Je síce pravdou, že vďaka pokroku techniky sú dnes už žehličky na úplne inej úrovni, než tomu bolo povedzme pred desiatimi rokmi. Aj keď sú žehličky viac odolné voči poškodeniu a žehliace dosky sú vyrobené z kvalitných materiálov, stane sa, že sa vám jednoducho prepáli jej spodok, alebo ju omylom opriete o niečo plastové. Prezradíme vám, ako sa týchto nepekných škvŕn zbaviť bez toho, aby ste museli kupovať drahé prípravky či rovno novú žehličku.

1. Vytvorte pastu na čistenie železa pomocou sódy bikarbóny

Sóda bikarbóna je zázračný pomocník v domácnosti, vďaka ktorému vyčistíte takmer všetko, od rúr na pečenie, cez kanvicu až po umývačku riadu. A rovnako vám pomôže aj pri vašej prepálenej žehličke. Vytvorte pastu z dvoch lyžíc sódy bikarbóny a jednej lyžice vody. Opatrne ju rozotrite po železnej doske, ale snažte sa, aby sa do otvorov na paru táto látka nedostala, čo by mohlo vašu žehličku poškodiť. Čistite pomocou hubky na riad až kým sa škvŕn úplne nezbavíte.

2. Ak sa vám podarilo parné otvory zašpiniť či upchať

Vašou záchranou sa stanú obyčajné vatové tampóny s octom. Mimochodom, ocot je pri čistení rovnako všestraný, ako je aj sóda bikarbóny. Vatové tampóny ponorte do destilovaného bieleho octu, nechajte chvíľku pôsobiť, a následne žehličku vyčistite.

3. Namočte uterák do octu

Ďalším spôsobom, ako využiť pri čistení žehličky ocot, je s pomocou uteráka. Stačí namočiť uterák do octu a následne naň položiť žehličku železnou platňou smerom nadol. Nechajte 30 minút odstáť a utrite. Takmer ako nové, čo poviete?

4. Noviny a soľ

Verte tomu alebo nie, ale pri čistení žehličky si poradíte aj s použitím soli a obyčajných novín. Žehličku jemne zahrejte tak, aby bola na dotyk teplá a na žehliacu dosku vyložte noviny posypané soľou. Prechádzajte po žehliacej doske novinami kruhovými pohybmi, až kým sa nezbavíte neželaných škvŕn.

5. Odstránenie plastu z povrchu žehličky

Ak vaša žehlička príde do kontaktu s niečím plastovým, nezúfajte, máme tip aj pre vás. Hneď ako sa žehlička dostane do kontaktu s plastom, odpojte ju a nechajte vychladnúť. Naplňte kovovú misku alebo panvicu kockami ľadu a položte spodok žehličky na ľad, aby ste plast rýchlo vytvrdili (tento krok môžete preskočiť, ak je plast už na studenej žehličke vytvrdený). Teraz vezmite plastový nôž, oškrabte plast a potom povrch utrite octovým sprejom alebo vlhkou handrou. Pred opätovným použitím žehličky je mimoriadne dôležité akýkoľvek plast odstrániť - inak sa plast nakoniec roztaví na vašom oblečení.

6. S použitím odlakovača

Posledný tip na čistenie žehličky: Použite odlakovač! Chyťte vatovú tyčinku a ponorte ju do odlakovača na nechty s acetónom, prejdite tyčinkou po povrchu horúcej žehličky a sledujte, ako krásne miznú všetky nepekné škvrny. Pri tejto prostej metóde však určite nezabudnite na poriadne vetranie, prípadne vašu žehličku čistite na záhrade. Nechcete predsa, aby ste vy či členovia vašej domácnosti vdychovali chemické výpary.

Najnovšie články

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...