Tags: strava  

Dlhé roky sa hovorilo o tom, že diéta s malým obsahom tuku je vhodná na zníženie hmotnosti a prevenciu srdcových chorôb. To platí aj dnes, aj keď existujú diéty s vysokým podielom tuku vďaka ktorým sa dá schudnúť veľmi rýchlo. Úplné vyradenie tukov z diéty nemá práve priaznivé účinky na ľudský organizmus. Je mnoho dôvodov, prečo by mali byť tuky súčasťou denného jedálnička.

Prečo sú tuky v diéte dôležité

 1. Absorpcia vitamínov. Príliš málo tukov v diéte zabraňuje absorpcii niektorých vitamínov rozpustných v tukoch. Sú to najmä vitamíny A, D, E a K. Tieto vitamíny sa nachádzajú najmä v pečeni a tukovom tkanive a vďaka tukom sa vstrebávajú. Nedostatok tukov môže spôsobiť deficit vitamínov.
 2. Vyhnutie sa prejedaniu. Prejedanie je veľký problém vo vyspelých spoločnostiach. Len ťažko sa odoláva plným tanierom dobrého jedla nielen na svadbe či oslavách, ale aj pri takmer každej návšteve či posedení. Samozrejme raz za čas prejedenie sa neuškodí. Avšak príliš málo tukov v strave často spôsobí zvýšený príjem kalórií z iných zdrojov. Dnes sú v móde rôzne nízkotučné jogurty, nápoje či iné produ kty bez tuku. Ľudia si potom myslia, že takýchto výrobkov môžu zjesť veľa a nepriberú na váhe. Navyše výrobcovia veľmi často dávajú do týchto produktov na dochutenie cukor a v konečnom dôsledku obsahujú rovnako kalórií ako ich ’tučné’ náprotivky. Tuky v jedle spôsobujú, že sme rýchlejšie sýty a nezjeme toľko jedla naraz.
 3. Ochrana pred rakovinou. Nedostatok esenciálnych mastných kyselín môže mať za následok zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva, prostaty alebo prsníkov. Výskumy ukázali, že zvýšený príjem omega 3 mastných kyselín spomaľuje rast nádorov a rakovinových buniek.
 4. Zabránenie depresii. Príliš málo tukov v diéte môže mať za následok zhoršenie nálady až depresie. Najmä tuky známe ako omega 3 a omega 6 mastné kyseliny sú dôležité pre mentálne zdravie. Ľudia s nedostatkom omega 3 mastných kyselín môžu trpieť schizofréniou, poruchami prijímania potravy a inými poruchami.
 5. Nerovnováha živín. Pri dlhodobom veľmi nízkom príjme tukov dochádza k rozkolísaniu rovnováhy prijatých živín. Ľudia, ktorých strava obsahuje málo tukov si nahrádzajú tento deficit zo sacharidov alebo bielkovín. Strava s veľmi vysokým obsahom sacharidov môže viesť k zvýšeniu chuti na jedlo, ale aj k rôznym zdravotným komplikáciám, najčastejšie cukrovka 2. typu. Prevaha bielkovín má zasa za následok prílišné zaťaženie obličiek a pečene a môže spôsobiť osteoporózu. Preto je dôležitá rovnováha sacharidov, bielkovín i tukov (ideálny pomer 50:20:30, v období keď chudnete, tuky môžete znížiť na 15-20% z denného príjmu živín)

Nikdy nevynechávajte tuky z diéty úplne. Je však dôležité z akých zdrojov tuky pochádzajú. Ideálny pomer tukov (aj v najprísnejších diétach) by mal byť v rozmedzí od 20% do 35% z denného príjmu kalórií.

Nasledovná tabuľka vám môže napovedať, či jete dostatok tukov vzhľadom na prijaté kalórie:

Počet kalórií za deň

Ideálny príjem tukov

1 200

27-47 g

1 300

28-51 g

1 400

31-54 g

1 500

33-58 g

1 600

36-62 g

1 700

38-66 g

1 800

40-70 g

1 900

42-74 g

2 000

44-78 g

2 100

47-82 g

2 200

49-86 g

2 300

51-89 g

2 400

53-93 g

 

Najlepšie zdroje tukov

Existuje mnoho rôznych druhov tukov, niektoré sú nezdravé, iné sú vhodné do diéty. Medzi takzvané dobré tuky patria nenasýtené tuky (omega 3 a omega 6 a omega 9 mastné kyseliny). Avšak aj s týmito tukmi to netreba preháňať, lebo ich nadmerná konzumácia môže mať nepriaznivé účinky na zdravie.


Medzi najlepšie zdroje tukov patria:

 • orechy (kešu, arašídy, mandle)
 • ľanové semienka a olej z ľanových semienok
 • MCT olej, palmový, kokosový olej
 • olivy, olivový olej
 • repkový, slnečnicový a sójový olej
 • ryby
 • avokádo

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...