nohy

Nikto na ne nie je pyšný a kto ich má, snaží sa ich zakrývať. Kŕčové žily sú rozšírené, kľukaté žily, ktoré v súčasnosti trápia mnoho ľudí. Kombináciou určitých faktorov ako genetika či fajčenie sa aj najzdravším ľuďom môžu objaviť kŕčové žily. Najčastejšie sa kŕčové žily objavujú na dolných končatinách, ale nie sú zriedkavé ani na iných častiach tela ako maternica alebo pažerák. Kŕčové žily môže spôsobiť nadváha, tehotenstvo, fajčenie, sedavé zamestnanie, ale aj prekrížovanie nôh pri sedení. Genetika hrá tiež veľkú úlohu a niekedy môžete robiť čo chcete a kŕčových žíl sa nie a nie zbaviť. Ženám vznikajú kŕčové žily najmä v období prechodu, pri užívaní antikoncepcie a tiež počas tehotenstva najmä v dôsledku zvýšenej hmotnosti.

Veľa sa hovorí aj o dôsledku chodenia v topánkach na vysokom podpätku, ktoré spôsobuje okrem bolesti chrbtice aj kŕčové žily. Dlhé sedenie či státie môže byť taktiež silným faktorom pri vzniku kŕčových žíl. Ak neprijímate v strave dostatok vlákniny, môže to mať za následok vznik zápchy, kvôli ktorej na brušné cievy pôsobí zvýšený tlak, čo môže v konečnom dôsledku viesť ku kŕčovým žilám. Nepekne vyzerajúce, vystupujúce žily vznikajú najmä na miestach so zníženou cirkuláciou krvi. Podobne ako celulitída, aj kŕčové žily postihujú viac žien ako mužov, ale ani u mužov nie sú ničím výnimočným.

Príznaky kŕčových žíl:

- Kŕče v lýtkach

- Svrbenie pokožky

- Opuchy nôh a pocit ťažkých nôh

- Bolesti a únava končatín

- Pocit nepokojných nôh (podobne ako u niektorých žien v tehotenstve)

Kompresívna terapia – Pomocou elastických obväzov a sťahujúcich pančúch sa sťahujú miesta s kŕčovými žilami. Vďaka kompresívnej terapii sa zlepšuje cirkulácia krvi v končatinách. Obvínadlo sa necháva na končatine niekoľko dní a nocí. Kompresívnu terapiu by mal robiť školený zdravotník a nie je vhodné ju skúšať doma na vlastnú päsť. Pomocou kompresívnej liečby sa liečia všetky formy kŕčových žíl aj chronická žilová nedostatočnosť. Na trhu je množstvo druhov sťahujúcich pančúch a podľa stavu kŕčových žíl určí lekár vhodný typ.

Viac pohybu a menej sedenia – Pohybom sa zlepší cirkulácia krvi a pravidelným cvičením sa postupne zlepší stav kŕčových žíl. Dlhodobé státie alebo sedenie v práci je častou príčinou vzniku kŕčových žíl. Existujú určité cvičenia, ktoré sú vhodné na zlepšenie kŕčových žíl.

Flavonoidy – Mnohé liečivá na kŕčové žily obsahujú flavonoidy, ktoré posilňujú cievy a zlepšujú cirkuláciu krvi. Flavonoidy sú tiež silný antioxidant. Vo veľkom množstve sa nachádzajú v červenom víne. Flavodoidy sa nachádzajú vo väčšom množstve v nasledovnom ovocí a zelenine: čerešne, šípky, černice, marhule, cibuľa, paprika, špargľa, ružičkový kel, jablká, hrušky a tiež v pohánke a tenkej vnútornej vrstve kôry citrusov. V niektorých rastlinách majú flavonoidy veľké zastúpenie ako napríklad hloh, harmanček, ginkgo biloba.

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) – Prípravky na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti (CVI – chronic venous insufficiency) často obsahujú vyťažky z pagaštanu konského. CVI je civilizačné ochorenie, ktoré postihuje cievny systém nôh, kedy sa hromadí krv v žilách nôh a dochádza v nich k zvýšenému tlaku. CVI spôsobuje poruchu návratu krvi z nôh k srdcu, čo má za následok pocit ťažkých nôh, opuchy, kŕče, bolesti a tŕpnutie. Žilová nedostatočnosť trápi až 50 % populácie vyspelých krajín. Aescín je účinná látka z pagaštanu konského, ktorá zvyšuje odolnosť krvných vlásočníc, zlepšuje pevnosť žíl a pôsobí protizápalovo. Je vhodný aj na liečenie kŕčových žíl a používa sa aj na zmernenie svrbenia ekzémov, boľavé kĺby a hemeroidy. Pagaštan konský urýchľuje hojenie modrín a podliatin a zlepšuje prietok v cievach.

Hamamel virgínsky – Ozdobný krík s obsahom liečivej látky, ktorá sa nachádza v mnohých liekoch (Hamamelis Virginiana). Hamamel pochádza zo Severnej Ameriky a Číny, ale u nás sa pestuje už vyše sto rokov. Hamamel pestujú mnohí v záhradách nie kvôli liečivým účinkom, ale kvôli tomu, že kvitne v zime. Najviac liečivých látok, najmä saponíny a flavonoidy, obsahujú listy a kôra. Masti s výťažkom hamamelu sa používajú na liečbu kŕčových žíl a ochorení kože (rosacea alebo kuperóza).

