Na zbavenie sa zápachu z úst existuje mnoho prírodných prostriedkov. Tento problém trápi aj ľudí, ktorí sa pravidelne starajú o svoju ústnu dutinu. Už staroveký Gréci používali rôzne domáce prostriedky proti zápachu z úst ako vyplachovanie úst bielym vínom, myrhu či aníz. V Taliansku zasa používali ústnu vodu zo šalvie, škorice a rozmarínu. Dnes ľahko zoženiete v obchode ústne vody rôznych príchutí a vôní. Zápach z úst na 80-90% spôsobujú nečistoty, zbytky potravy a baktérie v ústach, môže však byť spôsobený vážnejším problémom ako infekcia pľúc. Dlhodobý zápach z úst môže spôsobovať paradentóza alebo ľahko odstrániteľný zubný kaz. Taktiež je dôležitá strava a ak jete veľa cesnaku či cibule je to poznať aj na vašom dychu. Tiež fajčenie nie je to najlepšie ak chcete mať dobrý dych. Vyskúšajte niektorý z nasledovných nápadov a dych by sa vám mal zlepšiť.
Jedlá sóda (sóda bikarbóna) – jedlá sóda mení pH a redukuje kyslosť v ústach, čím zneškodní baktérie spôsobujúce zápach. Rozpustite polievkovú lyžicu sódy do 2 dcl vlažnej vody a týmto roztokom kloktajte ráno a večer. Ďalší spôsob je umývať si zuby jedlou sódou. Jednoducho dajte sódu na kefku a čistite si ňou zuby. Pri čistení zubov nezabúdajte na vyčistenie jazyka kefkou. Toto je najjednoduchší domáci recept, keďže sóda sa dá ľahko zohnať v potravinách a nachádza sa takmer v každej domácnosti.
Petržlen – petržlenová vňať obsahujú oproti iným rastlinám veľa chlorofylu, ktorý môže redukovať zápach z úst. Chlorofyl sa používa v osviežovačoch dychu, ktoré zoženiete v obchode. Ak budete po jedle žuvať pár lístkov petržlenovej vňate, váš dych bude o poznanie sviežejší. Petržlen používali už starí Rimania, ktorí ho žuvali po pití alkoholu na prečistenie dychu. Môžete si urobiť džús z celého petržlenu rozmixovaním a scedením. Takýto džús pite kedykoľvek budete potrebovať osviežiť dych. Petržlen tiež pomáha lepšiemu tráveniu a redukuje plynatosť.
Olej čajovníka austrálskeho – tento olej je veľmi silné prírodné antiseptikum a pôsobí ako silný dezinfekčný prostriedok. Použiť ho môžete pri čistení zubov normálnou pastou, tak že jednoducho kvapnete kvapku oleja na pastu a normálne si umyjete zuby. Druhý spôsob je vytvorenie ústnej vody pridaním troch kvapiek čajovníka do pohára s vodou. Kloktajte dva až trikrát denne alebo po každom jedle. Dôležité je vypľúvať túto ústnu vodu a nepiť! Miesto čajovníka môžte použiť taktiež mätový olej alebo kvapky z citrónu.
Fenikel obyčajný – rastlina, ktorej semená sa používajú ako korenie. Kúpite ho medzi koreninami v potravinách. Známy je feniklový čaj pre deti na uvoľnenie vetrov a pre tvorbu materského mlieka dojčiacim mamám. Avšak fenikel obsahuje látky bojujúce proti mikróbom a dá použiť aj na odstránenie baktérií z úst. Dajte si do úst malú lyžičku feniklu, chvíľu prežúvajte a vypľujte. Ak budete po zjedení cesnaku, cibule či plesnivých syrov chvíľu žuvať zmes feniklu a klinčekov, podstatne znížite zápach z úst.
Mrkva, zeler, jablká – Jedzte viac mrkvy, zeleru a jabĺk, ktoré obsahujú veľa vlákniny a sú prospešné v boji proti zlému dychu. Mrkva, zeler i jablká pomáhajú ničiť baktérie spôsobujúce zlý dych. Okrem toho sú prospešné pre celkové zdravie vďaka množstvu vlákniny a vitamínov, ktoré obsahujú. Chrumkavé ovocie a zelenina tiež pomáha proti zubnému kazu, keďže zuby sú nútené prekonávať väčší odpor pri hryzení a tým sa posilňuje zubná sklovina.
Škorica – škorica je prísada mnohých ústnych vôd a pre svoj osoh ju môžete využiť aj v prírodnej forme. Škorica zabíja baktérie v ústach a tým zbavuje zápachu, ktorý je často spôsobený práve baktériami v ústach. Výskumy Medzinárodnej asociácie pre dentálny výskum poukázali na to, že ľuďom, ktorí používali škoricové žuvačky sa o polovicu znížili baktérie v ústach oproti ľuďom žuvajúcim mätové žuvačky.
Kokosový, slnečnicový, sezamový olej - Môže to znieť čudne, ale Indiáni používali na odstránenie baktérií z úst olej. Vložili si trochu oleja do úst a držali ho niekoľko minút, pričom olej preháňali v ústach zo strany na stranu. Kokosový a iné oleje dokážu zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú zubný plak a nepríjemný zápach. Vyskúšajte túto metódu aspoň týždeň a mali by ste pocítiť rozdiel. Spočiatku to nemusí byť veľmi príjemné, ale po pár dňoch si zvyknete a bude to úplne bezproblémové.
-
Návštevy: 11166