Dnešné plastové alebo drevené okná tesnia veľmi dobre. To však môže byť niekedy nevýhoda, pretože sa vzduch nedostane cez zatvorené okno. V dôsledku toho sa nám okná môžu zarosovať, najmä v zime. Ak sa vám okno zarosuje len z vnútornej strany, môže to byť kvôli tomu, že málo vetráte. Tiež ak sa v domácnosti zdržiava veľa ľudí, do vzduchu sa dýchaním a odparovaním z pokožky dostáva veľa vlhkosti.
Dospelý človek za deň vydýcha okolo 400 ml vody a ďalších 500 - 600 ml sa mu odparí za deň cez kožu. V zime, keď je vonku nízka teplota, teda aj sklo je zvonku studené, sa vlhký vzduch vnútri kondenzuje na teplom skle vnútri miestnosti. Varením, sušením bielizne, kúpaním, ale aj dýchaním sa do ovzdušia v byte či dome dostáva veľa vlhkosti. Problém zarosovania okien je najčastejší v novostavbách, kde treba počítať s niekoľkoročným vysychaním stavby. Často stačí len vytiahnuť vnútorné žalúzie a sklo sa bude rosiť menej, alebo sa prestane rosiť úplne. Keď sa vám však zarosujú okná medzi sklami, problém je v oknách, ktoré by ste mali reklamovať výrobcovi.
Príčiny rosenia okien:
- sušenie bielizne v interiéry
- varenie
- nevysušená novostavba
- nedávna rekonštrukcia
- nedostatočné vetranie
- veľmi dobre tesniace okná
- vnútorné žalúzie (obmedzia prúdenie vzduchu)
Nasledovný zoznam ponúka tipy na zbavenie sa vlhkosti v byte a tým aj rosy na oknách zvnútra miestnosti.
Vetranie – Ak vás trápi zarosovanie okien, musíte viac vetrať. Aj keď máte pocit, že vetráte dostatočne, treba vetrať viac. Vetraním sa dostáva vlhkosť von z miestnosti a nezachytáva sa na skle okna. Určite ste počuli, že treba vetrať krátko a intenzívne. Je to dobrý spôsob, najmä v zime a vlhký vzduch v miestnosti sa tým rýchlo dostane von. Počas varenia nechajte okno otvorené na ‘ventilačku’ a po varení otvorte dokorán na niekoľko minút. Ak sa zdržiava doma celá rodina, do vzduchu sa dýchaním dostane príliš veľa vlhkosti a je potrebné vetrať častejšie.
Odhvlhčovač vzduchu – Trochu drahší, ale účinný spôsob na odstránenie vlhkosti. Odvlhčovač nasiakne vlhkosť do nádobky, ktorú stačí po určitom čase vyliať a vlhkosť v miestnosti je razom nižšia. Nehovoríme však o lacných odvlhčovačoch, ktoré používajú tabletky. Kvalitný elektrický odvlhčovať stojí vyše 100€, ale účinok je viditeľný. Takýto odvlhčovač natiahne z ovzdušia za hodinu aj niekoľko dcl vody. Ak sušíte v miestnosti bielizeň, so zapnutým odvlhčovačom v blízkosti sa vám bielizeň vysuší oveľa rýchlejšie.
Ventilačné turbíny – Pre rodinné domy aj panelové domy sa na odvetrávanie kúpelní používajú tzv. odvetrávacie turbíny. Je to zariadenie, ktoré odvedie vlhkosť z kúpeľne bez okien. Turbína sa umiestňuje na strechu nad šachtu kúpeľne a rotáciou odvetráva miestnosť. Tým sa znižuje vlhkosť nielen v kúpeľni, ale aj v celom byte.
Zatváranie dverí – Po osprchovaní sa alebo kúpaní nenechávajte otvorené dvere na kúpeľni. Tým sa nedostane vlhkosť z kúpeľne, ktorá patrí k najvlhším miestnostiam, do bytu. Zatváraním dverí znížite v byte vlhkosť a tým aj zarosovanie okien v jednotlivých miestnostiach. Ak máte samostatnú kuchyňu, po dovarení, ale aj pri varení zatvárajte dvere a majte otvorené okno.
Vytiahnutie žalúzií – Ak máte žalúzie, ktoré nie sú medzi sklami, ale zvnútra miestnosti – vnútorné žalúzie (môžete sa ich dotknúť), tak sa môže stať, že sa vám okná zarosujú práve kvôli nim. Skúste na noc žalúzie úplne vytiahnuť a je dosť možné, že zarosovanie ustúpi.
Vyčkajte pár rokov – V novom dome, ktorý dostavali len nedávno, je rosenie okien celkom normálne. Treba vyčkať pár rokov, kým sa stavba vysuší, a rosenie ustúpi. Stavbu sprevádzajú mokré procesy a dnes je normálne, keď sa domy či bytovky postavajú za veľmi krátke obdobie. Ak je aj stavba obývateľná hneď, trvá niekoľko rokov, kým dokonale uschne. Dovtedy budete musieť veľa vetrať, najmä v zimných mesiacoch, kedy sa rosenie zintenzívňuje.
Výmena okien – Radikálne, ale často jediné možné riešenie problému s oknami. Ak ste si zaobstarali nové plastové okná a teraz to ľutujete, pravdepodobne nevymeníte staré okná naspäť. Nové okná často veľmi dobre tesnia a ak sa vám nechce stále vetrať, budete potrebovať menej tesniace okná. Predtým však odporúčame horeuvedené spôsoby.
-
Návštevy: 7822