Tags: peniaze  
ako setrit peniaze

Často je rozpočet domácnosti veľmi tesný a mnohí žijú doslova od výplaty k výplate. Je dnes veľmi ťažké niečo ušetriť keď sme zaťažení hypotékami, pôžičkami a máme každodenné výdaje. Veľa ľudí však ani netuší koľko peňazí míňajú úplne zbytočne. Namiesto toho, aby šetrili, žijú nad pomery a kupujú si zbytočnosti. Ušetriť sa dá takmer na všetkom. Berme do úvahy, že nefajčíte ani nepijete. Možno však odoberáte časopis, ktorý poriadne ani nečítate, alebo svietite príliš silnými žiarovkami či si kupujete každý deň poobede sladkosť. Je veľa podobných maličkostí, na ktorých sa dá ušetriť ročne pekný balík. Preto si skúste prečítať tieto tipy a možno zistíte, že ste doteraz úplne zbytočne vyhadzovali kopu peňazí na zbytočnosti.

Používajte LED svietidlá – LED svietidlá sa pomaly ale isto dostávajú do nášho povedomia a používa ich čoraz viac domácností. LED žiarovky sú veľmi efektívne a spotrebujú až o 80% menej energie ako klasické staré žiarovky. LEDky sú síce drahšie, ale aj tak sa oplatí do nich investovať, pretože ušetria pri prevádzke. Bežné žiarovky, ktoré sme boli zvyknutý používať mali životnosť okolo 1200 hodín svietenia a LED môžu svietiť 25 000 až 50 000 hodín. Samozrejme na trhu je veľa nekvalitných LED svietidiel, preto treba kupovať certifikované LED žiarovky. Používaním LED svietidiel v celom dome či byte znamená ročné slušnú úsporu peňazí.

Nekupujte vodu – V každom supermarkete je veľká plocha, na ktorej sú pekne naukladané fľaše s minerálnou vodou. Sýtené, nesýtené, sladené a iné vody si ľudia kupujú domov aj keď im z kohútiku tečie čistá, pitná voda. Samozrejme návštevu treba ponúknuť minerálkou alebo na cesty je pohodlnejšia balená voda. Ale keď prestanete kupovať týždeň čo týždeň domov minerálky, ušetríte ročne veľa peňazí. Na Slovensku nám tečie z kohútikov nezávadná voda takmer zadarmo, prečo to nevyužiť.

Ignorujte dátumy spotreby – Zvláštna rada, načo sú potom dátumy spotreby? Snáď nebudeme jesť pokazené potraviny. Dátumy spotreby majú svoje opodstatnenie, avšak takmer všetko čo je deň-dva po dátume spotreby je úplne nezávadné a to vrátane mliečnych a mäsových výrobkov. Všimnite si, že keď kúpite nakrájanú šunku, dátum spotreby je hneď v ten deň alebo deň neskôr. Výrobcovia musia dávať dátumy spotreby a vedia kedy sa potraviny kazia, avšak ak máte múku pár dní po spotrebe, môžete ju bez obáv použiť. Takisto keď si chcete naliať ráno mlieko a zistíte, že mu včera skončila spotreba, nevyhadzujte ho. Ovoňajte, či nie je pokazené a ak sa vám zdá byť dobré, kľudne si nalejte. Dátumy spotreby slúžia len ako odporúčanie, ale niektoré druhy potravín sú jedlé aj 2 týždne a viac po tomto dátume.

Rodinné výlety so zľavou – Dnes je na trhu mnoho zľavových portálov ponúkajúcich rôzne produkty s výraznou zľavou. Niekedy sú až neuveriteľne lacné víkendové pobyty na Slovensku, kedy často pre dvoch dospelých a 2 deti vyjde pobyt v Tatrách so stravou, vírivkou a welcome drinkom do 100€. Tiež zahraničné dovolenky sa tam dajú nájsť za dych berúce ceny. Pri kúpe však treba byť obozretní, lebo mnohé takéto portály už skrachovali.

