Tags: koža  
proti ekzemu

Ekzém je nepríjemné kožné ochorenie, ktorého sa často veľmi ťažko zbavujeme. Ani lekári nevedia čo ekzém spôsobuje a skúšajú na pacientoch rôzne spôsoby. Existujú rôzne druhy liečenia ekzému, niekomu ekzém zmizne samovoľne, niekomu pomáhajú len kortikoidné masti. Často aj po vyliečení sa ekzém po nejakom čase opäť vráti. Ekzém môže vzniknúť ako alergia na určité druhy potravy, farbív, prach, srsť zvierat či kvety. Veľmi často treba pri ekzéme vylúčiť najmä citrusové plody, kakao, orechy, mliečne výrobky a vajíčka. V neposlednom rade môže byť spúšťačom ekzému stres či psychické problémy. Najhoršie je, keď sa ekzém objaví u malých bábätiek, ktoré sa potom škriabu a ekzém ťažko ustúpi. Skúste niektorý z našich tipov, ktoré vám pomôžu zmierniť ekzém či dokonca sa ho zbaviť úplne.

Kokosový olej – Miesto rôznych dermatologických mastí používajte kokosový olej najlepšie lisovaný za studena. Kokosový olej obsahuje antimikrobiálne, antibakteriálne, protiplesňové a antioxidačné zložky, ktoré napomáhajú predísť infekcii a liečiť poškodenú kožu. Sú v ňom obsiahnuté vitamíny a ďalšie zložky zmierňujúce svrbenie a upokojujúce pokožku. V kokosovom oleji nie sú (ak sú tak v oveľa menšom merítku ako v krémoch z lekárne) chemikálie a konzervačné látky, čo je ďalší plus. Kokosový olej sa dá použiť zvonka i zvnútra. Teda môžete naniesť olej priamo na ekzém a tiež ho užívať orálne. Užívajte 2-3 polievkové lyžičky kokosového oleja denne v strave, alebo zapite vodou. Zlepšíte si tým nielen ekzém ale aj celkové zdravie. Pre bábätká a malé deti trpiace ekzémom používajte kokosový olej zvonka a kojace matky detí s ekzémom môžu jesť kokosový olej čím sa zlepší ekzém dieťaťu prostredníctvom mlieka. Dôležité je používať nerafinovaný, ideálne bio kokosový olej.

Zmeňte mydlá a šampóny – Ak ste to doteraz neurobili, prehliadnite si zloženie šampónov a mydiel, ktoré používate. Prestaňte používať akúkoľvek kozmetiku, ktorá obsahuje parabény, ftaláty (DBP, DMP, DEP), Sodium Lauryl Sulphate (SLS), minerálny olej, syntetické vône a farbivá, lanolín a kolagén. Je veľmi dôležité aby vaša pleť neprišla do styku z látkami, ktoré ju môžu rozdráždiť. Samozrejme v každom kréme, mydle či šampóne sa nájde nejaký konzervant, skúste si však dať pozor aby ich bolo čo najmenej.

Vyhnite sa kravskému mlieku – Kravské mlieko je celkom bežný spúšťač ekzému. Skúste vylúčiť zo stravy kravské mlieko a tiež jogurty, maslo, syry. Pre niekoho to bude isto ťažké, ale ak by práve toto pomohlo vyliečiť ekzém, nie je nad čím rozmýšlať. Možno vám mlieko nespôsobuje problémy a vylúčite ho zo stravy zbytočne, avšak nič sa nestane, keď naň na pár týždňov zabudnete. Je dobré si nájsť za kravské mlieko alternatívy ako napríklad ryžové alebo ovsené mlieko. Kozie a ovčie mlieko a výrobky z neho majú odlišné zloženie ako kravské mlieko, ale odporúčame ich vylúčiť zo stravy taktiež.

Aloe vera – Stále populárnejšia Aloe vera sa používa na popálenú kožu a hojenie rán. Pomáha aj na ekzém, treba však použiť priamo rastlinu. Existuje mnoho krémov s Aloe vera, veľa z nich obsahuje okrem výťažku z rastliny aj konzervanty a iné chemické látky. Ideálne je zohnať si domov rastlinu Aloe vera, odlomiť list (pozor na ostne) a priamo aplikovať dužinu na ekzém. Aloe vera môžete bez výčitiek použiť aj v prípade ekzému u detí. Nemá vedľajšie účinky, nemusíte sa báť, že sa ekzém zhorší. Rastlina pomáha tak, že pleť zvlhčuje, odstraňuje začervenanie a obnovuje pokožku. Aloe vera sa dá použiť aj zvnútra tak, že rozkrojíte list, vyberiete dužinu a rozmixujete. Buď dolejte vodu alebo dužinu dajte do džúsu (bez konzervantov a farbív).

Kamilky (harmanček) – Kamilky sú veľmi účinnou rastlinou, najmä pre ľudí s ekzémom. Na ekzém pôsobia protizápalovo, čím zmierňujú príznaky ekzému. Urobte si silný čaj so sušených kamiliek, vylúhovaný aspoň 15 minút, namočte doň vatu a priložte na ekzém. Zaistite gázou, aby sa vata neposunula. Nechajte pôsobiť 20 minút až pol hodiny. Postup opakujte viackrát denne. Veľmi dobre pôsobí vymáčanie ekzému v kamilkovom čaji, záleží však na akom mieste máte ekzém. Keď sa vám dá namočiť ekzém, máčajte v kamilkovom čaji po dobu aspoň 20 minút. Pitie kamilkového čaju takisto prospieva ekzému. Sáčky po vylúhovaní nevyhadzujte, ale použite na mieste ekzému.

