V našich záhradách sa nachádzajú rôzne druhy škodcov, ktoré si radi pochutnajú na našich plodinách. Keďže vypestovať niečo dá veľa úsilia, nikto sa zo škodcov v záhrade neteší. Proti škodcom v záhrade existuje množstvo účinných chemikálií, ale veríme, že to nie je cesta, ktorou sa chcete uberať. Namiesto toho je veľa prírodných možností proti škodcom v záhrade. Nie na všetky škodce existuje univerzálny recept, preto si treba vybrať podľa toho, akého škodcu máte v záhrade vy.

Feromónové lapače

Feromónové lapače sú veľmi účinným prostriedkom na lapanie škodcov. Sú to zväčša lepkavé papieriky napustené vôňou, ktorá láka hmyz do pasce. Feromónové lapače sa rozmiestňujú k plodinám alebo na stromy, kde sa na ne nalepia škodce, ktorí potom nepoškodia plodiny. Zoženiete ich online alebo v záhradných centrách za pár eur a sú účinné proti moliam, mravcom, voškám a iným škodcom. Odporúča sa však obaliť lapač jemným pletivom, aby sa doň neprilepil menší vták. V minulosti sa vyskytli aj smutné prípady, kedy na silné lepidlo lapača sadol vtáčik, ktorý sa následne nevedel odlepiť a uhynul.

Rastlinné odpudzovače

Mnohé rastliny pôsobia proti škodcom ako prirodzené odpudzovače. Sú to napríklad pažítka, šalvia, rozmarín, petržlen, kôpor, cesnak, aksamietnica, rumanček, saturejka. Takéto rastliny je vhodné vysadiť na okraj záhonu, aby odradili prípadných škodcov ako napríklad slimáky.

Zber škodcov

Niekedy sa oplatí venovať čas a trpezlivosť a škodce jednoducho pozbierať. To platí najmä u slimákov či slizniakov, ktorí vychádzajú najmä pri daždi. Ak je sucho, oplatí sa obetovať trocha vody a obliať napríklad múrik na konci záhrady, prípadne naskladať po záhrade mokré tehly či betónové tvárnice. Slizniaky o chvíľu povyliezajú na múrik či tehly a jednoducho ich môžete pozbierať. Je to však dlhodobejší proces a vyžaduje si trpezlivosť. 

Kartónová bariéra

Kartón z krabice od mlieka je vhodný na vytvorenie jednoduchej, ale účinnou ochrany proti moliam kapustovým. Larvy mory kapustovej zabíjajú mladé klíčky kapusty, brokolice, kel alebo karfiolu a vďaka bariéry zo odolných kartónov od mlieka sa vám do týchto plodín dostanú oveľa ťažšie. Je však potrebné urobiť bariéru dôkladne okolo celého záhonu bez medzier.

Metódy podľa typu škodcov

Obaľovač jablčný

Jablkový červ je najničivejším škodcom jabĺk. Tento hmyz je druh muchy, ktorá preráža pokožku dozrievajúcich plodov a kladie vajíčka. Za 5 - 10 dní sa z vajíčok vyliahne červ, ktorý sa prehrabáva v plodoch. Obaľovač jablčný je sivastý motýľ s rozpätím krídel do 2 cm. Charakterizuje ho hnedá škvrna na koncoch krídel. Patrí k nočným letcom. Tento motýľ a teda hlavne jeho červík je pre jablká doslova pohroma a v tých oblastiach, kde sa mu darí je veľmi ťažké vypestovať bio jablká. AK nechcete jablká chemicky ošetrovať budete si musieť proti obaľovačom povesiť na jablone mucholapky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa aspoň niektorých z nich. Obaľovač sa liahne v mesiacoch máj, jún, júl a august, a preto je dobré byť pripravený počas týchto mesiacov. Okrem jabĺk napádajú obaľovače aj hrušky, marhule, duly ba aj orechy.

Slimáky a slizniaky

Určite ste sa vo vašej záhrade stretli s ohryzenými listami či ohryzenými plodmi napríklad jahôd. Ak navyše na listoch nájdete stopy po slize, je jasné, že sa jedná o častého škodcu našej úrody - slimáky alebo slizniaky. Slimáky bývajú cez deň schované v tieni a vyliezajú podvečer alebo po daždi, keď je pôda vlhká. Ako prvé je treba mať záhon na slnečnom mieste a mať v záhone aj okolí vytrhanú burinu.

