V našich záhradách sa okrem úrody nachádza aj množstvo nezvaných hostí, ktorí prišli ochutnať plody tvrdej práce. Jednými z týchto hostí sú veľmi často slimáky. Naše záhrady navštevujú oba druhy slimákov ako tie 's domčekom' tak aj bez neho. Slimáky sú síce veľmi pomalé tvory, ale vedia narobiť v záhrade veľké škody. Najmä vo vlhkom počasí mnohí záhradkári zažívajú inváziu slimákov. Ak bola mierna zima, na jar zaplavujú záhrady veľké množstvá slimákov.
Tie jedia nielen vypestovanú listovú či koreňovú zeleninu, ale niekedy aj kvety. Zbaviť sa slimákov nie je ľahké, ale ľudia si vymysleli rôznorodé metódy ako sa ich zbaviť. Niektorí záhradkári volia radikálne metódy ako solenie či prerezávanie slimákov, čo však nie je humánne a naviac sa soľou ničí pôda. V našom článku vám ukážeme metódy, ktorými slimákov nezabíjate, ale odpudzujete ich, chránite rastliny, prípadne odnášate slimákov čo najďalej zo svojej záhrady. Ak už ste niektoré z týchto metód použili, alebo pravidelne používate, isto potrvrdíte, že fungujú.
Niečo málo o vlastnostiach slimákov:
- Slimáky sú nočné zvieratá a cez deň sa zväčša skrývajú pod kameňmi, listami, kvetináčmi a podobne. Je dobré im vytvoriť úkryt a odtiaľ ich vyzbierať.
- Vlhkosť slimáky milujú a keď polievate záhradu večer, slimáky to pritiahne. V boji proti slimákom je lepšie poliať ráno.
- Slimáky nemajú zuby a úrodu skôr trhajú ako hryzú.
- Slimáky nemajú kostru a vedia prejsť veľmi malými otvormi.
- Vďaka spodku tela, ktorý funguje podobne ako prísavka sa vedia dostať aj cez vysoký plot.
- Slimáčie vajíčka sú maličké, zväčša biele, rôsolovité guľôčky a slimáky ich kladú na skryté miesta pod kamene, dosky, kvetináče a podobne.
Tipy ako sa zbaviť slimákov:
Meď - Mnoho záhradkárov používa meď na odpudenie slimákov zo svojich záhrad. Natiahnite medený drôt tesne nad zemou okolo záhonov a slimáky sa takejto prekážke vyhnú.
Suchý drevený popol – Isto si aj vy na záhrade zvyknete opekať špekačky na vatre. Po zahasení ohňa odporúčame popol zo zhoreného dreva odložiť a použiť proti slimákom. Stačí rozsypať okolo rastlín a malo by to stačiť na odpudenie slimákov.
Káva – Uvarte silnú kávu a po vychladnutí ju nasprejujte na záhony, na listy, plody aj pôdu. Slimáky nemajú radi vôňu kávy a mali by sa kávou navoňaným rastlinám vyhnúť. Môžete použiť aj celé kávové zrná, prípadne aj namleté a rozložiť na pôdu okolo záhonu.
Škrupinky z vajec – Slimáky nemajú radi ostré predmety, o ktoré by sa mohli poraniť. Niekedy pomáha rozsypať okolo záhonu vaječné škrupiny, ktoré slimákom zabránia prejsť. Mäkké citlivé telo zabraňuje slimákovi prejsť cez hocičo ostrejšie. Vaječné škrupiny neškodia pôde, po čase sa rozložia a dokonca vyživia pôdu. Podobne ako vaječné škrupiny sa dajú použiť piliny alebo aj slama.
Odpudzovače slimákov – Niektoré bylinky a kvety pôsobia ako odpudzovače slimákov. Je preto dobré pestovať takéto rastliny v záhrade. Medzi rastliny, ktoré slimáky nemajú radi patria najmä voňavé kvety a bylinky ako napríklad frézie, azalky, ibištek, mäta, rozmarín, fenikel, bazalka či petržlen. Ak vám slimáky idú na určitý druh plodiny, môžete budúcu sezónu vysadiť okolo takto citlivých záhonov napríklad cesnak, alebo spomínané bylinky či rastliny. To by malo pôsobiť ako prirodzená bariéra proti slimákom.
Ranné polievanie – Mnoho pestovateľov má vo zvyku polievať rastliny večer. Slimáky sú nočné tvory a vlhká pôda na noc im dokonale vyhovuje. Proti slimákom sa osvedčilo polievanie rastlín ráno, pretože do večera bude pôda suchá, čo slimákom vôbec nevyhovuje. Pri takejto metóda sa nemusíte báť, že by rastliny nemali dostatok vlahy. Vodu z rána si vaše plody udržia do nasledovného dňa.
Prekážka z plechu – Niektorí záhradkári vymysleli účinný spôsob ako zabrániť slimákom dostať sa k záhonu. Stačí okolo záhonu dať bariéru z dosiek, na vrchu ktorých bude pripevnený kus plechu zahnutý dospodu smerom od záhonu v uhle približne 45°. Plech by mal byť dostatočne široký a dostatočne odstávať od dosiek, aby cez neho slimáky nevedeli prejsť.
Zbieranie slimákov – Veľmi prácna metóda zbavenia sa slimákov je ich zbieranie ručne. Možno to znie smiešne, ale predsa je táto metóda účinná a pokiaľ vytrváte, budete mať slimákov v záhrade naozaj minimálne množstvo. Najviac slimákov nazbierate po daždi alebo večer. Slimáky majú radi vlhko a je dobré rozložiť po záhrade drevené dosky. Dosky natiahnu vlhkosť zo zeme (môžete ich predtým aj namočiť) a slimáky sa na nich budú zhromažďovať. Ak máte keramické kvetináče, odporúčame ich porozkladať po záhrade dnom nahor a vykopať vstup do takéhoto domčeka. Nasledujúce ráno veľmi pravdepodobne nájdete v takýchto domčekoch zopár slizkých nocľažníkov. Ak sa pýtate, čo urobiť s nazbieranými slimákmi, odporúčame ich zaniesť dostatočne ďaleko od vašej záhrady, napríklad niekde do lesa či na lúku. Ak vytrváte v pravidelnom zbieraní slimákov, po čase bude ich množstvo značne redukované.
Kremelina – Kremelina je nespevnená sypká hornina, ktorú tvoria schránky rozsievok (jednobunkové mikroskopické riasy) a ílových minerálov. Kremelinu môžete kúpiť aj pod názvom diatomit. Kremelina je dobrá aj pre naše zdravie a má množstvo priaznivých účinkov. Slimáky však kremelinu neznášajú a ak nasypete kremelinu okolo rastlín, mali by byť na čas chránené. Avšak kremelina je účinná len keď je suchá, preto po polievaní ju treba nasypať na pôdu opäť.
Prirodzený nepriatelia – Ako to už v prírode býva, každý živočích má prirodzených nepriateľov. Slimáky majú takýchto nepriateľov dosť a radi si na nich pochutnajú žaby, ježkovia, vtáky, slepúchy, sliepky alebo kačky. Veľmi účinné v boji proti slimákom sú kačky indické bežce. Pre kačice sú slimáky veľká pochúťka, pritom sa nemusíte obávať, že vám zjedia či pošliapu úrodu.{jcomments on}
-
Návštevy: 7483