Aby bol váš dom alebo byt pre vás skutočnou pevnosťou, za ktorej hradbami nebudú „vládnuť“ žiadne choroby, musíte sa starať nielen o svoje, ale aj zdravie samotného interiéru. Čo presne to znamená? V ideálnom prípade by malo byť všetko, čo vás obklopuje zdravé. Steny, podlaha, strop alebo nábytok. Nie je to však iba o kvalite materiálov. Rovnako dôležitú úlohu hrá aj senzorické a vizuálne vnímanie.

Ak sa preto necítite vo svojom dome alebo byte príjemne, vieme, čo by mohlo byť príčinou, a aké je riešenie.

Zmeňte farby svojho okolia

Fakt vyžarovania elektromagnetických vĺn predmetmi, ktoré pôsobia na telo ako integrálny systém, je už dlho známy a vedecky dokázaný. A tvrdenie, že kuchynské fasády v modrozelených tónoch môžu vyvolať nástup gastritídy a pankreatitídy, sa už nezdá tak veľkým nezmyslom. Preto je pred začatím vypracovania dizajnérskeho projektu dobré podstúpiť úplnú diagnostiku tela a až potom rozhodnúť o farebnej palete interiéru.

Žltá je napríklad ideálna do kuchyne, pretože stimuluje nervový a tráviaci systém a tiež podporuje rozvoj logického myslenia. Do tejto miestnosti sú vhodné aj červené farby, ktoré zvyšujú prísun kyslíka do mozgu a majú povzbudzujúci účinok.

Oranžová farba zasa plní priestor energiou a dokonca podporuje vstrebávanie vápnika. Zelená je vhodnejšia do spálne. Spája sa s prírodou a zlepšuje zrakovú ostrosť a činnosť priedušiek či srdca. Farba však nie je jediná, ktorá na nás vplýva.

Vpustite dnu viac vzduchu a používajte menej zložité tvary

Ďalším ukazovateľom zdravia interiéru je jeho jednoduchosť. Tá uľahčuje priestorové vnímanie, kde známe a zrozumiteľné formy uvoľňujú tak napäté vedomie.

Skladby niekoľkých objektov podobného geometrického tvaru vníma naša psychika harmonicky a prirodzene. Čo sa nedá povedať o ostrých a zreteľne rozporuplných líniách, spôsobujúcich iba odmietnutie a nekontrolovateľné podráždenie. Zaoblené mäkké čiary sú intuitívne spojené s bezpečnosťou, takže sú pre našu myseľ príjemnejšie a atraktívnejšie.

A nová rozkladacia pohovka, ktorá takýmto objektom a doplnkom interiéru rozhodne je, vás o tom môže veľmi rýchlo presvedčiť.

Nezabudnite tiež na to, že farby a tvary zdravého interiéru by si nemali navzájom odporovať. Čím je teda interiér dynamickejší, tým jasnejšie by v ňom mali byť farby a naopak. Zároveň je nepopierateľná aj skutočnosť, že svetlé prvky lineárneho tvaru na pokojnom pozadí robia interiér aktívnejším a mobilnejším.

Prirodzenosť vám prospeje

Pri zdobení domáceho priestoru dajte prednosť aj prirodzenosti. Prírodné materiály ako napríklad drevo alebo kameň vytvoria vo vašom dome zdravú atmosféru.

Ak je to možné, vybavte svoj život aj ekologickými vecami a predmetmi. Vymeňte nábytok z drevotriesky za výrobky z prírodného dreva, syntetické vankúše - za bavlnu, kuchynské náradie z plastu - za drevené.

Všeobecne treba k výberu nábytku pristupovať s veľkou zodpovednosťou. Snažte sa vyberať stoly a stoličky s tupými uhlami, pretože ostré vás môžu ľahko zraniť. Nezabudnite, že ortopedický nábytok je základom zdravia kostrového systému. Rovnako ako ortopedické matrace a vankúše.

Ak sa rozhodnete minúť peniaze na nábytok z prírodného dreva, zvoľte výrobky vyrobené z materiálov ako breza, borovica, morený dub, ratan a jelša. Pri nákupe výrobkov z umelých surovín nezabudnite, že prípustná dávka formaldehydu (hlavná látka, ktorou sú potiahnuté drevotrieskové dosky) by mala byť 0,035 mg / m³.

Aj nadmerný hluk môže spôsobiť zvýšenú únavu a v dôsledku toho stres a depresie. Preto je veľmi dôležité, aby hladina hluku zakúpených domácich spotrebičov - práčky, chladničky a umývačky riadu - bola pod prípustnou úrovňou.

Pri zariaďovaní svojho domova na tieto veci myslite a určite sa nepríjemným chorobám, stresu a depresii vyhnete.

Zdroj obrázkov:

Beyond Time / Shutterstock.com

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...