V dobe stále sa zdražujúceho benzínu i nafty sa oplatí naučiť sa jednoduché triky ako šetriť palivom. Mnoho ľudí si ani neuvedomuje ako jazdí neúsporne a čudujú sa akú má ich auto vysokú spotrebu. Pritom stačí málo a pri najazdení toho istého počtu kilometrov palivo vydrží v nádrži dlhšiu dobu. Skúste tieto tipy overené mnohými skúsenými motoristami a spotreba sa vám isto zníži. Na jedno natankovanie neušetríte až tak veľa, ale za rok to už bude pekná suma.

Správne radenie – nepremáhajte motor vysokými otáčkami, ale raďte pri optimálnych otáčkach. Optimálne otáčky sa však líšia podľa druhu motoru, avšak môžte sa k nim aspoň priblížiť podľa nasledujúceho pravidla. U väčšiny motorov je dobré preradiť na vyšší stupeň pri otáčkach od 1500 do 2000 ot./min. (dieselové motory) a 2500 ot./min. (benzínové motory). V moderných autách sa zobrazuje optimálne radenie a ak si zvyknete radiť pri správnych otáčkach ušetríte každý rok množstvo peňazí.

Vypnutie klimatizácie a vyhrievania sedadiel – moderné vymoženosti v autách zvyšujú komfort pasažierov, ale tiež zvyšujú spotrebu paliva. Klimatizácia je v letných mesiacoch takmer nevyhnutnosťou, avšak nevyužívajte ju príliš často a ušetríte palivo. Ďalej elektricky ovládané okná a zrkadlá, vyhrievané sedadlá či vyhrievané okno spotrebúvajú elektrickú energiu a tým aj spotreba. Ak chcete ušetriť palivo, využívajte elektronické vymoženosti v aute iba keď to je naozaj nutné.

Správny tlak v pneumatikách – okrem toho, že správny tlak v pneumatikách zvyšuje bezpečnosť a stabilitu auta na vozovke, prispieva i k nižšej spotrebe. Keď máte tlak v pneumatikách nižší o 10% ako je predpísaný tlak, zvyšuje sa spotreba o pol litra na 100 km. Prehustené pneumatiky síce znižujú spotrebu, ale zasa znižujú stabilitu vozidla. Pneumatiky preto nahustite podľa tabuliek či manuálu. Ak vaše vozidlo odporúča hustiť napríklad od 32 do 38 psi, najnižšia spotreba bude pri 38 psi. Avšak pozor v teplom počasí sa vzduch v pneumatikách rozpína a tlak môže stúpnuť až vyše 40 psi. Vtedy je potrebné pneumatiky sfúknuť na nižší tlak.

Správne pneumatiky – Dôležité nielen pre spotrebu, ale aj pre bezpečnosť sú správne pneumatiky na vozidle. To znamená prezúvať v lete letné a v zime zimné pneumatiky. Tým sa výrazne znižuje spotreba ako aj jazdné vlastnosti vozidla. Odhliadnuc od toho, že zimné pneumatiky sú zo zákona povinné pri súvislej vrstve snehu, je tiež nebezpečné jazdiť na letných pneumatikách na zasneženej vozovke. Jazda v lete na zimných pneumatikách zvyšuje spotrebu paliva približne o 10%. Zimné pneumatiky sa skladajú z mäkkej zmesi, ktorá viacej prilieha na vozovku, ale v lete sa rýchlejšie opotrebúva a zvyšuje spotrebu.

Pomalé zrýchľovanie – Pri každom šliapnutí na plyn si predstavte, že medzi plynovým pedálom a podrážkou vašej topánky je surové vajce. Určite by ste nechceli mať podlahu špinavú od surového vajca. Táto predstava vám pomôže k plynulému zrýchľovaniu, ktoré šetrí benzín. Na ceste buďte predvídavý a nechoďte zbytočne rýchlo aby ste následne museli brzdiť. Každé prudké zrýchlenie zbytočne spaľuje viac paliva ako keby ste zrýchľovali menej razantne. Počas zrýchľovania sa spáli najviac paliva a každé brzdenie zbytočne premieňa vyrobenú energiu na teplo. Snažte sa jazdiť plynulo a ušetríte množstvo benzínu a peňazí.

Vypnutie kúrenia v zime prvé minúty- počas prvých 5-10 minút nezapínajte kúrenie a prikúrte si až keď bude motor trocha zahriaty, po prvých kilometroch jazdy. Motor tak celú energiu využije na zahriatie a nebude ju míňať na kúrenie. Keď naštartujete nenechajte auto bežať na voľnobeh, ale po naštartovaní vyrazte na cestu.

Jazda za kamiónom – ak jazdíte v bezpečnej vzdialenosti za veľkými vozidlami, znižujete odpor vzduchu na vaše vozidlo a tým šetríte palivo. Vozidlo pred vami rozráža vzduch a vy šetríte palivo. Túto výhodu využite najmä na diaľnici, musíte sa však uspokojiť s nižšou rýchlosťou, keďže kamióny majú obmedzenia rýchlosti okolo 100 km/h. Nepribližujte sa k vozidlu pred vami na nebezpečnú vzdialenosť, ale držte sa naozaj vo vzdialenosti bezpečnej na brzdenie v prípade ak by vozidlo pred vami začalo prudko brzdiť.

 

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...