Cvičenie zadarmo - Niektorí z nás si nevedia predstaviť život bez cvičenia vo fitku. Isto je dobré a snáď aj zdraviu prospešné venovať sa popri sedavej práci aj cvičeniu v posilňovni. Dnes je však v mnohým mestách aj dedinách vybudované niečo ako externé fitness, kde sa môžete podvíhať kedy sa vám zachce a dokonca zadarmo. Cvičením s vlastnou váhou pritom minimalizujete riziko zranenia a pokojne precvičíte celé telo. Pokiaľ nemáte v blízkosti domu takéto exteriérové fitko, môžete si stiahnuť nejakú aplikáciu s návodom ako cvičiť a podľa nej pravidelne cvičiť. Takýchto aplikácií je dnes kopa, niektoré sú dokonca zamerané na konkrétnu svalovú partiu.

Do práce na bicykli - Ak máte možnosť zamknúť si bicykel pri práci, odporúčame skúsiť jazdiť do práce na bicykli. Na tento účel netreba extra drahý bicykel a dobre poslúži aj bicykel, ktorý máte práve v pivnici:) Skúste takto jazdiť do práce počas pekných dní a ušetríte nielen peniaze na doprave, ale niekedy aj čas, najmä vo veľkých mestách v špičke sú cyklisti často rýchlejší ako automobily. Postupne si nájdete výhodnejšie cestičky ako sa dostať do práce rýchlejšie. Môžete si dopriať aj lepší bicykel, peniaze sa vám vrátia. Treba však vždy najskôr myslieť na bezpečnosť, najmä ak jazdíte po hlavnej ceste. Pre prípad daždivého počasia si môžete zabaliť pláštenku či špeciálne pončo na bicykel.

Kratší pobyt v sprche – Keď sa sprchujete namiesto vane, tak ušetríte ďalších pár stoviek eur ročne. Čo je úplne super. Avšak aj tak ešte môžete ušetriť ďalšie eurá. Stačí keď sa budete sprchovať kratšiu dobu. Mnohí si ani neuvedomujú, že sa sprchujú príliš dlho a keby ubrali aspoň minútu, ušetrili by. Keď sa však radi sprchujete, sprcha je váš koníček a pobyt v sprche si priam užívate, nebudeme vám do toho nič hovoriť a radšej ušetrite peniaze na inom. Avšak pre iných: Skúste si párkrát stopnúť koľko vám trvá sprchovanie. Namydlenie a dôkladné umytie nemôže trvať viac ako 2 minúty. Sprchovanie studenou vodou je tiež možnosť ako znásobiť úspory za vodu.

Dovolenka mimo sezónu - Pokiaľ máte radi more a teplo, tak je veľa destinácií, kde je teplo po celý rok. Sem môžete prísť pred sezónou alebo po nej a ušetriť tak nielen na ubytovaní, ale aj na letenkách, strave či nákupoch v miestnych obchodoch. Samozrejme ísť za teplom v marci na sever Talianska či Chorvátska nie je dobrý nápad, ale v južnejšie položených oblastiach sa nemusíte báť zlého počasia ani v apríli či septembri. Podobné to je aj na dovolenke na Slovensku a mnohé hotely ponúkajú mimosezónne zľavy.

Mimoriadne splátky hypotéky – Keď patríte k tým nešťastníkom zaťažených hypotékou nezúfajte. Nie je nič výnimočné mať dnes hypotéku, treba to s ňou však vedieť. Keď si dokážete každý mesiac ušetriť nejaké peniaze (čo vďaka našim radám nebude problém), miesto drahej dovolenky vyplaťte mimoriadnu splátku. Keď to takto budete robiť každý rok, splácanie hypotéky sa vám môže výrazne skrátiť. Potom už miesto splácania môžete chodiť na dovolenky aké chcete a stále ušetríte. Záleží len na vás koľko dokážete ročne vyplatiť extra. Ale stojí to za to.

