Čalúnenie kožou dodáva stoličkám, posteliam, kreslám aj sedačkám osobitý charakter s nádychom naozajstného luxusu. Z tohto dôvodu si veľkú pozornosť zaslúži aj starostlivosť o ne, pretože nábytok čalúnený kožou si obvykle nekupujeme na pár mesiacov – ten by mal vydržať roky.

Koža, ktorá sa na čalúnenie používa, sa radí k výsostne prírodným materiálom so všetkými kladmi, ktoré k nim patria. Záporov mnoho nie je, veď drobné jazvičky, odery, vrásky či pigmentové škvrny, ktoré vznikli počas života toho-ktorého zvieraťa, sú prirodzenou súčasťou histórie kože ako takej. Aby kožený povrch sedačiek ostal čo najdlhšie jedinečný, treba sa oň adekvátne postarať. Pre všetkých budúcich či terajších majiteľov kožených sedacích súprav sme pripravili stručný návod, ako sa o svoj obľúbený nábytok postarať.

Čo robiť a čo nie?

Skôr, než si povieme čo robiť, si ujasníme opak, teda čo nerobiť. Rozhodne sa vyvarujte neodbornej starostlivosti a používania no-name „zaručených“ prípravkov na ošetrovanie kože. Dobrým riešením nie sú včelie vosky ani rôzne univerzálne prípravky z obchodov, ktoré sú na všetko a na nič.

Odporúča sa používať len chémiu a prípravky, ktoré sú priamo určené na daný účel. Pri ich výbere rozhoduje aj spôsob finálnej úpravy povrchu sedačky, preto sa o vhodnosti konkrétneho prostriedku treba najskôr poradiť s odborníkom.

Rozhoduje aj umiestnenie a teplota v miestnosti

Životnosť kožených rohových sedačiek predĺžite aj správnym umiestnením v interiéroch. Rohová sedačka by nemala stáť pri zdroji sálavého tepla. Na základe jeho intenzity sa sedačku odporúča inštalovať aspoň 50cm, ideálne 100 až 200cm od zdroja žiarenia. Kožený poťahový materiál môže byť farebne nestály, ak sa opakovane vystavuje silným svetelným zdrojom (vrátane slnka).

V miestnosti, kde sa čalúnený nábytok nachádza, by mali tiež panovať stabilné podmienky. V číslach to znamená teplota vzduchu do 25 °C a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 50-70%.

Prípadné škvrny je nutné hneď za čerstva otrieť špongiou, namočenou v destilovanej vode. Uprednostnite jemnosť pred tlakom a nezabudnite miesto poriadne vysušiť utierkou. Ak povrch absorbuje nečistotu, poškodené miesto sa už nemusí dať odstrániť.

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...