V teplých mesiacoch sa tešíme na to, ako budeme tráviť viac času v prírode. To nám však často, najmä po záplavách, narúšajú dotieravé komáre. Ich pichnutie často cítime ešte pár dní. Bežne predávané repelenty obsahujú mnoho chemikálií, ktoré často nemajú nežiadúci účinok iba na komáre, ale aj na naše zdravie. Máme pre vás pár návodov ako odpudiť komáre prírodnou cestou vďaka strave prípadne repelentmi s použitím prírodných a dostupných ingrediencií.

Cesnak – Číslo jedna na našom zozname v odpudzovaní komárov. Cesnak však neúčinkuje hneď po zjedení, ale treba ho jesť niekoľko dní predtým ako sa vydáte do prírody. Zjedzte denne jeden až dva (prípadne tri) strúčiky cesnaku. Po pár dňoch bude váš pot obsahovať látky z cesnaku, ktoré odpudzujú komáre. Iba treba pripomenúť, že po cesnaku budú váš pot cítiť nielen komáre, ale aj ľudia.

Citrónová a pomarančová kôra – Narežte citrónovú alebo pomarančovú kôru a natrite na odkryté časti tela. Komáre neznášajú citrónovú ani pomarančovú vôňu a dajú vám na čas pokoj. Extrémnejší spôsob je rozkrojiť cibuľu a potrieť si ňou pokožku. Druhý spôsob je však pre silnejšie povahy, ale je taktiež účinný.

Jablčný ocot – Keď plánujete dlhší pobyt v prírode, začnite pár dní predtým piť jablčný ocot. Trikrát denne si dajte jednu malú lyžičku octu. Chuť ani vôňa jablčného nie sú najpríjemnejšie, preto je lepšie zamiešať ho do džúsu alebo sirupovej vody. Niekomu nemusí ocot dobre sadnúť, je lepšie preto tak dva týždne pred cestou dávkovať oveľa menšie dávky, začať jednou lyžičkou denne s jedlom a potupne pridávať. Počas pobytu v prírode pokračujte v dávkach octu trikrát denne a vyhnete sa komárím štípancom. Ak nechcete konzumovať ocot, môžete doň namočiť kus vaty a natrieť ním pokožku. Nevýhoda tohto spôsobu je, že budete ‘voňať’ octom. Komárov pri používaní octu odlákate zaručene.

 

Vanilka – Vôňa vanilky hádam neprekáža takmer nikomu. Komárom však vadí a to treba využiť. Kúpte si vanilkový extrakt, prípadne rozdrvte vanilkový struk. Jednu čajovú lyžičku vanilky zmiešajte s jednou čajovou lyžičkou vody. Natrite si zmes na odkryté časti tela a takto navoňaní sa vydajte do prírody bez strachu, že sa vrátite doštípaní. Aplikáciu treba opakovať približne každú hodinu, kedy prestáva pôsobiť. Toto riešenie sa hodí skôr na kratšie prechádzky v prírode.

Kocúrnik obyčajný (Mačacia mäta/Catnip) – Kocúrnik je bylinka, ktorá pôsobí ako veľmi silný repelent. Výskumníci z Iowa State University zistili, že kocúrnik obyčajný je 10x efektívnejší ako hlavná zložka väčšiny repelentov diethyltoluamid (DEET). Keď si so sebou zoberiete do prírody túto rastlinu, komáre sa vám budú vyhýbať. Môžete si natierať šťavu z listov na oblečenie alebo časti tela.

Citronela – Voňavá bylinka citronela je silný repelent na komáre. Používa sa z nej esenciálny olej z listov a stonky. Tento olej ľahko zoženiete v bio obchodoch. