Vinobranie, tradičné jarmoky, výpredajové akcie no je toho veľa kvôli čomu sa oplatí zájsť si k susedom do Českej republiky, Maďarska či Rakúska. Navyše, počasie zatiaľ praje tohtoročnej jeseni, takže nevidíme jediný dôvod prečo by mal človek zostávať doma za pecou a oddávať sa sladkému ničnerobeniu. Stačí len obvolať kolegov zo zamestnania lebo kamarátov a hybaj.
A keďže takéto výlety za relaxom a nákupom naozaj bývajú nárazové, dohodnuté zo dňa na deň a niekedy aj na poslednú chvíľu, veľa ľudí si zabudnú uzatvoriť na tento účel poistenie. My sme si nie celkom istí, či zabudli, alebo ho skôr odignorovali, no podstatné je, že výsledok v prípade ak sa niečo prihodí počas cesty do zahraničia, alebo priamo v cieli, je vždy rovnaký.
Kopec zdĺhavých vybavovačiek na miestnych úradoch a nešťastný návrat domov. Tak takto by si to hádam nikto nepredstavoval. Ale by ste neverili takéto situácie sa každým rokom opakujú neúrekom. Poisťovne preto vyzývajú ľudí aby neboli hrdinovia, aby sa poistili, ideálne pre tieto prípady sa hodí krátkodobé cestovné poistenie. Argumenty takýchto odvážlivcov sú vždy nasledovné. Načo sa mám poistiť, keď aj tak idem za hranice iba na jeden, či viac dní. Bol by v tom čert, aby sa niečo prihodilo práve mne.
Pravdepodobnosť vzniku poistenej udalosti je veľká
Z istého uhla pohľadu je v tom kúsok racionality, no až dovtedy pokiaľ sa takýto postoj nekonfrontuje so štatistikami poisťovní, ktoré hovoria jasnou rečou. Čoraz zhustenejšia cestná premávka, veľa turistov v obľúbených destináciách, neustále sa meniace a nepredvídateľné počasie spraví nejednému výletníkovi škrt cez plánovaný rozpočet.
Treba si len uvedomiť skutočnosť, že akonáhle prekročíme hranice Slovenska smerom do Rakúska napríklad, tak prekročíme zároveň aj hranice vo výške nákladov na ošetrenie, ceny liekov, hospitalizácie, prevozu domov, a podobne. Áno vo Viedni sa o nás postarajú ako nikde inde no za peknú kôpku peňazí. Vystavený účet za komplikovanú zlomeninu nohy, akútny infarkt, našitý bypass dostane do existenčnej krízy snáď každého priemerného občana našej republiky. A mávanie Európskym zdravotným preukazom pred očami tamojších lekárov nikomu nepomôže. Ten zabezpečí iba tú neodkladnú starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach.
Náklady na odtiahnutie auta a servis sú taktiež vysoké
Preto je mimoriadne dôležité sa pripoistiť aj v jednej z tunajších komerčných poisťovní, ktoré ponúkajú na tento účel takzvané krátkodobé cestovné poistenie. Väčšinou sa uzatvára od jedného dňa po mesiac, mesiac a pol v závislosti od konkrétnej poisťovne. A jeho konkrétna platnosť je stanovená od momentu prekročenia hranice štátu, resp. štátov ktorých sa týka a zase zaniká príchodom na Slovensko.
Poistenie nie je určené iba ľudom, ktorí sa vyberú na deň dva nakupovať. Rovnako sa takéto cestovné poistenie hodí študentov, brigádnikom alebo zamestnancom firiem a podnikov, ktorí boli vyslaní na služobnú cestu. Veľkou výhodou je jeho zabezpečenie, dnes sa dá kúpiť online poistenie aj cez váš smartfón ak ste mimo domu s pripojením na mobilné dáta vášho operátora.
Využiteľnosť je rôznorodá, nejde len o poškodenie ľudského zdravia. Rovnaké mínus platí aj pre automobil. Náklady na odtiahnutie vozidla do najbližšieho servisu, jeho oprava a prípadne prevoz na Slovensko stojí nemalý peniaz. Servisné náklady sa nedajú porovnať s tými u nás. A povedzme si, čo bez auta v cudzine. Človek je ako bez rúk a nôh. Dobre vtedy padne zabezpečená preprava pokazeného auta, jeho oprava a prípadné ubytovanie pokiaľ sa všetko zase nedá do pôvodného poriadku.
Asistencia pri vybavovaní škodovej udalosti príde vhod
Nezodpovední turisti si zvyknú v aute na zadnom sedadle nechávať také veci ako sú osobné doklady, mobilný telefón, tablet, či notebook, čo sa náramne hodí každému zlodejovi. Vykradnuté auto teda býva taktiež ničím neobvyklým. A nech niekto skúsi bez toho všetkého začať vybavovať na miestnej polícii potrebné záležitosti. Poistený človek to má ľahšie.
Poisťovňa mu preplatí zaobstaranie si potvrdení o dokladoch totožnosti a preplatí mu aj to, o čo prišiel. Je viac než pravdepodobné, že bežný Slovák sám na zahraničných úradoch toho veľa nevybaví. Na to poisťovňa taktiež pamätá a poskytne mu pomoc tlmočníka a právnika prípadne za neho zaplatí aj kauciu ak to bude nevyhnutné. Takéto špecifikum však možno požadovať iba v Európskej únii a v štátoch označených v poistnej zmluve.
Poistenie sa cez mobilnú aplikáciu na poslednú chvíľu
Nikto nie je neomylný, a tak aj našinec môže nectiac spôsobiť v zahraničí škodu, ktorá by mu bola ihneď zosobnená keby nebol poistený. Istota je istota. V zápale nákupnej horúčky prevrhnete sklenený výstavný pult s drahými šperkami, alebo oblejete susedu v kožuchu z polárnej líšky horúcou kávou.
Možno pre niekoho nezainteresovaného humorná situácia, no pre toho koho sa to týka ani moc nie. Neviem, či by sa našiel niekto kto by podobné spoločenské fopá prehliadol iba tak s úsmevom. V poslednom rade treba pripomenúť, že na jednu poistnú zmluvu sa dajú poistiť viacerí ľudia naraz, napríklad manžel, manželka a ich dve deti. Spomínali sme poistenie na poslednú chvíľu ako sme už spomínali. Poisťovne rátajú s touto ľudskou vlastnosťou a ponúkajú poistenie cez internetovú a mobilnú aplikáciu, trebárs aj tesne pred naštartovaním auta.
-
Návštevy: 4327