Mnohí ľudia si kladú otázku ako byť šťastný, pritom žijú v slobodnej krajine s prístupom k jedlu, pitnej vode a s možnosťou cestovať. Veľa ľudí má majetky, často cestuje do exotických destinácií, ale akosi sa stále necítia šťastní. Keby materiálne bohatstvo bolo kľúčom ku šťastiu, potom by ľudia z Bhutánu nepatrili medzi najšťastnejších ľudí, ale najšťastnejší by boli Švajčiari, či ľudia z iného vyspelého štátu. V Bhutáne nemá väčšina ľudí takmer nič okrem skromného príbytku, ale aj tak je tu smerodajným meradlom rozvoja ‚hrubé domáce šťastie’ namiesto ‚hrubého domáceho produktu‘. Ako vraj raz povedal Budha: "Človek sa stane šťastným, až keď prestane túžiť."
V našej civilizácie stále po niečom túžime, lepší plat, lepšie bývanie, lepšie auto. Isto to poznáte aj sami, zvýšili vám plat alebo ste sa presťahovali do pekného bytu či domu, ale po čase šťastie akosi pominulo a zasa ste pociťovali nespokojnosť a túžbu po niečom ďalšom. Mnohí povedia, že je potrebné sa stále posúvať a napĺňať túžbu, ale takýmto spôsobom človek nenadobudne dlhodobé šťastie. Pri kúpe nejakej veci či pri dovolenke sa chvíľu môžeme cítiť šťastní, ak však chceme byť šťastní stále, treba zmeniť prístup k životu.
Duševnú nepohodu si často spôsobujeme aj sami a to nezdravou stravou, zlými návykmi ako fajčenie, pozeranie televízie dlho do noci, skracovanie spánku či nadmerné pitie alkoholu. Niekedy stačí málo a naša nálada je lepšia, napríklad upratanie domácnosti nám môže pomôcť cítiť sa oveľa lepšie. Isto ste niekedy upratali izbu alebo len pracovný stôl a mali ste z toho dobrý pocit nielen ihneď po uprataní, ale aj potom keď ste vošli do upratanej izby či sadli si k čistému stolu bez rozhádzaných papierov.
Mnohí z nás sa neustále snažia zarobiť na kvalitné veci a vysoký štandard bývania a často si dávame nedosiahnuteľné ciele, čo vedie k zhoršeniu psychického stavu. Odporúča sa vytyčovať si dosiahnuteľné ciele a neradovať sa len z ich dosiahnutia, ale aj z čiastkových úspechov a poučenia sa z chýb. Ak zaradíte nasledovné činnosti do svojich bežných dní, mali by ste sa cítiť šťastnejší ako doteraz.
Pohyb – Pravidelný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu dokáže zázraky nielen s naším telom, ale aj s našou psychikou. Športovanie zmierňuje depresiu, zlú náladu a po športovaní sa cítime sviežo a zlepšuje sa aj naša sebadôvera. Ak nie ste na pravidelný pohyb zvyknutí, prípadne máte nadváhu, odporúčame začať krátkymi prechádzkami v prírode, prípadne v okolí vášho bydliska. Stačí pár minút niekoľkokrát týždenne. Skúšajte striedať športy, prípadne ak vám určitý šport vyhovuje viac, zostaňte pri ňom. Niekto sa pri behu cíti slobodný, pre iného môže byť utrpením. Vyberte si taký šport, do ktorého sa nemusíte nútiť.
Pobyt v prírode – Príroda na nás pôsobí oveľa lepšie ako by sme si mysleli. Pobyt v prírode nám zlepšuje náladu, dáva energiu a odbúrava negatívne myšlienky. Skúste zájsť cez víkend do prírody namiesto do nákupného centra a pocítite značný rozdiel. Nakupovanie v obchodnom centre nás skôr oberá o energiu a prechádzky v prírode nám ju naopak dodávajú.
Zážitky miesto materiálnych vecí – Mnoho ľudí sa zameriava na kúpu materiálnych vecí a pri samotnej kúpe vytúženej veci cítia veľké šťastie. To však rýchlo pominie a zrazu nám vec neprináša žiadne šťastie. Je jedno či to je značkové oblečenie alebo luxusné športové auto. Ak namiesto materiálnych vecí budete kupovať zážitky, váš život naberie iný smer. Oveľa lepšiu náladu vám prinesie návšteva divadla alebo dobrá večera ako kúpa topánok. Verte tomu, že aj pár dňový pobyt v chatke v peknej prírode vám prospeje viac ako kúpa nového televízora. Výskumy ukázali, že zážitky uspokojujú ľudí viac ako veci.
Buďte vďační za to čo máte – Pozrite sa okolo seba, máte v domácnosti množstvo nábytku, v chladničke jedlo, z kohútika tečie pitná voda, vonku nezúri vojna. Dosť dôvodov na to byť šťastný. Ak aj napriek tomu nepociťujete duševnú pohodu, deň čo deň si opakujte v akej bezpečnej krajine žijete, že máte strechu nad hlavou, teplú posteľ, prácu a podobne. Jednoducho sa snažte byť spokojní s tým čo máte práve tu a teraz.
Neporovnávajte sa – Nie príliš dobre na našu psychiku robí porovnávanie sa s ostatnými. Či už to sú rôzny slávny a bohatí ľudia, alebo len sused vedľa vás, neporovnávajte sa s nimi. Vždy sa nájde niekto, kto má viac peňazí, väčší dom, lepšie zdravie a iné. Pre psychiku je lepšie neriešiť majetok ostatných, ale sústrediť sa len na svoj príjem, majetok a podobne. Ak by ste sa naopak porovnali so všetkými ľuďmi na Zemi, je pravdepodobné, že budete niekde medzi prvými čo sa majetku, príjmu, bezpečnosti a slobody týka. Podľa štúdie o stave svetového bohatstva stačí, aby ste mali necelých 3 tisíc eur a patríte k 50% najbohatších ľudí na Zemi. Podľa ekonómov každý Slovák, ktorý vlastní nehnuteľnosť v hodnote 60 tisíc eur a nemá dlhy, patrí medzi 10% najbohatších ľudí na svete.
Vytesnite negatívne myšlienky – Ak sa vám neustále vracajú rôzne negatívne myšlienky, pocity frustrácie, zlosť, bezmocnosť či strach, skúste sa sústrediť na to pozitívne, čo vás stretlo. Na zbavenie sa strachu a negatívnych pocitov pomáha meditácia, hlboké dýchanie, čítanie motivačnej literatúry alebo aj spísanie si pozitívnych vecí v našom živote. Ak máte na niečo zlosť, je dobré ju ventilovať napríklad športom. Hnev a zlosť nie je dobré držať v sebe, pretože potláčanie hnevu môže vyústiť v depresie.
Pracujte menej – Je pravda, že práca šľachtí, avšak všetko s mierou. Nadmerná pracovná vyťaženosť a s ňou spojený stres môže viesť k vzniku depresií a iných psychických problémov. V jednej britskej štúdii pozorovali úradníkov a u tých, ktorí pracovali vyše 11 hodín denne sa objavilo dvojnásobne viac depresií. Pre lepšie duševné zdravie sa snažte pracovať okolo 8 hodín denne a po práci sa venujte sebe, svojej rodine a svojich koníčkom. Ak pracujete 8 hodín v kancelárii a následne pracujete pár hodín v záhrade, tak by nemal byť problém so zhoršením psychiky z prepracovanosti, pretože sa jedná o úplne inú prácu.
-
Návštevy: 5367