Rakytník rešetliakový, väčšinou nazývaný iba rakytník, poznali pre jeho zdravotné účinky na zdravie už pred stáročiami. Rakytník je ker pochádzajúci z Ázie, využíva sa v tradičnej medicíne. Jeho malé oranžové bobuľové plody sú veľkým zdrojom vitamínu C či antioxidantov.

Čítať ďalej...

Pizza patrí k najobľúbenejším jedlám na svete a je obľúbená aj napriek tomu, že obsahuje veľa kalórií a tukov. Jeden väčší ‘trojuholník‘ salámovej pizze so syrom môže obsahovať až 300 kalórií, celá pizza potom môže mať vyše 1000 kalórií. Pizza je veľmi chutné jedlo, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa deje v našom tráviacom systéme po zjedení pizze? Nasledovné riadky vám to prezradia vďaka odborníčke na výživu Sonyi Angelone.

Čítať ďalej...

Arónia čiernoplodá (po latinsky Aronia melanocarpa) je známa aj pod menom jarabina čierna alebo po anglicky chokeberry. Je to opadavý krík dorastajúci do výšky až 3 metre a je to vzdialená príbuzná s hruškou a jarabinou. Má tmavé fialové až čierne plody, ktoré dozrievajú koncom augusta až začiatkom septembra.

Arónia čiernoplodá je považovaná sa superplodinu vďaka mnohým priaznivým účinkom na naše zdravie. Poďme sa na aróniu pozrieť bližšie a vymenujme si na čo je arónia vhodná a kedy sa jej naopak vyhnúť.

Čítať ďalej...

Leptín si vyslúžil množstvo prezývok ako napríklad: hormón hladu, hormón obezity či hormón tuku. Vedci ho objavili v roku 1994 a je zaujímavý najmä pre ľudí snažiacich sa schudnúť. Hormón leptín sa produkuje v tukových bunkách a jeho množstvo je úmerné množstvu tukových zásob. Ľudia s menším množstvom tuku majú aj menej leptínu a naopak. Leptín má v našom tele vplyv na metabolizmus a najmä vplýva na pocit hladu. Ak sa hladina leptínu zníži, máme zvýšený pocit hladu a ak sa hladina leptínu v našom tele zvýši, nepociťujeme hlad.

Leptín sa po vytvorení v tukových bunkách dostáva do krvného obehu a tým aj do mozgu. Ak je hladina leptínu v norme, necítime hlad, máme dobrú náladu a lepšie mentálne schopnosti. Keď však držíme diétu, tukové bunky sa zmenšujú a tiež aj produkcia leptínu je menšia. Keď sa hladina leptínu dostane pod určitú hranicu (u každého jedinca je táto hranica na inej úrovni), mozog cíti menej energie a spustí v tele procesy, ktoré sa začnú snažiť o zvýšenie hladiny leptínu. Jeden z týchto procesov zahŕňa stimuláciu tzv. Blúdivého nervu (nervus vagus), ktorý vedie z mozgu do brucha. Nervus vagus slúži aj ako úložisko energie a keď pocíti znížený príjem, telo začne cítiť hlad. Po výdatnom jedle sa hladina leptínu opäť zvyšuje a celý proces sa opakuje.

Ako leptín ovplyvňuje váhu

Ľudia s nadváhou majú v tele veľké množstvo leptínu, ale do mozgu sa im nedostáva signál, aby prestali jesť aj keď sú sýti. To sa nazýva leptínová rezistencia a je podobná inzulínovej rezistencii pri cukrovke 2. typu, kedy pankreas produkuje množstvo inzulínu, ale telo na to nereaguje správne. Hladina leptínu sa môže zvyšovať s pribúdajúcimi kilogramami. Ľudia majú určitú spodnú hladinu leptínu, ale nemajú určený strop dokedy sa leptín zvyšuje.

Pri leptínovej rezistencii mozog takpovediac ‘hladuje’ aj keď je hladina leptínu vysoká a telo má veľké zásoby tuku. Ľudia s leptínovou rezistenciou cítia hlad aj keď sú najedení a pokiaľ jedia viac a viac, priberajú na váhe. Pre obéznych ľudí sa na zníženie leptínovej rezistencie odporúča znížiť hladinu inzulínu. To sa dá dosiahnuť zníženým príjmom cukrov. Taktiež je dobré znížiť trigliceridy (krvné leptidy), pretože vysoká hladina triglyceridov môže blokovať prenos leptínu do mozgu. Potraviny vhodné na zníženie hladiny trigyceridov v krvi sú napríklad: sója, fazuľa, cibuľa, avokádo, rybí a olivový olej alebo pšeničné klíčky.

Vedci pokračujú vo výskume leptínu a je možné, že v nasledujúcich rokov budeme mať viac informácií o fungovaní leptínu v tele.

 

titulný obrázok: wikimedia.org 

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...