„Všade dobre, ale doma najlepšie.“ Súhlasíte s týmto tvrdením? Ak áno, asi vám nemusíme predstavovať pocit, ktorý vzniká po dlhej ceste alebo náročnom dni pri zaparkovaní auta pred vlastným domom.  Najlepšie sa predsa oddychuje doma záhrade, pri dobrej káve či horúcom čaji. Preto sa väčšina ľudí snaží zariaďovať svoje príbytky a okolie domu tak, aby im poskytovali čo najväčšiu mieru komfortu a radosti. Prinášame vám niekoľko tipov na úpravu okolia domu. 

Poriadok musí byť  

Nemyslíme tým len vypratanie priestoru (nezabudnite však ani na to), ale aj poriadok v hlave. Vytvorte si svoj malý prerábkový projekt“. Najlepšie bude, ak svoje predstavy nenecháte visieť len tak vo vzduchu. Napíšte si ich na papier. Pokiaľ máte vzťah k tabuľkám, tak sa im nebráňte, vo fáze plánovania budú vašim najväčším pomocníkom. Berte to ako prípravu seminárnej práce do školy, ktorá bude mať nasledovné kapitoly: 

  • časové limity, deadline, víkendy a voľné dni, ktoré by ste dokázali „obetovať“, 
  • financie, koľko ste ochotní do realizácie vášho projektu investovať,  
  • samotné úpravy, zmeny, po ktorých túžite. 
  • čo viete urobiť vy sami, bez vonkajšej pomoci, 
  • zoznam pomocníkov, odborníkov a robotníkov. 

Možno ešte nemáte úplne jasné predstavy, to však vôbec nevadí. Dokonca sa vám tak ponúka príležitosť rozšíriť si obzory a otvoriť sa novým trendom a možnostiam. Navštívte rôzne záhradkárske stránky, prečítajte si odborné články online obchodov, prelistujte si časopisy. A nebojte sa pýtať. Príbuzní a kamaráti s podobnými skúsenosťami vám povedia to, čo by vám profesionáli možno nechceli prezradiť. 

TIP: Ak premýšľate nad rýchlou pokládkou okolo vášho domu alebo príjazdovej cesty, ktorú hravo zvládnete aj sami, pozrite si ponuku Ecoraster.sk 


Kráčajte po správnej cestičke 

Prepracovaný, starostlivo pripravený a udržiavaný záhradný chodník nielen uľahčuje navigáciu medzi najdôležitejšími bodmi okolia domu, ale sám o sebe môže byť súčasťou dekorácie. Ak cez vašu záhradu alebo dvor už vedú nejaké cestičky, skontrolujte, či sú v poriadku, a či sa vám páčia také aké sú. Tí, ktorých čaká vybudovanie nových chodníkov, by si mali premyslieť to, aký štýl by najviac vyhovoval ich preferenciám. Kľúčovou otázkou je, z čoho budú cestičky vyskladané: kamienky, veľké ploché kamene, drevo alebo dlažby.  

Príjazdová cesta je pravdepodobne dôležitým bodom vo vašom projekte, ak ste vlastníkom motorového vozidla. Nemala by byť stredobodom vonkajšieho priestoru, svoju funkciu by mala spĺňať skôr nenápadne. Výborným riešením v takomto prípade môže byť Ecoraster zatrávňovacia dlažba, ktorá je stabilná, vysoko zaťažiteľná, ale jej aplikácia je jednoduchá. O jej ďalších výhodách si môžete prečítať užitočné informácie napríklad na stránke Ecocaster.sk  

Rastliny sú základom záhrady 

Pri plánovaní záhrady myslite na to, či by vás potešili skôr kvetinky alebo bylinková záhradka, či ste minimalista a stačí vám „iba“ pekný trávnik alebo či potrebujete aj hraciu plochu pre deti alebo priestor na veľké letné žúrky. Pozorujte polohu slnka, kedy kam svieti, ktorá oblasť je tmavšia, na ktorej časti sa cez leto „nedá vydržať“ atď. Pokiaľ si trúfate na rastliny, ktoré vyžadujú pravidelnú starostlivosť, vyberajte si ich podľa toho, či ste úplný začiatočník alebo so záhradkárčením už máte nejaké skúsenosti. Zájdite k takým predajcom, ktorí vám vedia poradiť, vyžiadajte informácie o čase výsadby, veľkosti, farby, kvitnutím atď. Pri výbere viacerých druhov je dobré vybrať si ich tak, aby kvitli jeden po druhom. Takto bude vaša záhrada vždy krásne rozkvitnutá. 


Urobte si to sami 

Prečo by ste míňali na drahé dekorácie, ak aj vy dokážete vyrobiť farebné kamienky z kvalitného prírodného materiálu? Na internete nájdete mnoho výborných nápadov, ako na lacné, ekologické a najmä kreatívne „homemade“ výzdoby alebo kľudne aj nábytok. Majte originálnu záhradu, je to šetrné k prírode aj vašej peňaženke.  


Zdroj fotiek: freepik.com, librestock.com, ecoraster.sk  

 

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...