Kto by to nepoznal: množstvo práce, ktorú treba dokončiť do určitého termínu, ktorý sa príliš rýchlo blíži. A my sa nevieme sústrediť, myšlienky nám odbiehajú na iné miesta a nie k práci, ktorú treba čoskoro dokončiť. Efektivita práce a sústredenie veľmi záleží na mieste, na ktorom pracujeme. Dôležité je usporiadanie vecí na stole a v blízkosti. Podľa mnohých výskumov má na produktivitu a sústredenie najväčší vplyv pracovné prostredie. Mnohí sa lepšie sústredia doma zatvorení v izbe, iným viac vyhovuje otvorená kancelária (open space), kde sedí s viacerými kolegami v miestnosti. Čo je teda dobré na zvýšenie produktivity? Aké faktory zlepšia efektivitu práce? Prečítajte si nasledovné tipy a keď sa nimi budete riadiť, produktivita vašej práce pôjde isto hore.

Stolička a stôl – Je nesmierne dôležité mať pohodlné kreslo či stoličku, v ktorej sa nám bude dobre sedieť. Pri sedavom zamestnaní presedíme množstvo hodín denne a je dôležité nielen kvôli našej chrbtici, aby sme sedeli pohodlne. Takisto stôl by mal byť dosť veľký a vo vhodnej výške, aby sme sa nad ním nehrbili. Práca s notebookom na kolenách, kde sa hrbíme a každú chvíľu posúvame notebook aby nespadol nie je najefektívnejšia. Pri práci za stolom zasa treba udržiavať stôl čistý a dobre organizovaný. Pri kope porozhadzovaných papierov sa nikomu nemôže dobre pracovať.

Svetlo – Na našej efektivite sa veľkou mierou podieľa svetlo v miestnosti. Je to jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje produktivitu práce. Pritom v mnohých miestnostiach máme často slabé svetelné zdroje. Tmavé pracovné prostredie môže vyvolať depresiu, bolesti očí, hlavy a celkovú podráždenosť. Ak pracujete v kancelárii a svetlo je nedostatočné, doneste si vlastnú lampu a pri práci z domu si nainštalujte silnejšie svetlo ak treba.

Vetranie – Kvalita vzduchu vplýva na produktivitu viac ako by sme si mysleli. Pri práci v kancelárii nezabúdajte pravidelne vetrať, teda ak je to možné. Niektoré klimatizované budovy nemajú možnosť otvárania okien a čerstvý vzduch je dodávaný pomocou klimatizácie. Kanceláriu si zariaďte kvetmi v črepníkoch, čo pomôže filtrovaniu vzduchu a dodaniu kyslíku. Pri práci doma je to jednoduchšie, vetrať môžete koľko chcete a aj rastlinami podľa vášho gusta sa môžete obklopiť.

Sedenie za počítačom – pri dlhodobom sedení za počítačom je dôležité dodržiavať pár zásad. Oči by mali byť približne 50 až 90 cm od monitoru, pričom horná hrana monitoru by mala byť na úrovni očí alebo nižšie. Ak pracujete na notebooku, môžete si ho položiť na špeciálnu šikmú podložku a použiť samostatnú klávesnicu. Chodidlá by mali byť na podlahe alebo na špeciálnej podložke. Ideálne by ste mali sedieť na kvalitnom ergonomickom kresle, čím sa minimalizuje tlak na chrbticu. Na zmiernenie tlaku na chrbticu je dobré položiť za chrbát vankúš a sklopiť kreslo mierne dozadu.

Vôňa – Nielen na relaxáciu po práci, ale aj pri práci je dobré používať rôzne vône na zvýšenie produktivity. Vône ovplyvňujú našu náladu a môžu napomôcť zvýšeniu výkonnosti. Na zvýšenie sústredenia je vynikajúca škoricová vôňa, bdelosť zvýši nielen šálka kávy, ale aj vôňa borovice, mäta zdvihne náladu a citrusové vône sú vhodné na povzbudenie. Existuje množstvo umelých vôní, my však odporúčame používať radšej esenciálne oleje či vonné sviečky s prírodnými arómami.

