ploché nohy

Zdravotný problém známy ako ploché nohy je veľmi rozšírený. Plochá noha vzniká vplyvom starnutia, preťaženia, zlej obuvi alebo zlým vývojom. Keď sa tkanivá a šľachy, ktoré držia nohu pokope uvoľnia, zníži sa klenba a vzniká plochá noha. Či máte ploché nohy aj vy zistíte tak, že stúpite mokrou nohou na zem. Keď nie je otlačok pekne vytvarovaný do stopy ale je zliaty, mali by ste navštíviť lekára. Veľmi dôležitá je prevencia, pretože aj keď momentálne nemáte ploche nohy, pri nesprávnych návykoch sa tento problém môže týkať aj vás. Ploché nohy sú časté u detí, ak však nespôsobujú bolesti alebo problémy pri chodení, nemusia sa zatiaľ liečiť. Často sa vývojom upravia nohy do normálu. Na prevenciu alebo postupné odstránenie plochých nôh prinášame zopár rád.

Chodenie naboso – Jeden z vynikajúcich spôsobov odstránenia plochých nôh je chodenie naboso. Tiež cvičenie alebo behanie naboso je veľmi prospešné. Pri behaní treba dávať pozor aby ste si nepichli niečo do nohy. Samozrejme chodenie po chodníkoch naboso so sebou prináša mnohé riziká, preto je lepšie ak chodíte naboso aspoň doma v záhrade či po byte. Vyvarujte sa dlhodobému státiu na mieste a dvíhaniu ťažkých predmetov.

Joga – Pravidelné cvičenie jogy odbúrava stres, posilňuje šľachy a svaly, zlepšuje ohybnosť a prispieva k zlepšeniu plochých nôh. Stačí zacvičiť si jogu na 10 minút denne rán po prebudení alebo večer pred spaním. Na zlepšenie plochých nôh sú vhodné cviky v stoji, na jednej nohe, preťahovacie alebo uvoľňovacie cviky. Pomôcť vám môže video:

Hygiena a masáž – Denná starostlivosť o ploché nohy je veľmi dôležitá, najmä keď máte za sebou náročný deň plný chodenia a behania. Nohám prospieva kúpeľ vo vode s prídavkom soli prípadne esenciálnych olejov. Tvrdú kožu na pätách po kúpeli odstráňte pemzou. Denne si masírujte nohy, alebo požiadajte niekoho o masáž. Je to príjemné spestrenie večera a masáž nôh prospieva vášmu celkovému zdraviu.

Obuv – Vhodná obuv z priedušných materiálov je základ, ak trpíte plochými nohami. Ženy by mali zabudnúť na dennodenné nosenie topánok na vysokom opätku. Kvalitné topánky držia nohu v stabilnej polohe a zabraňujú zlému našľapovaniu. Na trhu sú rôzne ortopedické vložky do topánok, ktoré zabraňujú deformácii chodidla a korigujú pokles klenby.

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...