Rekonštrukcia kúpeľne vyžaduje trochu viac opatrnosti, času a odbornosti ako iné, menšie zmeny v domácnosti. Vymeniť vaňu predsa nedokážete s takou ľahkosťou ako keď napríklad namiesto starého kresla sa rozhodnete pre tuli vak. Prinášame vám 5 užitočných rád, ktoré vám pri príprave na rekonštrukciu vašej kúpeľne môžu vo veľkej miere pomôcť.

Estetika a praktickosť 


Možno už celú rekonštrukciu kúpeľne máte dopodrobna vopred premyslenú, a tento odsek nebude pre vás nijako užitočný. Ak však máte pocit myšlienkového chaosu, nezúfajte, patríte k väčšine. Urobte si plán. Ten bude jasnejší a uchopiteľnejší, ak si ho aj napíšete. Najprv si povedzte, aký je váš zámer. Ste s výzorom svojej kúpeľne spokojní a potrebujete skôr praktickú prerábku, výmenu alebo opravu niektorých zariadení? Alebo funkčnosť tejto miestnosti je úplne v poriadku, len túžite po estetickej zmene? Možno plánujete kompletnú rekonštrukciu, ktorá zahŕňa obe hľadiská.  


Druhým krokom bude, že si napíšete, aké úkony vyžaduje splnenie vášho zámeru. Ak s rekonštrukciou kúpeľne zatiaľ nemáte skúsenosti, môžu vám poslúžiť cenné rady na internete, v odborných časopisoch, ale zbierať kúpeľňové inšpirácie viete čerpať aj z blogov online obchodov. Potom tieto kroky zaraďte v poradí od bezodkladných po najmenej nevyhnutné. Nakoniec nezabudnite sa pozrieť na svoj finančný rozpočet a časovú kapacitu. Tieto faktory sú pri rekonštrukcii kľúčové, preto vám môže pomôcť, ak sa obrátite na odborníka. Už aj po krátkej konzultácii budete mať jasnejšie predstavy. Možno sa dozviete niečo, s čím by ste ani nerátali, možno vás poteší informáciami o inovatívnych riešeniach, ktoré urýchlia celý proces. 

Svojpomocne s odborníkom


Zvážte, či rekonštrukčné práce zvládnete aj bez odborníkov. Síce sa vám teraz môže zdať, že svojpomocná cesta je tá najlacnejšia, ak nie ste veľký domáci kutil, neprofesionálna práca sa vám môže vypomstiť predĺžením prerábky. Chyby sa mnohokrát ukážu až po uplynutí určitého času, z hľadiska trvácnosti a funkčnosti. Môžete sa zveriť do rúk firme, ktorá vám dokáže zabezpečiť všetky potrebné úkony. Ak sa rozhodnete pre skontaktovanie odborníkov na rôzne práce individuálne, myslite na vodára, murára, obkladača, natierača, inštalatéra a elektrikára.  

Čo sa potrebného materiálu týka, odporúčania profesionálov neuškodia ani v tomto prípade. Ale ponuka internetových obchodov je dnes taká rôznorodá a bohatá, že by ste s týmto krokom nemali mať väčšie problémy. Rozhodujúcu rolu v celkovom vzhľade zohrávajú obkladačky do kúpeľne, ich výberu teda venujte zvýšenú pozornosť. Pozrite si kvalitné a dizajnové kúsky na kachlickovo.sk.  

TIP: Rozhodli ste sa pre rekonštrukciu malej kúpeľne? Tipy na rekonštrukciu malej kúpeľne.

Pozor na vlhkosť

Kúpeľňa je jedna z tých interiérových miest, v ktorých hrozí zvýšené nebezpečenstvo vzniku plesní. Najprv sa zvyčajne objaví „iba“ nepríjemný zápach, ktorý však väčšina ľudí ignoruje. Neskôr sú plesne už aj viditeľné v podobe tmavých škvŕn okolo vane a umývadla, ale môžu napadnúť aj steny. Najúčinnejšou metódou proti plesniam je zabrániť ich vzniku. Dosiahnete to pravidelným vetraním. Ak máte kúpeľňu bez okna, nezabudnite zapínať vetracie zariadenie, pokojne aj viackrát za deň. Síce väčšina kúpeľní je vybavená takýmto prístrojom, ak práve tá vaša patrí medzi zriedkavé výnimky, resp. má zníženú výkonnosť, zaraďte inštaláciu „vetračky“ medzi svoje rekonštrukčné plány. 

 

Chúlostivý bod: toaleta


Pokiaľ výmenu toalety považujete za naozaj nevyhnutnú, nerobte to „podomácky“. Rátajte s tým, že to bude trvať dlhšie, a budete asi potrebovať dočasný „náhradný domov“. Ruky si viete umyť aj v kuchyni, osprchovať sa môžete cez deň v robote alebo posilňovni, ale bez toalety prakticky nevieme fungovať.  

Spojenie WC a ďalších častí kúpeľne môže znieť lákavo, ak vám ide o otvorenie priestoru. Ak ste však doteraz boli zvyknutí na samostatné používanie týchto dvoch miestností, ich zlúčenie môže skomplikovať rodinné fungovanie. Okrem toho, premiestnenie toalety nie je také jednoduché, najmä kvôli nadmerne hrubým potrubiam.  

 

Rana za záver: nezabudnite na oznámenie úradu

Na oznámenie rekonštrukčných prác by mali myslieť skôr tí, ktorí bývajú v byte. Samozrejmosťou by malo byť to, že dáte vedieť svojim susedom. Vylepte oznam vo vchode na viditeľnom mieste a včas. To však nestačí. O vašich plánoch by mal vedieť aj miestny stavebný úrad. Ak rekonštrukcia vašej kúpeľne bude spojená aj s búracími prácami, budete potrebovať aj statický posudok, a pri zásadnejších zásahoch dokonca aj stavebné povolenie. 

Zdroj fotiek: kachlickovo.sk, freepik.com 

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...