Farba miestnosti – Na našu výkonnosť aj náladu majú veľký vplyv farby. Určite ste počuli, že napríklad zelená a modrá sú upokojujúce a červená má stimulujúce účinky. Modrá farba nie je vhodná do pracovne, pretože nielenže ukľudňuje, ale aj potláča produktivitu. Klasická biela farba je neutrálna, zosvetľuje miestnosť a je azda najvhodnejšia do pracovne.

Teplota v miestnosti – Vhodná teplota miestnosti má výrazný vplyv na výkonnosť a pohodu v práci. Málokto má rá príliš chladnú miestnosť alebo naopak príliš horúcu. Našťastie v dnešnej dobe sú kancelárie vybavené klimatizáciou a teplota je regulovaná na príjemnú teplotu. Miestnosť s teplotou okolo 20°C je vhodná pre väčšinu ľudí.

Poriadok – Zahádzaný stôl papiermi a neporiadok v okolí pracovného stola je možno dobrý na zvýšenie kreativity, ale určite nie na zvýšenie produktivity. Ak pracujete s veľa papiermi, venujte každý večer, alebo každé ráno pár minút na upratanie pracovného stola. Tých pár minút pomôže dlhodobo udržať poriadok na stole, vy sa budete cítiť lepšie a aj vaša výkonnosť pôjde hore.

Hluk – Tento bod platí najmä pre otvorené kancelárie tzv. open space, kde sedia pracovníci jeden vedľa druhého a spolu môže byť aj niekoľko desiatok ľudí a viac v jednej miestnosti. Keď niekoľkí telefonujú, iní sa rozprávajú, ďalší zúrivo ťuká do klávesnice, vtedy sa ťažko sústredí na pracovný výkon. Vo veľkých kanceláriách s množstvom ľudí ťažko ovplyvníte hluk, ale môžete použiť sluchátka tlmiace hluk alebo si pustiť nejakú neutrálnu hudbu napríklad biely šum (white noise). Na YouTube nájdete množstvo nahratých zvukov na zvýšenie produktivity medzi nimi aj 2 hodinovú nahrávku zvukov kaviarne, čo by malo zvyšovať produktivitu. Prácu doma menej ovplyvňujú hluky z okolia, ale i tam vás môžu rušiť susedia, smetiari, či autá idúce po ceste. Na to pomôžu kvalitné okná, odhlučnenie stien alebo lacnejším riešením sú štuple do uší či spomínané sluchátka.

Prestávky – Pracovný výkon a sústredenie postupom času prirodzene klesá. Preto je dobré urobiť si raz za čas prestávku. Pomôže krátka prechádzka na čaj, popreťahovanie sa a nezaškodí chvíľa na čerstvom vzduchu. Po návrate z prestávky je sústredenie sa na prácu intenzívnejšie a výkon vyšší. Možno to poznáte na sebe, že pri práci nadčas sa menej sústredíte a výkon ide dolu vodou. Prestávky pomôžu nielen vašej mysli ale aj telu.

Práca na viacerých miestach – Ak máte na to podmienky, je výhodné pracovať z viacerých miest. Ak ste freelancer alebo máte možnosť robiť z domu, skúste ísť pracovať do kaviarne, parku či knižnice. Zmena pracoviska pomôže zlepšiť sústredenie a zlepší výkon. Ak ste v kancelárii zamestnávateľa a máte možnosť rezervácie tzv. meetingovky, využite to a občas pracujte odtiaľ. Pri zmene pracovného priestoru sa zmení aj vaša výkonnosť.

Spolupráca – Pri práci na určitom projekte je dobré sadnúť si so spolupracovníkmi a diskutovať o problémoch spolu. Ako sa hovorí: viac hláv viac rozumu, čo do bodky platí. Riešenie problému v tíme je oveľa efektívnejšie a možno ak sa vy trápite s niečím hodiny, môže iný vyriešiť za kratší čas. Využite tzv. brainstorming na zlepšovanie a vymýšľanie nových nápadov. Rôzne zlepšováky vás môžu napadnúť počas dňa, preto je vhodné zabezpečiť si do pracovne tabuľu, kde si budete nápady zapisovať.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...