Tags: srdce   krv   tlak  
vysoky tlak

Vysoký krvný tlak trápi dnes veľké percento obyvateľstva. Čo je alarmujúce, stále viac mladých ľudí trpí vysokým krvným tlakom. Je to najmä dnešným životným štýlom, sedavým zamestnaním, nedostatkom pohybu a nezdravou stravou. Mnoho z týchto ľudí nevie o svojej chorobe, pretože vysoký krvný tlak je takzvaný ‘tichý zabijak‘. Ľudia môžu žiť s vysokým krvným tlakom bezproblémovo dlhé roky bez obmedzenia. Symptómy vysokého krvného tlaku sú zväčša sprevádzané bolesťami hlavy, nevoľnosťou či krvácaním z nosa. Ak máte vysoký krvný tlak a fajčíte, pijete veľa bublinkových vôd, veľa solíte, máte veľa stresu, mali by ste sa týchto zlých návykov zbaviť čo najskôr. V boji proti vysokému krvnému tlaku vám môžu pomôcť i bežné potraviny a vitamíny. Inšpirujte sa nasledovným zoznamom.

 

Cesnak – Cesnak je známy všeliek a aj na našej stránke sa vyskytuje ako pomocník na mnohé zdravotné problémy. Alicín, ktorý vzniká po rozkrojení cesnaku a ktorý je zodpovedný za jeho typickú arómu, okrem znižovania krvného tlaku znižuje aj hladinu zlého cholesterolu. Cesnak obsahuje ďalších vyše 400 liečivých zložiek. Nie každý však obľubuje cesnak, pre tieto prípady sa dajú kúpiť v lekárni cesnakové tabletky, ktoré zhltnú bez problémov aj odporcovia cesnakovej chuti. Pri problémoch s vysokým krvným tlakov však konzultujte užívanie cesnaku s lekárom. Cesnak totiž riedi krv a znižuje schopnosť jej zrážania a tiež môže rušiť alebo zosilniť účinok iných liekov. Taktiež sa neodporúča jesť cesnak týždeň pred a po operácii.

Rybí tuk – V rybom tuku ale aj v morských riasach sa nachádza látka DHA, čo je kyselina dokozahexaenová, teda látka, ktorá sa vyskytuje aj v ľudskom organizme, najmä v srdci, očiach a v mozgu. Zaujímavá je aj ďalšia zložka rybieho tuku - EPA (kyselina eikosapentaenová), ktorá má schopnosť znižovať cholesterol, zlepšuje kvalitu ciev a redukuje vznik infarktu myokardu. Obe látky sú podskupinou omega 3-mastných kyselín známych aj ako dobré tuky, ktoré dokážu znižovať tlak. Najviac omega 3-mastných kyselín obsahujú tučné ryby ako makrely, losos, pstruh, tuniak či sleď. Jedzte však najviac 2-3 porcie týždenne, lebo niektoré morské ryby obsahujú zvýšené hladiny toxínov a neodporúča sa ich častá konzumácia. Ak nemáte radi ryby, v lekárni sa dajú kúpiť kapsule s rybím tukom, ktoré len zapijete vodou.

Zeler - Vynikajúca zelenina na zníženie krvného tlaku, i keď nie každému môže byť zeler po chuti. Zeler znižuje krvný tlak vďaka obsahu chemickej látky 3-n-butyl-ftalid. Doktori na americkej University of Chicago zistili, že zeler dokáže znížiť krvný tlak približne o 10%. Účinok sa dostaví do týždňa pri konzumácii jedného pohára nakrájaného zelera denne.

Hloh obyčajný – Hloh nie je len taká obyčajná rastlina ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Okrem toho, že hloh môže rásť až do výšky niekoľko metrov, dožíva sa aj 500 rokov, ale hlavne je liečivý. Hloh pozná každý bylinkár a tiež vám hádam každý bylinkár potvrdí, že hloh je dobrý na zníženie krvného tlaku. V Anglicku urobili pokus, keď 79 pacientom s vysokým krvným tlakom podávali buď 1200 mg výťažku z hlohu alebo placebo. Po 4 mesiacoch pacienti užívajúci extrakt hlohu mali značne znížený diastolický krvný tlak. Čaj z hlohu obyčajného sa dá kúpiť v lekárni. Okrem toho, že mierne znižuje krvný tlak, zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha pri bolestivej menštruácii.

Banány – Banán je ovocie, ktoré by ste mali jesť ak máte vysoký krvný tlak. Vysoký obsah draslíku v banánoch pomáha kontrolovať krvný tlak a udržiavať ho na optimálnej hladine. Banány neobsahujú cholesterol a je v nich veľmi málo sodíku. Jeden až dva banány denne vám môžu pomôcť znížiť krvný tlak.

Horká čokoláda – Horká čokoláda nechutí až toľkým ľuďom ako mliečna čokoláda avšak pre jej vlastnosti a účinky na organizmus sa oplatí začať jesť. Nielen že zlepšuje náladu, ale aj odbúrava cukor, znižuje hladinu zlého cholesterolu a znižuje krvný tlak. Dôležité je kupovať horkú čokoládu lepšej kvality s obsahom aspoň 60% kakaa. S horkou čokoládou to nepreháňajte, zjedzte maximálne 50 gramov denne, čo je asi polka tabuľky. Vedci si nie sú istý ako horká čokoláda znižuje krvný tlak, ale domnievajú sa, že to je vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

Cibuľa – Cibuľa je jeden z najefektívnejších spôsobov zníženia krvného tlaku. V cibuli sa nachádza množstvo flavonoidov s antioxidačným účinkom, ktoré pôsobia na zníženie krvného tlaku. Cibuľa pôsobí dokonca lepšie ako lieky na zníženie tlaku. Tiež dokáže znížiť hladinu cholesterolu v krvi a posilňuje činnosť srdca. Ak si zmeriate krvný tlak pred zjedením cibule a hneď po jej zjedení, uvidíte rozdiel v poklese tlaku.

Med – Med má upokojujúci účinok na cievy a pomáha znížiť krvný tlak. Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom by mali zjesť každý deň 2 čajové lyžičky domáceho medu. Med jedzte najlepšie ráno po prebudení na prázdny žalúdok. Dajte pozor na medy z obchodu, ktoré obsahujú rôzne konzervanty a cukor. Diabetici by si však mali dávať na med pozor a pred konzumáciou medu by sa mali poradiť s lekárom. Med je považovaný za ľudový liek, avšak jeho účinky zatiaľ nepotvrdili vedecké štúdie.

Extrakt z olivového lístia - V extrakte z olivového lístia sa nachádza množstvo zdraviu prospešných látok. Pri znižovaní krvného tlaku pomáhajú antioxidanty polyfenoly obsiahnuté v extrakte. V štúdii publikovanej v časopise Phytomedicine vedci zistili, že dávkovanie extraktu z olivového lístia po 500 mg 2-krát denne pomáha na zníženie krvného tlaku rovnako ako liek Captopril. Po ôsmych týždňoch užívania extraktu z olivového lístia dochádza k výraznému zníženiu systolického i diastolického tlaku.

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...