Tags: domácnosť  

Prvý sneh, mínusové teploty a začiatok vykurovacej sezóny nás už nadobro presvedčili, že zima sa rozhodla robiť nám na pár mesiacov spoločnosť. Užívame si krásne zasnežené svahy a časom možno aj ideálne podmienky na lyžovanie či praktizovanie iných zimných športov. Radosť z mínusových teplôt a množstva snehu sa však môže veľmi rýchlo zmeniť na komplikácie, ktorým musíme čeliť v interiéri.

Vykryť deficit teplotného komfortu sa radiátorom a iným zdrojom tepla vždy nedarí. Preto je dobré včas myslieť na izoláciu okien, pretože práve cez ne sa nám do interiéru dostáva najviac chladu v zime a tepla v lete.

Ak ste to ale koncom leta a začiatkom jesene podcenili, máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako môžete dať všetko ešte do poriadku.

 

 

Vyskúšajte závesy na mieru

Zdá sa, že na udržanie tepla v dome by vám mala stačiť obyčajná izolácia okien. Avšak, nie vždy dokáže plniť táto výhľadová časť svoj účel na 100 %. Na druhú stranu je dobré ju raz za čas vymeniť. Ak ste na to ale zabudli, prípadne vás zima nečakane zaskočila, môžete to ešte na rýchlo zachrániť so závesmi.

Okrem dokonalého dizajnu okna, sa postarajú aj o izoláciu interiéru. Aby ste ale nezakrývali pritom zdroj tepla, ktorý sa najčastejšie nachádza pod oknom, objednajte si závesy na mieru, ktoré nielen izolujú, ale sa aj dokonale ovládajú!

Aj tento malý trik vám pomôže zabrániť úniku tepla a udržať byt v príjemnej teplote bez použitia vykurovacích zariadení. Z vonkajšej strany zasa túto funkciu dokonale zastúpia štýlové vonkajšie rolety, ktoré sú zároveň aj mimoriadne estetickým doplnkom stavby.

Nezabúdajte na starostlivosť a údržbu okna

Napriek dokonalosti materiálov a špeciálnemu prevedeniu moderných okien, je tiež dôležité udržiavať ich v dostatočne dobrom stave. Čistenie skla zaistí, aby slnečné lúče do interiéru prenikali jednoduchšie a jednotlivé komponenty okna boli v dobrom stave.

Ďalej by ste sa mali starať o gumové tesnenie v plastových oknách. Pred chladným počasím je lepšie ho natrieť glycerínom, čo pomôže zvýšiť jeho trvanlivosť a účinnosť.

Nastavte zimný režim

Ak sú vo vašom byte alebo dome namontované moderné plastové okná, potom je prvým krokom správne nastavenie upínacieho mechanizmu - jeho prevedenie do takzvaného „zimného režimu“. V opačnom prípade budú krídla okien k sebe zapadať menej tesne - v lete je to plus, ale v zime sa v dome veľmi rýchlo objaví chlad a teplo uniká zasa von.

Upínací mechanizmus si môžete nastaviť aj sami. Na prepnutie okna do „zimného režimu“ je potrebné nájsť na krídle detaily, ktoré vyzerajú ako skrutky so zaoblenou hranou. Sú umiestnené na vnútornej strane okenného krídla po celom obvode. Majú orezanie, ktoré označuje polohu okenného režimu. Potom pomocou šesťhranného kľúča alebo klieští musíte tieto časti otočiť do požadovanej polohy.

V prípade pochybností by ste sa ale mali, pre stopercentné nastavenie zimného režimu okna, radšej obrátiť na spoločnosť, ktorá vám plastové okná montovala.

Dreveným oknám venujte viac pozornosti

Ak má váš byt alebo dom ešte stále staré okná, potom v nich s najväčšou pravdepodobnosťou existujú praskliny. A práve cez ne bude do vášho interiéru prechádzať drahé teplo a fúkať studený vietor.

V súlade s tým musíte preto pred chladným počasím vyčistiť rámy od dekoračného náteru, vyplniť trhliny parafínom, tmelom alebo špeciálnym tmelom, dôkladne rám vysušiť a potom opäť pokryť farbou alebo lakom.

Tieto práce je však lepšie robiť, keď teplota vzduchu za oknom ešte neklesla pod nulu, pretože byt bude musieť byť aj dobre vetraný.

Drobné nedokonalosti vyrieši tmel

Ak problém nie je v „letnom režime“ a ani v materiáli okna, mali by ste starostlivo preskúmať tieto časti domu a hľadať praskliny, z ktorých fúka. Aj keď sú minimálne, môžu byť zdrojom veľkých teplotných strát.

Silikónový tmel je na utesnenie takýchto medzier ideálny. Je to pohodlné riešenie, pretože sa nanáša špeciálnou konštrukčnou pištoľou a ľahko si poradí aj s menšími štrbinami.

Hlavnou vecou je pred takouto prácou okná umyť a okamžite odstrániť prebytok tmelu ešte počas aplikácie. Potom nechajte tmel poriadne zaschnúť a efekt sa dostaví.

Dajte si na stave vašich okien záležať a teplotný komfort vám nebude vrásky na čele spôsobovať. Niektoré kroky sú naozaj jednoduché, účinné, praktické a rýchle.

Zdroj obrázkov:

1.Oleksandra Naumenko/Shutterstock.com

2.noprati somchit/Shutterstock.com

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...