Zápcha je jeden z najčastejších tráviacich problémov. Ak ste neboli 'na veľkej' pár dní nie je to nič príjemné. Často ani lekári nevedia ako pomôcť ľuďom so zápchou a niekoho trápi zápcha veľmi často. Je to spôsobené najmä zlou stravou, stresom ale môžu sa za ňou skrývať aj iné dôvody. Problémy so zápchou sú frustrujúce a mali by sa riešiť čo najskôr. Našťastie existuje veľa jednoduchých domácich spôsobov ako zatočiť so zápchou. Inšpirujte sa:
Vláknina – Nedostatok vlákniny v strave veľmi často spôsobuje zápchu. Vláknina viaže na seba vodu a zmäkčuje stolicu. Preto pri zápche je dobré jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny ako fazule, ryža, zemiaky, mrkva, brokolica, ovocie, orechy, slnečnicové semienka a listovú zeleninu. V lekárni kúpite rôzne doplnky s vlákninou. S vlákninou je potrebné piť veľa vody, lebo by sa zápcha mohla zhoršiť. Tráviaci systém potrebuje veľa vody aby sa stolica ľahšie posúvala dolu.
Voda – Ak nič iné neskúsite, tak pri zápche určite pite veľa vody. Aspoň desať pohárov denne je pri zápche nevyhnutnosť. Voda stimuluje pohyby čriev a tým sa urýchli vyprázdňovanie. Nemusíte piť len čistú vodu, aj ovocné džúsy pomôžu. Hlavne sa vyhnite alkoholu a káve, ktoré spôsobujú odvodňovanie a tým by sa zápcha ešte zhoršila. Pri zápche urobí ešte lepšiu službu teplá voda.
Špenát – Na trávenie je špenát veľmi dobrý pomocník, a pomôže najmä pri zápche. Špenát je jedna z najlepších zelenín, ktoré pomáhajú tráveniu. V čerstvom špenáte sa nachádzajú zložky, ktoré čistia a regenerujú črevá. Preto pri tráviacich ťažkostiach zaraďte do stravy aspoň dvakrát denne špenát. Pri zápche jedzte čerstvý alebo varený špenát, podľa chuti. Prípadne si urobte špenátový džús rozmixovaním 100 g špenátu so 100 ml vody. Toto pite aspoň dva razy denne. Zápcha síce nezmizne ako mávnutím čarovného prútika, avšak za pár dní sa vám trávenie upraví a tým zmizne i zápcha.
Melasa – Melasa je výťažok z cukrovej trstiny, vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru z trstiny. Melasa je výborná na rôzne zdravotné problémy ako napríklad ekzémy, migrény, kŕčové žily a je to tiež dobré prírodné preháňadlo. Na úľavu od zápchy zjedzte pred spaním 2 lyžičky melasy. Melasa nevyniká práve najlepšou chuťou, neváhajte si ju preto ochutiť medom či zapiť džúsom. Pozor však, lebo melasa obsahuje veľa kalórií a nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu.
Slivkový džús - Slivkový džús je prírodné preháňadlo, preto je to veľmi dobrá voľba pri zápche. So slivkovým džúsom sa to nesmie prehnať inak budete behať na wc veľmi často. Na uvoľnenie zápchy sa odporúča vypiť jeden pohár slivkového džúsu ráno a jeden pohár večer. Nemusíte sa báť, že po vypití pohára nestihnete dobehnúť na záchod. Slivkový džús nepôsobí okamžite ale výsledok pocítite až za pár hodín po vypití. Ak po jednom pohári zápcha neustúpi, hlavne keď ňou trpíte niekoľko dní, vypite pohár vody, a za hodinu ďalší pohár džúsu. Pri krátkotrvajúcej zápche by mal pomôcť už jeden pohár slivkového džúsu.
Olej – Použite slnečnicový, olivový alebo iný rastlinný olej na premazanie čriev. Dve alebo tri polievkové lyžice denne až kým sa nezbavíte zápchy. Niekomu sa môže zdať samotný olej nejedlý, môžete ho pridať do džúsu alebo do dresingu. Iba pozor na príjem kalórií, ktorých má olej veľmi veľa. Avšak dá sa to chvíľu vydržať a kým prejde zápcha nepriberiete.
Pohyb – Pri aktivite sa rozhýbu črevá a tým sa zrýchli vyprázdňovanie. Skúste sa trocha rozhýbať, prejsť, či zabehať si avšak nevzďaľujte sa veľmi od toalety. Môže sa stať, že len čo sa rozhýbete, bude po zápche. Pravidelné cvičenie prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu. Môže to vysvetľovať prečo toľko starších fyzicky neaktívnych ľudí trpí zápchami.
-
Návštevy: 20166