proti mravcom

Mravce v záhrade sú normálna vec a dá sa povedať, že je to pre ne prirodzené prostredie. Niekedy je však mravcov až príliš a potrebujeme sa ich zbaviť. Jeden článok ako odstrániť mravce z domácnosti prírodnými prostriedkami sme už napísali. Mnoho z týchto tipov je účinných aj proti mravcom v záhrade. Sú to účinné a lacné spôsoby bez použitia chémie. Podľa prírodovedcov existuje na Zemi vyše 12 tisíc druhov mravcov, avšak len málo druhov sa dostáva do našich domácností a záhrad. Hľadajú u nás najmä množstvo potravy, o ktorú sa s nimi nedobrovoľne delíme. Do záhrad ich lákajú okrem nami ťažko pestovaného ovocia a zeleniny aj zdroje vody. Mravce sú pre nás aj prospešné a požierajú larvy vošiek, bĺch a pavúkov.

Ako sa zbaviť pavúkov sa tiež dočítate na našej stránke. Pokiaľ vás nepresvedčila prospešnosť mravcov, môžete sa ich skúsiť zbaviť nasledovnými spôsobmi. Upozorňujeme však, že mravce sú veľmi odolné a neni ľahké sa ich zbaviť. Tieto spôsoby sú vhodné na odpudenie mravcov a ich presmerovanie preč z našich záhrad. Neodporúčame používať chemické spreje, ktorými bezbranné mravce bezcitne zahubíte a poškodíte si nielen úrodu, ale zničíte aj pôdu pre budúce pestovanie. Navyše mravce môžu byť čoskoro naspäť. Doleuvedené spôsoby sú ekologické, lacné a účinné, či už máte v záhrade menšie množstvo mravcov alebo celé kolónie.

Mydlová voda – Veľmi obľúbená a účinná metóda, vďaka ktorej nepoškodíte úrodu a zmažete mravcom vyšliapanú stopu. Použite vlažnú vodu s trochou mydla a nasprejujte na cestu, po ktorej mravce chodia. Tým presmerujete mravce z obľúbenej trasy a nemali by sa tak skoro objaviť na pôvodnej cestičke. Pôsobí to však, len ak je miesto vlhké, preto je dobré aplikovať pár dní po sebe. Nezaručí to však úplne, že sa mravce nevrátia.

Krieda – Je zvláštne, že mravce majú akýsi rešpekt pred kriedou. Keď nasypete kriedu na zem, mravce ju neprekročia a radšej ju obídu. To je dobré na presmerovanie kolónie na iné miesto, ideálne von zo záhrady. Stačí nastrúhať obyčajnú kriedu, aká sa kedysi používala v školách a rozsypať ju na miesta, kde nechcete mať mravce. Budete mať trocha bielu záhradu, ale aspoň budete naisto vedieť, kde mravce nie sú. Uvidíte sami, že krieda na mravce naozaj pôsobí.

Detský púder – Proti mravcom pôsobí takisto ako krieda. Výhodou je, že detský púder zoženiete ľahšie ako kriedu, obzvlášť dnes, keď sa krieda už nepoužíva v školách tak ako kedysi. Ak máte malé deti, pravdepodobne ho máte doma, ak nie, tak detský púder sa dá kúpiť v drogérii. Nasypte detský púder na miesta z mravcami a tí už na to miesto tak skoro neprídu.

Ocot – V našich článkoch sa ocot vyskytuje veľmi často a je to dobrý prostriedok pre naše zdravie. Avšak ocot funguje ako prírodný repelent proti mravcom. Stačí dať trochu octu do rozprašovača a nasprejujte na miesta, kadiaľ mravce vchádzajú do vašej záhrady. Zmyjete tým feromónové stopy, ktoré vypúšťajú mravce, aby ostatné vedeli kadiaľ ísť. Tým zamedzíte ich vchádzaniu do záhrady, aj keď nie je vylúčené, že si nájdu iné cestičky. Po zaschnutí octu je dobré nasprejovať znova.

Diatomit – Nazýva sa aj kremelina alebo rozsievkový íl a dá sa kúpiť v potrebách pre záhradkárov. Niektoré obchody so zdravou výživou predávajú kremelinu na podporu detoxikácie, zlepšenie imunity či výživu vlasov a nechtov. Diatomit pomáha na zbavenie sa mravcov a inej ´hávede´ v našich záhradách. Diatomit neúčinkuje na odpudenie mravcov hneď, ale mravce odídu do pár dní. Použitie diatomitu je vhodné len ak je sucho, lebo vo ak navlhne, neúčinkuje. Ak máte doma domácich miláčikov, používajte jedlý diatomit, v prípade, že by ho chtiac/ nechtiac zjedli.

Káva – Vôňu kávy obľubuje množstvo ľudí, ale mravce sú v tomto iné. Mravcom káva nevonia a ak ju rozsypete pomedzi rastliny, mravce by na ne nemali ísť. Použitú mletú kávu nasypte aj na miesta kade mravce vchádzajú do záhrady, ak teda o takýchto miestach viete. Na niektoré druhy mravcov však káva nemusí pôsobiť odpudzujúco.

Citrón – Šťava z citrónu je nielen osviežujúci nápoj, ale je dobrá na vyrušenie mravcov prechádzajúcich sa po našej úrode. Vytlačenú šťavu z citróna nalejte do rozprašovača a nasprejujte v záhrade na cestičky, po ktorých mravce migrujú. Tým sa preruší pachová stopa a mravce ju prestanú prenasledovať. Citrónovú šťavu sprejujte aj priamo na rastliny, ktoré mravce majú najradšej.

Esenciálne oleje – Trocha drahšia alternatíva proti mravcom, ale o to účinnejšia je použitie esenciálnych olejov. Najlepšie z nich, ktoré silno odpudzujú mravce sú mäta, citrón a tee tree olej. Účinnú repelentnú zmes získate zmiešaním 2 dcl vody a 15-20 kvapiek esenciálneho oleja. Pár kvapiek tejto zmesi dávajte na miesta, kadiaľ mravce chodia po záhrade.

Soľ – Použitie normálnej soli odpudzuje mravce. Soľ mravce nezabíja, ako tomu mnohí ľudia veria, ale odpudzuje ich. Miestam s rozsypanou soľou sa mravce oblúkom vyhnú. Soľ dávajte len na suchú zem.

Najnovšie články

Udržateľné nabíjacie ...

V domácnostiach využívame elektroniku tak, aby ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Ženy milujú steppery. ...

U žien sa steppery dlhodobo tešia veľkej ...

Aký kancelársky nábytok ...

Bežný denný režim medzi študujúcou mládežou veľmi ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...