S príchodom teplejších mesiacov príde na mnohých alergia, ktorá postihuje stále viac ľudí. U každého sa prejavuje inak, u niekoho kýchaním u iného žihľavkou či červenými očami. Niekomu vadia kvitnúce kvety a peľ, iný je alergický na prach alebo dokonca na slnko. Lieky mnohokrát nezaberajú alebo zmiernia alergiu len veľmi pri riziku vedľajších účinkov. Prírodné prostriedku môžu takisto ako lieky uľaviť od alergie a majú omnoho menšie vedľajšie účinky. Na celom svete trápi alergia milióny ľudí a farmaceutické spoločnosti na tom zarábajú veľa peňazí. Pritom stačí len poznať tie správne spôsoby ako vybabrať s alergiou. Na alergiu sa treba pozerať ako na nerovnováhu celého organizmu aj keď príznaky sú iba kýchanie či tečenie z nosa. Často treba zmeniť jedálniček a životný štýl. Prinášame zopár prírodných prostriedkov na pomoc v boji s alergiou, ktoré sú lacné, dostupné a pomôžu vám kontrolovať alergiu aj vtedy, keď je vo vzduchu najviac peľu.
Žihľava dvojdomá – Žihľava je prírodné antihistaminikum a pôsobí v podstate rovnako ako liek proti alergii avšak bez vedľajších účinkov. Vďaka žihľave sa v tele vylučuje menej histamínu, ktorý ide ruka v ruke s alergiou. Žihľava je dostupná a rastie takmer všade. Keď zájdete do prírody, určite nejakú nájdete a bude to pre vás lepšie použiť žihľavu z prírody ako z obchodu. Avšak extrakt zo žihľavy sa dá kúpiť aj v lekárni. Vedci zistili, že už 300 mg prinášajú úľavu od alergie na pár hodín.
Kvercetín – Kvercetín je bioflavonoid, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu. Pôsobí ako antioxidant, teda chráni bunky pred voľnými radikálmi, ktoré ich poškodzujú. Významným prírodným zdrojom kvercetínu sú citrusové plody, cibuľa, cesnak, brokolica, paradajky, čierne ríbezle, víno alebo petržlen. V lekárni sa dajú kúpiť doplnky výživy s kvercetínom. Odporúčaná dávka kvercetínu je 1000 mg denne medzi jedlami a s dávkovaním by sa malo začať aspoň jeden a pol mesiaca pred alergickou sezónou. Ľudia s problémami pečene, tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním doplnkov s kvercetínom poradiť s lekárom.
Deväťsíl lekársky (Petasites hybridus) – Táto rastlina pravdepodobne mnohým z nás nebude známa, ale hojne rastie pri potokoch a riekach. Používa sa na mnohé ochorenia napríklad pri reume, pri zápaloch žíl, pri nádoroch či zapálených kĺboch. Obsahuje petasín, ktorý pôsobí ako prírodné antihistaminikum a pomáha pri alergii. Nie sú však známe účinky deväťsílu pri dlhodobom užívaní.
Akupunktúra – Na sezónnu alergiu môžu pomôcť ihly. Nie hocijaké, ale jedná sa o ihly certifikovaného akupunkturistu. Táto stará technika čínskej medicíny stimulovaním bodov pomáha skľudniť tie oblasti imunitného systému, ktoré sú podráždené. Akupunktúra je síce zdĺhavý proces a vyžaduje trpezlivosť a pravidelnosť aspoň 3krát týždenne. Taktiež je dôležité nájsť dobrého akupunkturistu, ktorý vie čo robí. Účinok akupunktúry je však dlhodobý a vydrží aj celú sezónu.
Probiotiká – Vďaka dobrým baktériám v črevách sa alergia môže zmierniť. Alergická reakcia je ochrana organizmu na prehnané stimuly. Je teda dobré konzumovať v strave dobré baktérie a alergia bude miernejšia alebo ustúpi úplne. V strave sú dobré baktérie napríklad v bryndze, kefíry alebo v probiotických jogurtoch. V lekárni kúpite probiotiká v tabletách. Vďaka probiotikám sa zlepší vaše trávenie a tiež iné zdravotné problémy.
Ryby – V rybách sa nachádzajú omega-3 mastné kyseliny s protizápalovým účinkom. Vďaka omega-3 mastným kyselinám sa zlepší imunita a tiež alergické reakcie. Alergia je totiž silnejšia keď máme slabú imunitu. Ideálne je konzumovať morské ryby ako losos, halibut, sardinky a tuniak dvakrát týždenne. Veď ryby sa jedia v Stredomorí veľmi Často a nemajú tam také problémy s alergiou ako u nás. A vďaka rybám posilníte srdce i mozog.
Med od miestnych medárov – Med je prospešný pre zdravie a existuje hypotéza, že ak jeme med od včiel v území kde žijeme, lepšie si zvykneme na alergény z nášho okolia. Funguje to podobne ako keď sa očkujeme proti chorobe. Malé dávky medu majú v sebe malé dávky alergénu a postupne sa naše telo na ne adaptuje. Konzumujte malú lyžičku medu niekoľkokrát denne, najlepšie mesiac pred obdobím kedy u vás prepukne alergia.
Soľ – Ak vám kvôli alergii tečie z nosa, máme pre vás riešenie ako sa zbaviť alergénov v nose. Sprej s roztokom soli sa dá kúpiť v lekárni, alebo si môžete vyrobiť vlastný. Rozpustite lyžičku morskej soli v troche prevarenej destilovanej vody. Tento roztok vložte do vydezinfikovaného rozprašovača a nastriekajte do nosu. Vyplavia sa vám alergény a na určitý čas budete mať pokoj.
-
Návštevy: 6914