Pár užitočných spôsobov proti slimákom a slizniakom v záhrade:

  1. Drsný materiál - Slimáky neradi chodia po pichľavých veciach, preto sa odporúča rozsypať okolo záhonov rozdrvené vaječné či orechové škrupiny, piliny, hrubší piesok alebo štrk.
  2. Medená zábrana - Slimáci majú prirodzenú averziu voči medi, úrodu v záhone ochráni medený drôt obohnaný okolo záhonu, prípadne existujú špeciálne medené zábrany určené na ochranu úrody pred slimákmi.
  3. Zahnutý plech - slimáky veľmi ťažko prekonajú zábranu v podobe plechu zahnutého smerom von. Je to však náročné obohnať záhon plechom, ktorý je navyše v hornej časti zahnutý smerom von.
  4. Kačice - ak chováte kačice, stačí ich vypustiť a mali by si nájsť slizniaky, čo je pre ne delikatesa. Obzvlášť vhodné sú kačice známe ako čínsky bežec.

Vošky

Nenápadné vošky vedia na úrode urobiť poriadnu škodu. Dokážu sa rozšíriť na rôzne plodiny v záhrade a našťastie proti nim existuje viacero účinných spôsobov. Proti voškám sa odporúčajú nasledovné domáce postreky:

  1. Postrek z čerstvej žihľavy, ktorú necháte vylúhovať vo vode. Odporúča sa liter vody na 100 gramov žihľavy nechať vylúhovať cez noc.
  2. Mydlová voda - Ďalší spôsob je umyť vošky mydlovou vodou. Vo vode rozpustite trochu mydla (ideálne kúsok prírodného mydla na niekoľko litrov vody) a umyte rastliny napadnuté voškami.
  3. Čili papričky - Vošiek sa zbavíte aj štipľavým vývarom, ktorý pripravíte z cca 50 g čili papričiek nakrájaných na malé kúsky a krátko povarených v litri vody. Po vychladnuté nechajte lúhovať 24 – 48 hodín, preceďte a nakoniec zrieďte vodou (cca 1 l). Používajte vo forme postreku.
  4. Púpavové listy -  20 g púpavových listov a zalejte 5 l vody. Lúhujte 24 – 48 hodín a po precedení môžete aplikovať.
  5. Levanduľa Ako prevencia proti voškám vám výborne poslúži levanduľový olej. Päť kvapiek zmiešajte s 0,5 l vody, nalejte do rozprašovača a rastliny striekajte v pravidelných intervaloch.

Mravce

Ak máte mravce v dome či byte, odpoúča sa utrieť miesta, kam mravce chodia roztokom z polovice vody a polovice octu. Tým sa zničia pachové stopy, ktoré mravce používajú na navigáciu. V záhrade je to trocha komplikovanejšie a ťažko mravce vyhnať z ich prirodzeného prostredia. Mravce žijú v symbióze s voškami a pokiaľ máte v záhrade mravce je dosť možné, že skôr či neskôr tam budete mať aj vošky.

Zaujímavosť o mravcoch: Mravce patria medzi najstaršie živé tvory na zemi a existovali už popri dinosauroch.

Keďže mravce prežili hromadné vyhynutie dinosaurov, vedia dobre adaptovať na prežitie a vyhnať ich z vašej záhrady môže byť náročné. Navyše je na svete vyše 10 000 druhov mravcov a práve tie vaše môžu byť odolnejšie. Tu je zopár spôsobov, ako odpudiť mravce z vašej záhrady:

  1. Odstráňte vošky - tie lákajú mravce na medovicu, ktorú vylučujú
  2. Škorica alebo kajenské korenie. Nasypte okolo záhonov či rastlín mletú škoricu alebo kajenské korenie. Obe slúžia ako overený odpudzovač mravcov
  3. Umelé sladidlá - mravce okrem cukru jedia aj umelé sladidlá, ktoré ich však otrávia. Ak ich sami používate, bolo by dobré prehodnotiť ich prínos pre vás:)
  4. Ocot - tak ako ocot pomáha proti mravcom v domácnosti, tak pomáha aj v záhrade. Stačí zmiešať ocot s vodou v pomere 1:1 a nasprejovať na mravenisko. Je však možné, že mravce ujdú a postavajú si mravenisko o kúsok ďalej.

Krt (krt obyčajný alebo krt podzemný)

Krtko je hmyzožravec a o vaše plodiny nemá záujem. Krty sú dokonca veľmi užitočné, pretože prevzdušňujú pôdu a živia sa škodlivým hmyzom. Škodia však tým, že obhrýzajú korene rastlín a v záhrade býva krt problémom najmä pre trávnik. Krtko vie v priebehu pár dní trávnik dokonale zničiť svojimi slávnymi hlinenými kopčekmi. Čakať na krtka s lopatou v ruke neodporúčame, pretože to chce veľa trpezlivosti a času bez jasného výsledku. Nikdy totiž neviete, v ktorej časti trávnika udrie. Na odpudenie krta zo záhrady sú vhodné nasledovné metódy:

  1. organické odpudzovače
  2. odvodnenie pôdy - keďže krt miluje vlhkú pôdu, je dobré znížiť množstvo vody, ktoré používate v záhrade.
  3. drôty alebo kovové zábrany v zemi okolo rastlín
  4. prirodzený predátor - hady, jastraby a sovy

 

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...