Potenie je pre naše telo prospešné vo viacerých smeroch. Vďaka poteniu sa reguluje naša telesa teplota a vyplavujú toxíny z tela. V lete vypotíme denne aj niekoľko litrov potu. Takisto aj pri fyzickej aktivite vypotíme litre potu. Potenie je úplne normálne a bežné. Na našom tele sa nachádza vyše 2 miliónov potných žliaz. Ľudia si myslia, že pot zapácha, čo však nie je pravda a zapáchajú mikroorganizmy, ktoré sa dostanú do potu a rozkladajú sa. Mnoho ľudí (odhaduje sa okolo 3% populácie) však trápi nadmerné potenie a často musia podstúpiť operáciu potných žliaz. Väčšine ľudí pomáhajú antiperspiranty alebo dezodoranty. Antiperspiranty pomôžu proti poteniu tým, že zablokujú potné žľazy a dezodoranty nezastavia potenie, ale len navoňajú pokožku. Ak patríte medzi tých, ktorým nič nepomáha proti poteniu, alebo medzi tých, ktorí neradi používajú kozmetiku, máme pre vás prírodné možnosti na zmiernenie potenia alebo eliminovanie zápachu.

Šalvia – Použitie šalvie proti poteniu je opodstatnené, keďže šalvia pôsobí ako prírodný antiperspirant. Použite sušené lístky šalvie, z ktorých uvarte čaj. Môžete piť alebo vychladený použiť na opláchnutie podpazušia. V lekárni sa dajú kúpiť kapsule so šalviou. Neodporúčame používať šalviový esenciálny olej, ktorý obsahuje toxickú silicu thujón.

Tea tree (čajovníkový) olej – Olej z čajovníka sa extrahuje z austrálskeho stromu malaleuca. Tento olej vysušuje pokožku a pomáha kontrolovať potenie. Kupujte však len kvalitný olej a nezriedený vám vydrží na dlhú dobu. Predáva sa zväčša v malých fľaštičkách. Nedávajte si však na kožu čistý olej, ale zrieďte ho s vodou a tak si opláchnite podpazušie a iné problematické oblasti. Vďaka oleju z čajovníka odstránite baktérie a prevoniate podpazušie prípadne nohy.

Zemiak – Je to zvláštne, ale zemiak pomáha zmierniť potenie. Je to lacná a efektívna metóda a môžete vyskúšať, či aj vám bude pôsobiť. Odkrojte plátok zemiaku a natrite si pod pažu alebo na iné miesto, kde sa príliš potíte. Nie je známe ako to presne funguje, ale veľa ľuďom táto metóda pomohla.

Hamamel – Hamamel je zaujímavý ker či strom, ktorý kvitne v zime a používa sa na skrášlenie záhrad. Má však aj liečivé účinky a mnohé kozmetické prípravky ako napríklad vody po holení obsahujú výťažky hamamelu. Hamamel sa používa pri bodnutí hmyzom, pri krvácajúcich hemeroidoch a tiež ako prostriedok proti poteniu. Je zvláštne, že hamamel pôsobí najmä proti poteniu tváre. Potenie tváre je nepríjemné, nedá sa len tak ľahko zakryť, a preto príde táto vlastnosť hamamelu vhod. Na tvár ťažko použijete antiperspirant či dezodorant, našťastie hamamel má príjemnú vôňu. Pokiaľ sa pýtate, kde zoženiete hamamel a ako ho použijete, tak hamamelová voda sa dá kúpiť napríklad v lekárni alebo na internete. S vodou si umyjete tvár alebo iné časti tela. Spočiatku sa vám možno bude zdať pokožka príliš suchá, to je spôsobené tým, že hamamel zmyje maz z pokožky, čo sa však neskôr upraví avšak bez prílišného potenia.

Ocot – Teraz sa mnohí zhrozia ako môže smradľavý ocot pôsobiť proti poteniu. Je to tým, že ocot pôsobí priamo v póroch a neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach. Ocot vysušuje pokožku, udržiava ju v suchu a uzatvára póry. Votrite si ocot do podpazušia na noc a ráno umyte mydlom a vodou. Cez deň aj keď sa budete potiť, nebude to tak veľmi cítiť.

Kozinec blanitý – Táto liečivá bylinka sa používa v tradičnej čínskej medicíne už stáročia a jej účinky poznali už starí Mayovia. Má žlté kvety i koreň. Jeho využitie je rôznorodé, napríklad pri únave, nechuti do jedla, infekcii horných dýchacích ciest, ako afrodiziakum a nás zaujíma hlavne pôsobenie proti poteniu. Kozinec sa pre jeho sladkú chuť môže užívať vo forme čaju. Odporúčaná dávka je 5 – 15 gramov denne. Potenie sa pri pravidelnom užívaní zmierni, avšak v niektorých prípadoch sa môže zhoršiť. Vyskúšajte ako pôsobí kozinec na vás a dúfame že vám pomôže.

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...