Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate s ňou máme veľa spoločného. V jesennom období prechádza z intenzívneho vegetačného režimu do pokojového. Všetky procesy sa vo výsadbe spomaľujú, no nastávajúce zimné obdobie ich šetriť rozhodne nebude. Keďže sa radi potešíme šťavnatému ovociu aj budúcu sezónu, jesenná starostlivosť o ovocné stromčeky je nevyhnutná.
Účinné hnojivá s využitím najmä na jeseň
Zásadným princípom v jesennej starostlivosti je pripraviť rastlinstvo na prezimovanie a dopriať im potrebné živiny. Značný deficit vo výžive sa na jeseň prejavuje pri prvkoch výlučne viazaných v pôde, tj. napríklad fosfor a draslík, pričom každý vysadený ovocný stromček si ich odoberá iným tempom.
Pozor! Na tieto zmeny vo vegetácii myslíme už koncom leta, prípadne cez skorú jeseň. V čase vrcholiaceho jesenného obdobia znižujeme dávkovanie výživných látok. Síce sa obávame slabého zastúpenia nevyhnutných látok v pôde, na druhej strane však hrozí, že vysadené stromčeky ich bezodkladne prijmú a porastú ďalej. V súvislosti s chladnejšou klímou sa negatívne dôsledky prejavujú na náchylnosti voči mrazu a infekciám.
Ľudskú nerozhodnosť prekoná optimálne zastúpenie fosforu a draslíka, viazaných v pôde prostredníctvom výživných NPK hnojív. Pre účinný efekt je potrebné aplikovať hnojivo rovnomerne, resp. dostať ho do pôdy počas rýľovania alebo iného opracovávania pôdy. Môže sa ale stať, že vybrané NPK hnojivo predpokladá nižšie nároky vo výsadbe na draslík. Dodatočnú starostlivosť zabezpečíme napríklad formou draselnej soli alebo síranu draselného.
Najnovšie prípravky proti škodcom
To, akú starostlivosť zabezpečíme ovocným stromčekom na jeseň, sa prejaví na ich kvalite cez nastávajúcu sezónu. Jesenné práce by preto mali byť komplexné - od čistenia záhrad až po základnú výživu. Hrozí napríklad aj to, že napadané a nepozbierané lístie spôsobí nákazu na stromoch.
V lístí totiž často nachádzame aj choré a prehnité zvyšky, navyše často prenášajú významných škodcov. Základnou prevenciou je predovšetkým čistota, ale sú to aj účinné prípravky proti škodcom so širším spektrom využitia. Ešte významnejšie sú revolučné prípravky zvlášť na jeseň, zabraňujúce nežiaducemu „vybiehaniu“ rastlín. Ich patent spočíva v rastovo - regulačnom efekte, vďaka čomu výsadba zosilnieva a šetrí si svoju odolnosť v chladných až mrazivých dňoch.
Spoločné, čo majú takmer všetky nové prípravky proti škodcom je, že namiesto ďalšieho sadenia ovocných stromčekov zveľaďujeme a ochraňujeme už vysadené. Na prípravkoch proti škodcom obzvlášť pozitívne hodnotíme lokálne, systémové pôsobenie a tvorbu stabilného ochranného filmu na povrchu. Ide o dlhodobú účinnosť voči škodcom a klimatickým zmenám.
Dobrou ochranou pred mrazom, škodcami, hubovými ochoreniami či machom sú tiež biele nátery na kmene stromov. Tie sú prevažne zložené z haseného vápna a síranu železnatého.
Zdroj foto: Sashko / Shutterstock.com
-
Návštevy: 652