V letných mesiacoch sme často vonku, preto by sme mali mať stále na mysli, že dlhé vystavenie sa letnej horúčave môže mať negatívne účinky nielen na našu pokožku. Silné letné slnečné lúče, ale aj pobyt v lete vonku v tieni pri vysokých teplotách vzduchu nám môžu spôsobiť úpal sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťami hlavy, únavou a celkovom malátnosťou. Pri úpale sa organizmus prehreje, pretože sa nestíha ochladzovať potením. K úpalu okrem vysokých teplôt prispieva aj nedostatočný príjem vody. V tomto článku si priblížime ako sa vyhnúť úpalu a čo pomôže zmierniť následky úpalu a aké sú rozdiely medzi úpalom a úžehom.

Čo je to úpal

Úpal je spôsobený prehriatím organizmu a najčastejšie k nemu dochádza pri dlhšom pobyte v miestach s vysokými teplotami a s nedostatkom pitného režimu. Ak sme vystavení vyšším teplotám a neprijímame dostatok tekutín, teplota tela sa zvyšuje a telo sa kvôli nedostatku vody neochladzuje potením. Príznaky úpalu sa začnú prejavovať, keď sa telesná teplota zvýši na približne 40°C. Úpal môže byť spôsobený aj nosením odevov z nepriedušných materiálov, ktoré zabránia odparovaniu potu, čím sa taktiež telesná teplota zvyšuje. Ďalšou možnosťou ako si privodiť úpal je pobyt vo vlhkom prostredí, kedy sa kvôli vlhkosti neodparuje pot. Na úpal si treba dávať pozor najmä v lete, alebo pri pobyte v suchej či parnej saune. Najmä v saune treba striedať párminútový pobyt v saune s ochladením a odpočinkom na ležadle.

Úpal je nebezpečný najmä u ľudí so srdcovo-cievnymi problémami, obéznych a starších ľudí a u detí, ktoré ešte nemajú dostatočnú termoreguláciu.

Čo pomôže zmierniť následky úpalu

  1. Odpočinok na chladnom mieste. Pri prvých príznakoch úpalu je vhodné dostať sa do klimatizovanej budovy, alebo aspoň do tieňa. Na schladenie pomôže aj obyčajný ventilátor. Vhodná poloha je v ľahu s nohami zdvihnutými vyššie, ako je úroveň srdca.
  2. Pitie chladných tekutín. Ideálna je čistá voda z vodovodu alebo minerálka či športový nápoj. Naopak nevhodné sú teplé nápoje ako káva, teplý čaj a vôbec nie alkoholické nápoje, ktoré môžu prispieť k dehydratácii.
  3. Opatrné ochladenie. Ak je to možné, dajte si mierne studenú sprchu alebo dajte na pokožku uteráky namočené v studenej vode. Ak ste vonku, ochladenie v rybníku alebo potoku môže pomôcť znížiť telesnú teplotu.
  4. Uvoľnenie oblečenie. Ideálne je vyzliecť čo najviac oblečenia sa dá a obliecť si niečo ľahké a prievzdušné.

Ak nič so spomenutého nepomáha zlepšiť stav, je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Ak sa stav zlepší, je dobré nevystavovať sa nasledujúce dni slnku a oddychovať v tieni.

Čo je to úžeh

Na úžeh si musíme dávať pozor najmä v teplých letných mesiacoch kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. Pri úžehu dochádza k prehriatiu organizmu v dôsledku pobytu na priamom slnku (často pri opaľovaní či práci na v záhrade/na poli) Na predchádzanie úžehu je vhodné nosiť pokrývku hlavy, ochladzovať organizmus vodou, prijímať dostatok tekutín a najmä vyhnúť sa pobytu na priamom slnku, najmä počas obedných hodín. Tak ako pri úpale aj pri úžehu sú najzraniteľnejšie deti a dôchodci.

Rozdiely medzi úpalom a úžehom

Úžeh a úpal si často ľudia mýlia, prípadne aj príznaky úžehu považujú za úpal. Pri úpale dochádza k prehriatiu organizmu najčastejšie pri dlhšom pobyte v miestach s vysokými teplotami (nie len na slnku) a s nedostatkom pitného režimu. Úžeh najčastejšie spôsobuje opaľovanie a dlhší pobyt na priamom slnku. Jednoducho povedané úžeh je prehriatie organizmu zo slnka a úpal prehriatie organizmu z tepla.

Najjednoduchšie si rozdiel medzi úpalom a úžehom zapamätáte nasledovne: za úpal môže veľká teplota a za úžeh môže priame slnko.

Príznaky úpalu a úžehu

Príznaky úpalu a úžehu sú podobné a niekedy ich ťažko rozoznať. Úpal aj úžeh sprevádzajú bolesti hlavy, nevoľnosť a často aj horúčka a zvracanie. V extrémnych prípadoch môže pri úpale vyskočiť telesná teplota nad 40°C, ba dokonca môže prísť aj ku strate vedomia.

Príznaky úpalu:

  1. nevoľnosť
  2. pocit na zvracanie
  3. malátnosť
  4. bolesti hlavy
  5. zrýchlený tep
  6. zvýšená teplota
  7. kŕče
  8. únava

Príznaky úžehu:

Príznaky sú podobné ako pri úpale len je rozdiel v tom, že sa môžu prejaviť s oneskorením aj niekoľko hodín a dovtedy sa môžete cítiť dobre. Pri úžehu je prítomná začervenaná (spálená) pokožka.

Čo pomôže zmierniť následky úžehu

Úžeh sa často prejavuje neskôr ako úpal a okrem príznakov úpalu pri úžehu navyše bolí spálená pokožka. Okrem zmiernenia horúčky a bolesti hlavy musíte navyše schladiť pokožku či už chladivými obkladmi alebo pomocou prípravkov na báze kyseliny panthotenovej alebo panthenolu, ktoré upokoja a schladia pokožku. Panthenol pokožku hydratuje a vďaka nemu sa pokožka rýchlejšie hojí.

Ohrozené skupiny pri úpale či úžehu

Tak ako to je pri rôznych iných zdravotných problémoch, aj pri úpale či úžehu sú najohrozenejšie malé deti, dôchodcovia a ľudia s určitými zdravotnými ťažkosťami ako problémy so srdcom, obezita.

Najnovšie články

Ako si z pohodlia domu ...

Ak hľadáte spôsob, ako sa dopracovať k ...

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...