Ak máte záhradku, isto viete koľko práce dá odstraňovanie buriny. Keby stačilo len raz prejsť záhradu a vytrhať burinu v nej, ale burina po pár dňoch opäť narastie a celý proces je treba zopakovať znova. Za burinu je považovaná každá rastlina, ktorá nám neprináša úžitok. Takéto rastliny nielenže nevyzerajú pekne v záhone, ale navyše berú živiny ostatným plodinám. Plody v záhrade bez buriny rastú rýchlejšie a sú väčšie. Na burinu neplatí len prácne okopávanie motykou, ale existujú aj mnohé iné spôsoby ako sa buriny zbaviť a neuškodiť pritom užitočným rastlinám. Zopár z nich sa dozviete v našom článku.
Ocot – Ocot je 5% do 10% roztok kyseliny octovej a ročne sa na Zemi vyrobí približne 5 miliónov ton octu. Používame ho v kuchyni a stále častejšie ako prírodnú medicínu, pretože má veľa priaznivých účinkov na naše zdravie. Účinná zložka octu, kyselina octová, je to čo z neho robí účinného bojovníka proti burine. Ocot je známy tým, že vysušuje pokožku a vysušuje aj rastliny. Ak nasprejujete ocot na hocijakú rastlinu, výsledkom budú uschnuté a zhnednuté listy do pár hodín, prípadne u silnejších rastlín do nasledovného dňa. Nie je teda účinný len na burinu, ale aj na ostatné rastliny. Je teda potrebné ho aplikovať len priamo na burinu a dávať si veľký pozor na ostatné rastliny. Použitie octu je výhodné skôr na buriny v zámkovej dlažbe, v medzerách v chodníku či v okolí domu. Ak však máte rovné záhony a burina nie je príliš blízko pri rastlinách a plodinách, ocot môžete použiť bez obáv. Ocot nie vždy zničí aj koreň buriny a väčšie buriny môžu opäť vyrásť. Na burinu v trávniku nepoužívajte ocot vôbec a v takýchto prípadoch je vhodné burinu odstrániť skôr manuálne.
Horúca voda – Nabudúce vodu z cestovín nevylievajte do umývadla, ale použite na burinu, ktorá vám prerastá cez zámkovú dlažbu okolo domu. Je to účinný a lacný spôsob ako využiť horúcu vodu a zbaviť sa buriny. Horúca voda samozrejme nemusí byť len scedená z uvarených cestovín, ale môžete uvariť vodu len na účel odstránenia buriny. Po zovretí vodu hneď použite a nemusíte sa obávať, že keď prídete do záhrady, voda vychladne. Aj o minútu bude voda stále horúca a účinná proti burine. Ak chcete pomocou horúcej vody odstrániť burinu v záhrade, myslite na to, že horúca voda spáli nielen burinu, ale všetky rastliny. Preto ju neodporúčame liať na burinu, ktorá je veľmi blízko žiaducich rastlín. Horúcu vodu môžete liať na burinu priamo z kanvice, stačí vyliať trocha vody na každú nežiadúcu rastlinu, podobne ako keď polievate kvety. Dôležité je neliať horúcu vodu na rastliny, ktoré pestujeme.
Zakryte burinu –Ak nemáte chuť burinu vytrhávať ručne, jednoducho ju zakryte novinami, doskami alebo nepriehľadnou tkaninou a burina sa nebude bez svetla rozrastať. Je to zvláštny spôsob, ale keďže je burina zväčša zelená, potrebuje pre svoj rast fotosyntézu a bez slnečného svetla sa nerozrastie.
Dážď – Ak máte čas a chuť, jeden z najúčinnejších spôsobov odstraňovania buriny je okopávanie či ručné vytrhávanie (z prasklín v chodníku či zo spojov v dlažbe). Oveľa viac sa narobíte, ak budete burinu vytrhávať zo suchej zemi ako po daždi. Počkajte si na dážď a až po daždi sa vrhnite na burinu. Bude to oveľa ľahšie.
Bielidlo – Účinný spôsob na vybielenie bielizne ale aj na zbavenie sa buriny je použitie bielidla. Stačí nasprejovať troche bielidla do ku koreňu nežiadúcich rastlín a tie do jedného až dvoch dní zahynú. Použitie bielidla neodporúčame v záhone, ale len ak na burinu okolo domu a podobne. Pretože aj keď sa buriny zbavíte, látky z bielidla zostávajú v zemi pri plodoch, ktoré chcete mať čo najzdravšie a bez obsahu chémie.
Lieh – Efektívne sa dá zbaviť buriny pomocou liehu. Stačí naliať trocha liehu na burinu a tá zostane do pár hodín suchá. Otázkou je čo sa stane s pôdou, ak na ňu budete liať lieh. Preto túto metódu odporúčame len zriedka a najmä na burinu na chodníku či v okolí domu, nie do záhonu.
Jedlá sóda – Na odstránenie buriny z prasklín, terasy či dlažby je dobrým pomocníkom jedlá sóda. Stačí nasypať sódu na burinu a tá by mala do pár dní uschnúť. Ak neuschne úplne, je dobré aplikáciu sódy po pár týždňoch zopakovať znovu. Najlepšie pôsobí jedlá sóda na malú burinu, najmä na jar a na jeseň. Jedlá sóda na burinu pôsobí najmä po daždi a v prípade suchého počasia odporúčame pred aplikáciou jedlej sódy kvety poliať. Pýtate sa ako je možné, že jedlá sóda je dobrá proti burine? Je účinná kvôli tomu, že vysúša burinu, pôsobí však len na nadzemnú časť, nie na koreň.
Soľ – Proti burine pôsobí aj kamenná soľ, ktorá ale nie je vhodná do záhonu, pretože veľa soli robí pôdu neúrodnou.
-
Návštevy: 14447