Tags: oči  
zapal oka

Každý z nás niekedy zažil červené, opuchnuté oko alebo obe oči. Po dlho sedení pri televízii alebo počítači, pri jazde autom s pootvoreným oknom môže oko opuchnúť a začervenať. Začervenanie očí tiež spôsobuje alergia, chlórová voda a dym. Nielen, že sú červené oči nepekné na pohľad, ale môžu tiež bolieť, svrbieť či mokvať. Začervenanie vzniká, keď sa rozšíria cievy na povrchu oka. Väčšinou začervenanie zmizne po jednom dni, ak však namáhate oko stále, môže pretrvávať. Je dobré odpočinúť si od televízie či počítača pravidelnými prestávkami. Ak máte stav oka vážny, určite zájdite k lekárovi. Dole nájdete zopár tipov čo pomôže na červené a zapálené oči.

 

Studený obklad – Na podráždené a červené oči je vynikajúci studený obklad. Vložte ľadové kocky do uteráku a položte na zatvorené oči. Vydržte 10-15 minút a vaše oči sa zrelaxujú. Tiež pomôže osviežiť oči ľadovou vodou, najmä ak sú vaše oči červené kvôli dlhému pozeraniu televízie či monitora. Pri tomto spôsobe sa dá použiť namiesto ľadu aj vrecko s mrazenou zeleninou.

Studená lyžička – Do mrazničky dajte na pár minút niekoľko polievkových lyžičiek. Po chvíli ich vyberte a dve položte na zatvorené oči. Ak vás trápi len jedno oko, stačí ak dáte lyžičku na jedno oko. Po chvíli, keď budú lyžičky na očiach teplejšie, ich vymeňte za chladnejšie. Použité lyžičky môžete vložiť naspäť do mrazničky alebo do pohára so studenou vodou. Chlad spôsobí stiahnutie ciev oka, čím sa zmierni začervenanie i prípadný opuch.

Kamilky – Kamilky sú vynikajúce na unavené a červené oči. Vložte jednu čajovú lyžičku sušených kamiliek do pohára a zalejte horúcou vodou. Lúhujte 5 minút, nechajte vychladnúť, sceďte  a použite na opláchnutie očí. Do odvaru z kamiliek môžete namočiť tampóny alebo utierku a priložiť na unavené oči. Pocítite veľkú úľavu a vaše oči sa vrátia do normálu.

Uhorka – Určite ste už videli fotku ženy s kolieskami uhorky na očiach. Je to častý spôsob ako sa ženy skrášľujú spolu s maskou na tvári. Použitie uhorky na zatvorené oči má svoje opodstatnenie. Okrem toho, že efektívne lieči spálenie od slnka, je výborná tiež pri zápale a podráždení. Ukrojte z veľkej uhorky 2 tenké kolieska, vložte na pár minút do ľaldovej vody a položte na zatvorené očné viečka na 10-15 minút. Vďaka tomuto spôsobu sa vaše oči upokoja. Môžte opakovať dva razy denne.

Čajové vrecká – Podobný spôsob ako s uhorkou možno použiť s čajovými vreckami. Ideálne je použiť vrecká z čierneho alebo zeleného čaju, ktoré obsahujú bioflavonoidy účinné v boji proti baktériám, vírusom a zápalu. Vylúhované čajové vrecká nechajte vychladnúť a položte na 10 minút na obe zatvorené oči. Tanín obsiahnutý v čaji skľudní podráždené oči. Môžete opakovať niekoľkokrát denne.

Mlieko s medom – Mlieko s medom je účinný spôsob na skľudnenie podráždeného oka. V mede sú mnohé antibakteriálne zložky proti zápalu. Zohrejte 1 dcl mlieka, nie však do varu, pridajte lyžičku medu a miešajte až kým sa med neroztopí. Kvapnite si 2 kvapky do zapáleného oka. Opakujte niekoľkokrát denne. Mlieko má upokojujúce účinky a spolu s medom pomôžu podráždenému oku.

Jedlá sóda – Urobte si vlastné očné kvapky zmiešaním štipky sódy (štvrť čajovej lyžičky) v 1 dcl vody. Vymyte si touto vodou dôkladne oči.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...