Tags: auto  

Ako vhodne konať po dopravnej autonehode vás môže ochrániť pred prípadnými súdnymi spormi a zabezpečiť, aby ste dostali primeranú kompenzáciu za akékoľvek zranenia alebo poškodenia vášho vozidla.

Nikto si ich neželá, no autonehodám sa niekedy nevyhnú ani tí najopatrnejší vodiči. Preto je lepšie byť pripravený na akúkoľvek situáciu, ktorá sa môže počas jazdy autom vyskytnúť. Jedným z tipov, ako byť pripravený, je havarijné poistenie, teda poistenie motorových vozidiel, ktoré slúži na krytie škôd na vlastnom aute. Aké kroky by ste mali uskutočniť v prípade, že sa stanenete účastníkom autonehody?
Skontrolujte zdravotný stav účastníkov nehody
Nech už autonehodu spôsobí ktokoľvek alebo čokoľvek, tak najprv skontrolujte, či sú všetci vo vašom aute v poriadku alebo potrebujú prvú pomoc či lekársku pomoc. Opýtajte sa ich, či sa necítia zvláštne, nepociťujú závraty alebo konkrétne bolesti tela. V prípade, že je zrážka potenciálne vážna a niekto potrebuje ošetrenie, zavolajte čo najskôr sanitku. Ak je niekto hlboko zranený, skúste ním nehýbať, pretože by to mohlo zhoršiť jeho zranenia.
Odstráňte autá mimo premávku
V prípade, že je zrážka menej vážna, napríklad niekoľko škrabancov na blatníkoch, presuňte autá na kraj cesty, aby sa zabránilo v tvorbe kolón a zápch. Zapnite výstražné svetlá, najmä ak sa incident stane v noci. To upozorní ostatných účastníkov cestnej premávky na vašu situáciu. Ak máte vo vozidle zariadenie včasného varovania, vytiahnite ho a nainštalujte ho v dostatočnej vzdialenosti, aby ste varovali vozidlá, ktoré sa blížia k miestu nehody.Po jasnom vyhodnotení situácie nastáva čas zavolať políciu, rodinných príslušníkov a odťahovú spoločnosť (ak je potrebné vozidlo odtiahnuť), aby ste im oznámili incident.
Zachovajte si chladnú hlavu
Autonehoda je nepríjemným zážitkom, ale je dôležité v prvom rade myslieť na to, aby boli všetci v poriadku a až po tom sa sústrediť na prípadné škody, aj keď poškodenie vášho vozidla môže byť nákladné na jeho opravu. Obviňovanie druhého vodiča určite tiež nie je tým správnym riešením. Nemusí to byť jeho chyba, pretože niektoré nehody sú spôsobené skôr mechanickými poruchami ako ľudskými chybami. Nehody môžu byť tiež zapríčinené prekážkami v cestnej premávke, ako je napríklad nesprávna cestná bariéra či chodec, ktorý náhle prešiel cez cestu.
Zdokumentujte si nehodu
Ak dopravná nehoda nevznikla vašou chybou či zlyhaním, môže byť výhodné vyfotiť a zdokumentovať celý incident. Môžete tiež osloviť ľudí, ktorí boli svedkami nehody, a požiadať ich o názor, pretože môžu posúdiť vzniknutú situáciu bez vyhrotených emócií. Začnite fotografovaním poškodenej časti vozidla a číslom štítku druhého automobilu. Môžete tiež odfotiť dopravné značky či názov ulice, ak miesto incidentu nepoznáte.
Zistite, či vaša poistná zmluva pokrýva nehodu
Čo najskôr zavolajte svojej poisťovni a skontrolujte, či vaše poistenie pokrýva danú nehodu. Niektoré zmluvy, najmä komplexné poistenie, dostávajú úplné krytie všetkých finančných strát, ktoré vznikli pri nehode. Na druhej strane väčšina poistných zmlúv tretích strán pokrýva zranenia (a dokonca aj smrť) iba pre tretie strany.

Najnovšie články

Ako si z pohodlia domu ...

Ak hľadáte spôsob, ako sa dopracovať k ...

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...