Pokiaľ vás čakajú opravy a úpravy okolo domu, a vy z nich máte obrovské obavy, nemyslite si, že ste „ojedinelým prípadom“. Je to naozaj prirodzené, že pred samotným začatím vás „skok do neznáma“ znervózňuje. Nasledovné odporúčania však môžu počiatočný pocit chaosu zmierniť.

Aj malé úpravy vyžadujú veľký plán 

Máte už nejaké predstavy? Robili ste predtým niečo podobné? Poznáte niekoho, kto v minulosti absolvoval rovnaké opravy a úpravy? Koľko máte času a peňazí? A viete vlastne, čo presne chcete?  

Dajte si chvíľku úprimnosti a odpovedzte si na tieto otázky. Najrozumnejšie by bolo, keby ste si toto všetko napísali aj na papier alebo do počítača. Ak ste zruční vo vytváraní tabuliek, choďte smelo do toho. Poriadok musí byť vo všetkom už od začiatku. Presný plán bude pevným základom efektívneho narábania s časom a financiami. A mnohokrát aj nervami.  


Svoj „projekt“ si rozdeľte na kategórie: zoznam zmien (nevyhnutné, praktické, estetické, náročné, nenáročné), financie (budget), čas (limity, príchod horšieho počasia, víkendy, voľné dni, počas ktorých máte viac času), zoznam obchodov (kamenné predajne, online predajne, overení predajcovia s dobrými recenziami).  

Popri tom všetkom si dajte záležať aj na rozširovaní svojich teoretických vedomostí. Internet je plný užitočných blogov a odborných článok, môžete navštíviť aj rôzne fóra a nakúpiť si časopisy o bývaní.  Jedna z najlepších pomocí budú však odporúčania vašich známych, ktorí si už niečím podobným prešli. Môžu vám prezradiť tajné triky a tipy alebo možné riziká, o ktorých nehovorí každý profesionál ochotne.

 

Kvalitný materiál – základ úspechu 

Ak máte veľmi obmedzené financie, premyslite si, či sú opravy okolo domu naozaj nevyhnutné a/alebo neodkladné. Síce nebudete mať problém nájsť potrebný materiál za pár centov, kvalita sa vypláca. Nemusíte rozmýšľať v horibilných sumách. Zoberme si napríklad jeden zo základov, a to nátery. Ak hľadáte rozumnú kombináciu dobrej ceny a overenej kvality, pozrite si Primalex farby na stenuPokiaľ siahnete po takomto prvotriednom základe, nevystavíte sa riziku iného než očakávaného (a sľúbeného) výsledku, rýchleho zničenia a problémového natierania. 

Zvládnem to sám? 

Keď nie ste typický domáci kutil alebo viete, že aj pri bežných prácach okolo domu ste skôr nervózni alebo bezradní, nebojte sa obrátiť sa na odborníkov. Síce to bude ďalšia finančná investícia, ale kvalitne a profesionálne odvedená práca je trvalejšia. V takom prípade je len veľmi málo pravdepodobné, že po uplynutí niekoľkých dní sa vaše nové dielo rozpadne. Čo je ešte horšie, aj malá, na prvý pohľad a pre laické oči neviditeľná chybička sa môže vypomstiť príchodom horšieho počasia.  


Možno sa rozhodnete objednať si služby firmy, ktorá zabezpečí všetko v rámci jedného balíku. Výhodou tejto alternatívy je to, že si ušetríte veľa času. Nebudete musieť hľadať robotníkov individuálne, s výberom materiálu vám tiež pomôžu (ak ho náhodou sami nezabezpečia), ale najväčšou pomocou bude, samozrejme, samotná práca a profesionálna úprava vášho príbytku. Ale pokiaľ máte dostatočnú časovú kapacitu na výber odborníkov, berte do úvahy nasledovné typy prác: 

  • demolačné práce (murár), 
  • oprava elektrotechnických zariadení (elektrikár),  
  • dlaždiace práce (dlaždiar),  
  • vodoinštalačné a kúrenárske práce (vodoinštalatér a kúrenár), 
  • poter povrchov (maliar). 


Myslite na životné prostredie 

Radi by ste spojili úpravy aj s estetickými zmenami? Popozerajte sa v pivnici alebo garáži, či sa vám pod ruky nedostanú nejaké staré, zabudnuté ozdobné predmety. Neklaďte medze ani svojej vlastnej kreativite. Potrebujete do záhrady niečo farebné? Čo by ste povedali na kvetináč vyrobený z detských gumákov alebo prelakovaný starý bicykel zdedený po starých rodičoch? Ekologické hľadisko by dnes malo byť samozrejmosťou už aj pri výbere materiálov. My sme našli napríklad tento ETERNAL lak betón, ktorý obsahuje prchavé organické látky v malom množstve. Uvidíte, po dokončení všetkých potrebných prác budete mať zo zmeny oveľa lepší pocit. 


Zdroj fotiek: freepik.com, librestock.com 

Najnovšie články

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Čo je to inkontinencia a ...

Inkontinencia – častý a nepríjemný problém, ktorý ...

Stavte na prírodnú a bio ...

Na trhu existuje široká škála výrobkov, ktoré sú ...

Nechtová mykóza: ...

Hubovité ochorenie nechtov dolných končatín ale ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...