Bolesti hlavy majú u rôznych ľudí rôzne príčiny. U niekoho to môže byť alergia na jedlo, niekto trpí bolesťami hlavy zo stresu a azda najviac ľudí bolieva hlava kvôli nedostatočnému pitnému režimu. V dnešnej dobe je stále viac ľudí v strese či už z práce alebo zo školy. Avšak ak vás bolieva hlava, mali by ste sa snažiť nájsť príčinu. Možno stačí len znížiť tempo práce alebo si chvíľu oddýchnuť v prírode od bežných starostí.
Bolesti hlavy sa nemusíte zbavovať len liekmi, ale existujú aj alternatívne spôsoby bez vedľajších účinkov. Niekedy však bolesti hlavy môžu mať vážnejšie príčiny, môže ich spôsobovať zaseknutý nerv v chrbtici, ale aj krvácanie či nádor na mozgu. Vtedy odborníci neodporúčajú alternatívne spôsoby a v takýchto prípadoch by ste sa mali zveriť do rúk odborníka. Keď cítite veľmi silnú bolesť hlavy, radšej hneď vyhľadajte lekára. Veríme, že na vašu bolesť hlavy vám pomôže niektorá z nasledujúcich rád.
Čistá voda - ak cítite prichádzať bolesť hlavy, pravdepodobne to môže spôsobovať dehydratácia. Skúste preto vypiť aspoň dva poháre čistej vody. Ľudia často nepijú dostatok vody, čo im spôsobuje bolesti hlavy. Bolesť hlavy býva veľmi často ako dôsledok dehydratácie, preto je dostatočný pitný režim na prvom mieste. Denne by ste mali vypiť aspoň osem pohárov vody.
Mäta - Šálok mätového čaju môže pomôcť pri určitých druhoch bolesti hlavy. Mätový čaj ľahko zoženiete v potravinách i v lekárni. Proti bolesti hlavy taktiež pomáha vmasírovanie mätového esenciálneho oleja na spánky.
Masáž hlavy – Aj keď nie ste masér, skúste si jemne masírovať hlavu, krk a temeno hlavy. Zlepší sa tým cirkulácia krvi a uvoľní napätie. Ideálne bude, keď sa necháte niekým masírovať. Ak bude masáž jemná určite sa vám tým bolesť hlavy nezhorší. Jemnými krúživými pohybmi si masírujte spánky, vlasovú oblasť hlavy a temeno. Pri migréne môŽe pomôcť masírovanie koreňa nosu. Pokiaľ po masáži hlavy bolesť neustane, nevadí, stojí to však za pokus a masážou hlavy sa bolesť isto nezhorší.
Termoterapia - Pri bolestiach hlavy a migrénach môže byť prikladanie výhrevných vankúšikov či uterákov namočených v teplej vode veľmi prospešné. Veľa ľudí, ktorí trpia bolesťami hlavy zvykne mať napäté svaly na krku a v hornej časti chrbátu. Práve toto napätie môže byť príčinou bolestí hlavy. Použiť môžete výhrevné vankúšiky, ktoré sa zohrejú v mikrovlnke, ale tie zvyknú rýchlo strácať teplo a na začiatku bývajú príliš horúce. Ďalšia možnosť sú vankúšiky naplnené vodou, ktoré po zohriatí držia teplo dlhšie. Ak nemáte žiadne takéto špecializované pomôcky, postačí aj osuška namočená v horúcej vode. Mastenie krčnej chrbtice hrejivými masťami je takisto jedna z možností termoterapie.
Relax – Sadnite alebo ľahnite si so zatvorenými očami do tmavej miestnosti a chvíľu relaxujte. Odpočinok v tmavej miestnosti pomáha na migrénu a spánok na pár hodín zmierni migrénu alebo ju dokonca odstráni. Unavené oči z pozerania televízie či počítača sú tiež častým spúšťačom bolestí hlavy. Vtedy pomáha odpočinok od týchto zariadení a vynikajúco môže pomôcť prechádzka v prírode mimo hluku mesta. Obmedzenie používania mobilných telefónov vám takisto môže priniesť úľavu od bolesti.
Dávajte si pozor čo jete a pijete – Jedlo má veľký vplyv na bolesti hlavy. Ak mávate časté bolesti hlavy, môže to byť spôsobené jedlom, ktoré prijímate. Dajte si pozor na určité druhy potravy po ktorých sa vám spúšťa bolesť hlavy. Najmä obmedzte kofeín, alkohol a vyhnite sa fajčeniu. Často vás môže rozbolieť hlava po tom čo zjete čokoládu, oriešky, cibuľu alebo syr. Ďalšími spúšťačmi bolesti môžu byť rôzne dresingy, sójová omáčka, morské živočíchy a najme éčka v potravinách. Niektorí ľudia majú bolesti hlavy z nízkej hladiny cukru v krvi (hypoglykémia), vtedy je dôležité nevynechávať jedlá a jesť v pravidelných intervaloch. Ľudia veľmi často vynechávajú raňajky, ktoré sú najdôležitejším jedlom dňa.
Rozmarín – Voňavý rozmarín je bylinka účinná pri bolestiach hlavy. V rozmaríne sú zložky s protizápalovým účinkom. Rozmarínový čaj z jednej malej lyžičky rozmarínu dva až trikrát denne vie priniesť úľavu pri bolestiach hlavy. Ak si viete zohnať rozmarínový olej, kvapnite si na prsty a masírujte spánky. Úľava od bolesti by na seba potom nemala dlho čakať.
Škorica – Na bolesti hlavy spôsobené prechladnutím je dobrá škorica. Mletú ale aj celú škoricu kúpite medzi koreninami v potravinách. Zmiešajte mletú škoricu s trochou vody tak, aby sa vytvorila hustá zmes. Túto zmes si natrite na čelo a nechajte pôsobiť po dobu niekoľkých minút. Škoricu môŽete pri bolesti hlavy aplikovať ešte jedným spôsobom a to dať čajovú lyžičku škorice do horúceho mlieka a vypiť. Takýto nápoj dvakrát denne pomôže od bolesti hlavy z prechladnutia.
Ľad na čelo – Položte si niečo studené (nemusí to byť akurát ľad) na čelo a ihneď pocítite úľavu. Chlad stiahne cievy, čím sa vám môže uľaviť od bolesti. Pomáha to len pri určitých druhoch bolesti, najmä ak bolesť vychádza od nosových dutín alebo je sústredená pri spánkoch hlavy. Ľad vložte do sáčku a položte na čelo. K V prípade, Že vám to bude príliš studené, položte si medzi čelo a sáčok s ľadom preloženú utierku. Ak nemáte poruke ľad, namočte aspoň kus handry pod studenú vodu a položte na čelo. Po čase sa látka zohreje, potom ju stačí znovu namočiť a priložiť.
Levaduľa – Liečivá a aromatická bylinka levaduľa je užitočná pri bolestiach hlavy. Inhalácia levandule vás zrelaxuje a bolesť hlavy sa razom môže vytratiť. Do nádoby dajte pár lyžičiek sušenej levadule alebo pár kvapiek levaduľového oleja a zalejte vriacou vodou. Nahnite sa nad nádobu a zhlboka dýchajte pár minút. Pozor, zo začiatku budú výpary horúce, nenahýbajte sa preto tesne nad hladinu. Nie každému levanduľa vonia, preto tento spôsob nie je pre každého. Ak vám však vôňa levandule neprekáža, skúste túto metódu. Opakujte niekoľkokrát za deň. Levanduľa nie je vhodná na jedenie, preto ani vývar z nej nepite, ale po inhalácii vylejte.
-
Návštevy: 8964