofúknuť lopty, stačí aj kompresor bez tlakovej nádoby, prípadne s malým objemom do osem litrov. Pre prácu s pneumatickým náradím je vhodný model s 24-50 litrovou tlakovou nádobou. V profesionálnych dielňach, stavebníctve a autoservisoch sa bude hodiť objem 50 a viac litrov, ktorý sľubuje predĺženie pracovných cyklov kompresora.

Priamy pohon vs. pohon na klinové remene

Kompresor s priamym pohonom je lacnejší, ponúka lepšiu manipuláciu a tiež kompaktnejšie rozmery. Vhodný je pre menšie dielne, garáže a domáce použitie. Nevýhodou sú vysoké otáčky, v dôsledku ktorých dochádza k treniu piestu vo valci a tým k zvýšeniu prevádzkovej teploty. Tá následne vedie k nižšiemu výtlaku a rýchlejšiemu opotrebovaniu kompresora. Vyššie otáčky zvyčajne znamenajú aj vyššiu hlučnosť. Model s klinovými remeňmi na druhej starne ponúka možnosť nastaviť optimálne otáčky a dosiahnuť vyššiu účinnosť, resp. výtlak. Tento model je teda lepší pre profesionálne použitie.

Olejový vs. bezolejový kompresor

Ak plánujete kompresor využívať na pohon pneumatických zariadení, ktoré často vyžadujú premazávanie, lepšou voľbou je olejový model. Vďaka oleju sa tiež znižuje trenie a zvyšuje sa životnosť tohto zariadenia. Vhodný je aj v prípade, ak pracujete v prašnom alebo vlhkom prostredí. Olejový kompresor si však žiada pravidelnú údržbu. Pri prácach alebo v odvetviach, kde je vyžadovaný čistý stlačený vzduch, bez akýchkoľvek olejových pár, napríklad v potravinárstve alebo zdravotníctve, naopak budete potrebovať bezolejový kompresor. Ten eliminuje riziko kontaminácie olejom a odstráni náklady na výmenu oleja a filtračných systémov.

 

 

Zdroj foto: amedeoemaja / Adobestock.com

 

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. Chrániť si ich by pre nás nemala byť voľba, ale povinnosť. To platí celkovo o vašej tvári. Ako teda eliminovať riziká ich poškodenia?

Aj Slováci sa venujú mnohým zamestnaniam a záľubám, pri ktorých hrozia rôzne zranenia či poškodenia nášho organizmu. Nielen pri tých rizikových si treba dávať pozor aj na tvár. Môže totiž prísť k úrazom, a to nielen sluchu a zraku, ale aj tým estetického charakteru na vašej tvári. Aké pomôcky by ste teda mali využívať v pracovnom, ale aj domácom prostredí?

Čítať ďalej...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších rozhodnutí, aké môžete urobiť. Nielenže ušetríte niekoľko desiatok eur mesačne, zároveň budete mať dobrý pocit z toho, že ste si tento lahodný, teplý nápoj pripravili sami. Ak si kúpite zrnkovú kávu, potom je nevyhnutné, aby ste mali aj mlynček. Viete, ako ho najlepšie vyčistiť?

Čítať ďalej...

Ak zvyknete doma zapaľovať sviečky, je dobré vedieť, že zloženie mnohých nie je zdraviu príliš prospešné. Pri kúpe sviečky je dobré si dôkladne prečítať štítok. Ak nie je jasné, z akého vosku je sviečka vyrobená, pravdepodobne ide o parafínovú sviečku. Práve parafínové sviečky pri horení uvoľnujú látky, ktoré vášmu zdraviu môžu škodiť.

Čítať ďalej...

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...