Vykurovacia sezóna na Slovensku trvá od septembra do júna. Zhruba 5 mesiacov v roku využívame zdroj tepla 24 hodín denne, teda tepelné čerpadlo pracuje cca 3600 hodín v kuse. Ak by sme tento výkon prirovnali k jazde automobilom o rýchlosti 50 km/h, išlo by o nájazd 180 000 km. Nezáleží teda na tom, ako staré je vaše tepelné čerpadlo, ale koľko hodín používania má za sebou.

Tepelné čerpadlo by malo prejsť servisnou prehliadkou, ktorú čiastočne môžete urobiť sami, ideálne raz do roka, minimálne jedenkrát za 2-3 roky. Pravidelný servis nielenže predlžuje životnosť tepelného čerpadla, ale tiež udržuje jeho výkon na optimálnej úrovni. Tak isto ako v prípade automobilov, kedy vám nízku spotrebu zaistia správne nahustené pneumatiky a správne nastavená prevodovka.

Skúsenosti zo Švédska: kvalitné tepelné čerpadlo môže pri pravidelnom servise dosiahnuť životnosť 100 000 hodín prevádzky!

Pri výbere tepelného čerpadla je dôležité nielen vybrať kvalitné tepelné čerpadlo, ale tiež predajca, ktorý poskytuje kvalitný pravidelný servis. Skúsenosti spoločnosti IVT Čerpadlá, švédskeho výrobcu tepelných čerpadiel, ukazujú, že pri kvalitnom pravidelnom servise ide od tepelného čerpadla očakávať životnosť až 100 000 hodín prevádzky.

Životnosť tepelného čerpadla ovplyvňujú:

  • kvalita použitých materiálov
  • kvalita inštalácie
  • správne vybrané tepelné čerpadlo (typ a výkon tepelného čerpadla odpovedajúci požiadavkám majiteľa na objem dodávaného tepla)
  • kvalita pravidelného servisu
  • priebežná údržba zo strany majiteľa (napr. odstraňovanie nečistôt zokolia vonkajšej jednotky tepelného čerpadla vzduch/vzduch)

Pri výbere tepelného čerpadla sa teda zaujímajte, či daný predajca ponúka služby pravidelného servisu, v akom rozsahu a za akú cenu. Na vás je potom dohliadnuť, aby k týmto servisným prácam došlo ideálne pred každou vykurovacou sezónou, minimálne jedenkrát za dva až tri roky. Iba tak si zaistíte, že vám tepelné čerpadlo bude schopné dodávať v zimných mesiacoch dostatočné množstvo tepla za prijateľnú cenu, 24 hodín denne.

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...