Kúpeľ z ovsených vločiek – Na úľavu od ekzému odporúčajú aj lekári kúpeľ z ovsených vločiek. Postup prípravy je veľmi jednoduchý: Kúpte si balenie (v potravinách zoženiete najčastejšie 400 gramové) neochutených ovsených vločiek. Pre deti postačí 1/3 balenia. Rozmixujte vločky na prášok (dajú sa kúpiť aj rozdrvené - napr. v Lidli) a sypte do tečúcej teplej vody vo vani. Dobre miešajte a ak sa vytvoria hrudky, rozdrvte ich. Vo vode vydržte 15-20 minút a následne sa vysušte jemnou osuškou. Pri vychádzaní z vane dajte pozor, lebo vaňa sa môže viacej šmýkať. Takýto kúpeľ si doprajte dva razy do týždňa. Iný spôsob prípravy je zaliať 500 gramov vločiek 3 litrami vriacej vody, scediť a pridať do vody vo vani. Pri tomto kúpeli nepoužívajte žiadnu chemickú kozmetiku.

Zelený čaj – Nielen vďaka detoxikačným účinkom je zelený čaj dobrým pomocníkom v boji proti ekzému. Pri ekzéme sa odporúča piť 5 šálok kvalitného zeleného čaju denne. Vďaka tomu sa vám zrýchli metabolizmus, zlepšíte si celkové zdravie a budete mať viac energie. V lekárni i na internete sa dajú zohnať masti s obsahom zeleného čaju, ktoré pomáhajú priamo na ekzém.

Jablčný ocot – Ak ste už na ekzém vyskúšali všetko možné a nič nepomohlo, skúste ešte jablčný ocot. Ocot je starý známy pomocník pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Už Hippokrates používal ocot pred 2400 rokmi na detoxikáciu a zlepšenie zdravia. Vyrába sa kvasením jabĺk a obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov ako draslík, horčík, vápnik, sodík a kyselinu mliečnu, octovú a jablčnú. Má silné protiplesňové a antibakteriálne účinky a tiež zlepšuje imunitu. Zmierňuje svrbenie, zvlhčuje pokožku a odstraňuje zápal a infekciu. Použitie octu je rôzne a môžete skúsiť nasledovné spôsoby. Zrieďte 1 polievkový lyžičku octu so 4 dcl vlažnej vody alebo džúsu a vypite 30 minút pred každým hlavným jedlom. Ďalej si môžete urobiť kúpeľ tak, že do vane s teplou vodou nalejete 2 poháre jablčného octu a namočíte sa na 15-30 minút. Ocot sa dá aplikovať priamo na ekzém zmiešaním polievkovej lyžičky octu s pol pohárom vody. Môžete naliať na ekzém alebo použiť v rozprašovači a niekoľkokrát denne nastriekať na postihnutú oblasť.

Indulona – Mnohým ľuďom s ekzémom pomohlo časté natieranie Indulónou. Ekzém natrite na noc a cez deň natierajte tak, aby nikdy nebola pokožka suchá. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a natierať si ekzém aj niekoľko mesiacov.

Vylúčiť spúšťače ekzému – Ak sa vám objaví ekzém je dobré zájsť okrem kožného lekára aj na alergológiu. Niektoré druhy ekzému spôsobujú alergény v strave ako sója, vajcia či mliečne produkty

Avokádový olej – Olej z avokáda je vynikajúci na veľmi suchú pokožku. Obsahuje cenné látky, najmä horčík, lecitín, vitamíny E, A, B1, B2 a esenciálne mastné kyseliny. Avokádový olej je dobrý pomocník pri ekzémoch a aj pri psoriáze. Prirodzene pomáha zvyšovať tvorbu kolagénu a regeneruje kožné bunky. Pomáha zmenšiť vrásky a vypnúť pokožku. 

Kryoterapia Kryokomory nie sú novinkou na Slovensku, ale sú u nás už približne 10 rokov. V kryokomore je teplota neuveriteľných -120°C a v tejto teplote treba vydržať okolo dvoch minút. Organizmus pri tak extrémne nízkej teplote vylučuje škodlivé látky a produkuje kortikoidy, vďaka čomu sa lieči zápal v tele. Vedecký výskum dokázal, že pobyt v kryokomore dokáže liečiť ekzém. 

Najnovšie články

Pracujte doma s odpadom ...

Zaujímate sa o to, ako vo vašej domácnosti ...

3 tipy, ako udržiavať ...

Podľahli ste čaru moderných kuchýň v snehobielej ...

Na čo nezabúdať pri ...

Dielňa je prostredím, kde prebiehajú rôzne ...

Čo vám pomôže pri ...

Poznáte to. Návšteva za dverami a vaša domácnosť ...

Disponujete menej ...

Chcete zistiť kvalitu vašej vody? V dnešnej dobe ...

Detská radosť z ...

Vianoce už začínajú klopať na dvere a vy určite ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...