Určite to poznáte, večer idete do divadla a rozhodli ste sa zobrať si svoju obľúbenú striebornú retiazku s diamantmi a nádherné opálové náušnice. Ako sa však pozeráte do zrkadla, všimnete si, že retiazka akosi černie a ani náušnice nie sú také lesklé a žiarivé, ako keď ste si ich kúpili. Nesmúťte, stačí ich len očistiť a budú ako nové. Tu sú pre vás najjednoduchšie spôsoby čistenia šperkov, ktoré sú zoradené podľa toho, z akého materiálu sú klenoty vyrobené. Vďaka správnej starostlivosti budú vaše šperky aj po rokoch ako nové!

Ako na striebro

Nie je nič horšie, než sledovať, ako vám černejú vaše milované strieborné šperky. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako sa tomu vyhnúť.

Mydlová/jarová voda - Keď si všimnete, že šperk stráca lesk, pridajte pár kvapiek prostriedku na riady do teplej vody a do mydlín namočte mäkkú handričku, ktorou klenot jemne utierajte. Potom šperk opláchnite v studenej vode a vyleštite špeciálnou handričkou na šperky.

Stredoveký spôsob - Ide o spôsob čistenia šperkov bez chémie. Do nádoby (nesmie byť kovová) vložte alobal alebo hliníkovú lyžicu, prisypte lyžicu kuchynskej soli a všetko zalejte zhruba 2 dcl horúcej vody. Vložte šperk a asi po 15 sekundách ho vyberte, váš kov sa opäť bude lesknúť ako nový.

Ako na zlato a kamene

Mydlový/jarový kúpeľ - Nalejte do malej misky alebo hrnčeka sýtenú vodu, do ktorej primiešajte trochu jari. Vložte napr. zásnubný prsteň a nechajte päť minút pôsobiť. Bublinky s mycím prostriedkom všetky nečistoty rozpustia a odstránia. Potom prsteň očistite najmäkšou zubnou kefkou, nechcete ho predsa poškriabať. Takto vám neunikne ani tá najmenšia štrbinka. Potom ho opláchnite pod studenou vodou a do sucha utrite papierovou vreckovkou. V prípade drahých kameňov odporúčame nechať čistenie šperkov na odborníkov. Predsa len hrozí, že sa kamienok vykýva a uvoľní sa zo svojej jamky.

Ako na perly

Pretože perly sú organického pôvodu (podobne ako ľudské nechty a rohovina), poškodzuje ich najčastejšie kyslé prostredie a chemikálie.

Perly opláchnite čistou vodou a vysušte (pokojne aj fénom na najmiernejšom stupni). Potom si na ruky naneste malé množstvo akéhokoľvek čistého prírodného oleja (najlepšie bez zápachu) a jemne guľôčku po guľôčke perly pretrite. Minútu počkajte a následne papierovým obrúskom opatrne vysušte zvyšky oleja.

Pokiaľ si nie ste čímkoľvek istí, nechajte údržbu vašich príveskov a ďalších šperkov na odborníka a choďte k dôveryhodnému zlatníkovi. Pri drahších klenotoch, ktoré pravidelne nosíte, dbajte na to, aby ich minimálne raz za dva roky prehliadol klenotník, ktorý ich vyčistí a uistí sa, že sú v poriadku. Ak budete používať tieto rady, budú vaše šperky aj po desaťročiach ako nové!

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...