Gél Priessnitz – Tento gél odporúčajú ľudia v diskusiách ohľadom kŕčových žíl a mnohým tento gél pomohol. Obsahuje extrakty z plodov pagaštanu konského a listov viniča, ktoré vyživujú cievy. Prírodná látka escín z pagaštanu konského a flavonoidy z viniča priaznivo vplývajú na žilový a lymfatický systém. Gél Priessnitz je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Vstrebávanie látok podporuje etanol a mentol, vďaka ktorému gél pekne vonia a chladí. Odporúča sa aplikovať pri pocite ťažkých nôh a pri tŕpnutí končatín.

Jablčný ocot – Vďaka jablčnému octu sa prečisťuje telo a zlepšuje cirkulácia krvi. Keď má krv dobrý priechod, kŕčové žily ustúpia. Je dôležité dávať jablčný ocot nezriedený priamo na pokožku na miestach výskytu kŕčových žíl a jemne masírovať. Je dobré aplikovať každé ráno a večer po dobu aspoň niekoľko mesiacov. Pre silnú arómu jablčného octa odporúčame po aplikácii ráno natreté miesta pred odchodom do práce umyť. Masáže octom je dobré dopĺňať pohárom vody s dvomi PL lyžicami octa, piť dva razy denne po dobu jedného mesiaca.

Kajenské korenie – Silno pikantné kajenské korenie mnohí považujú za zázračný liek na kŕčové žily. Kajenské korenie je zdrojom flavonoidov, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi. Stačí podávať jednu čajovú lyžičku korenia vmiešanú do pohára horúcej vody a prekonať sa piť tri razy denne po dobu jedného až dvoch mesiacov. Na túto metódu proti kŕčovým žilám to chce naozaj odvahu a nie každý môže kajenské korenie, preto veľmi opatrne.

Olivový olej – Používanie kvalitného panenského olivového oleja v šalátoch a na varenie má veľký prínos pre zdravie. Olivový olej podporuje cirkuláciu krvi, čo dlhodobo vedie k zlepšeniu stavu kŕčových žíl. Olivový olej je vhodné masírovať na pokožku s kŕčovými žilami, čím sa pokožka prekrví a zníži sa bolestivosť. Masírovať je vhodné dva razy denne po dobu jedného až dvoch mesiacov. Odporúča sa olej pred masírovaním mierne zohriať. Do olivového oleja môžete pridať pár kvapiek cyprusového esenciálneho oleja.

Listnatec pichlavý (Ruscus aculeatus) – Listnatec je stálezelená rastlina rastúca na brehoch Stredozemného a Čierneho mora a na Kanárskych ostrovoch. Obsahuje látky na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti a tiež hemoroidov. Extrakt z listnatca pôsobí aj proti určitým druhom baktérií a húb. Liečivé látky listnatca sú najmä saponíny (ruscogenín a neoruscogenín) a flavonoidy a nachádzajú sa najmä v koreni a semenách. Na trhu sú prípravky s obsahom extraktu z listnatca, ktoré sú vhodné pre problémy s kŕčovými žilami. Ľudia užívajúci prípravky s listnatcom zaznamenali zmiernenie svrbenia, kŕčov aj opuchov lýtok. Odporúčaná látka extraktov listnatca je 100 mg tri razy denne. Ľudia s vysokým tlakom a benígnou hyperpláziou prostaty by sa mali pred užitím listnatca poradiť s lekárom.

Sklerotizácia – Častá metóda liečby kŕčových žíl je pomocou sklerotizácie. Je vykonávaná odborníkom na cievne choroby a na Slovensku je nieklko kliník, ktoré takúto liečbu poskytujú. Zákrok spočíva v podaní sklerotizačnej látky priamo do žily pacienta. Táto látka spôsobuje poškodenie cievnej výstelky kŕčovej žily, čím sa žila vyradí z obehu a postupne sa vstrebe a prestane byť viditeľná.

Chirurgická operácia – Operácia kŕčových žíl chirurgicky nie je príliš veľký zásah do organizmu a často stačia len dva maličké rezy a pár minút práce cievneho chirurga. Operácia skalpelom často pomôže ľuďom s príliš viditeľnými kŕčovými žilami a zabráni opätovnému návratu kŕčových žíl. Po operácii by mal pacient zostať niekoľko dní v kľude, ale nemusí ležať v nemocnici.

Rádiofrekvenčná metóda ablácie vs. laserová ablácia – Za oveľa účinnejšiu a bezpečnejšiu metódu liečby varixov sa považuje rádiofrekvenčná ablácia. Je to najmä preto, lebo rádiofrekvenčný generátor vyvinie až 10-násobne nižšiu teplotu ako laser a tým sa zníži poškodenie okolitých tkanív. Výhodou oboch spôsobov je ambulantné vykonanie operácie, menej časté podliatiny, menšia bolestivosť a najmä žiadne jazvy na končatinách. Nevýhodou oproti chirurgickej operácii je spálenie úseku cievy a možná návratnosť. Opätovnú operáciu toho istého úseku potrebuje približne desatina pacientov.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...