Zistite čo platíte – Prezrite si svoje mesačné účty a zistite za čo platíte najviac a čo by ste nemuseli platiť. Prehodnoťte svoj paušál a bankový účet, či na ňom nemáte zbytočné nastavenia, ktoré nepotrebujete. Je dobré vedieť, že ak niečo platíme, vieme za čo vlastne to platíme. Iba takýmto letmým prezretím mesačných výdajov môžete nájsť pár eur, ktoré platíte zbytočne.

Ušetrite na varení – Keď varíte pre domácnosť, odporúčame variť vo veľkom. Ušetríte tým nielen peniaze, ale hlavne čas. Uvarte veľký hrniec polievky, ktorú môžete zamraziť a jesť aj na druhý týždeň. Uvariť a zmraziť môžete takmer čokoľvek bez straty kvality. Pritom ani nemusíte podávať to isté jedlo tri dni za sebou , ale len raz za týždeň. Nikto teda nebude frflať, že varíte stále jedno jedlo. Vyčleňte si jeden deň na varenie, kedy navaríte pár veľkých jedál a zvyšok týždňa máte pokoj. Malým deťom môžete dať občas k jedlu hračku a nahradíte tým návštevu známeho reťazca s rýchlym občerstvením.

Nákupy vo veľkom - Ak nakupujete veľké balenia, potom sa rodinný nákup zdá príliš drahý. To však je len na oko a cena za kilogram či za kus je nižšia a teda ušetríte. Napríklad ak nakúpite veľa roliek toaletného papiera v akcii, pár eur ušetríte. Toto platí aj pri pracích práškoch, mrazených výrobkoch a podobne. Niekedy však veľké zásoby jedla podnecujú k častejšiemu jedeniu, čo bude viesť k neželanému efektu čo sa šetrenia aj peknej postavy týka.

Káva z domu - Mnoho ľudí má zvyk kúpiť si po ceste do práce kávu a zobrať si ju sebou do auta, MHD či len tak do ruky na cestu. Je určite super pochlipkávať voňavú kávu po ceste do práce, ale ak toto budete robiť každý deň, za rok miniete iba za kávu slušný balík. Čo tak skúsiť si variť kávu doma, možno aj v novom kávovari a jedna káva vás vyjde neporovnateľne menej peňazí ako z kaviarne. Navyše si takto budete môcť skúšať pripravovať rôzne kvalitné kávy z rôznych kútov sveta.

Zlavy a akcie - Využívanie zliav v obchodoch a e-shopoch je spôsob ako ročne ušetriť stovky eur. Pri nákupoch potravín kupujte trvanlivé potraviny (mlieko, cestoviny, ryža) v akcii vo väčších množstvách. Takéto potraviny vydržia niekoľko mesiacov a keď sú v predajni za dobrú cenu, neváhajte si urobiť zásoby. Taktiež využívanie zľavových kupónov a zľavových portálov je dobrý spôsob ušetrenia peňazí.

Narodeninové zľavy - Niektoré obchody ponúkajú narodeninové zľavy a keď ste u nich registrovaný alebo máte vernostnú kartu, zvyknú posielať rôzne zľavy. U nás ponúka zľavu z nákupu napríklad e-shop s knihami Martinus.sk, narodeninovú zľavu 10% z nákupu ponúka aj Billa, mobilný operátor O2 zasa ponúka na narodeniny SMS aj MMS zadarmo. Vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko v deň svojich narodenín, môžete cestovať vo vozňoch 1. triedy za cenu cestovných lístkov na 2. triedu. Takéto zľavy je tiež vhodné využiť a niečo tak ušetriť.

Najnovšie články

Udržateľné nabíjacie ...

V domácnostiach využívame elektroniku tak, aby ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Ženy milujú steppery. ...

U žien sa steppery dlhodobo tešia veľkej ...

Aký kancelársky nábytok ...

Bežný denný režim medzi študujúcou mládežou veľmi ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...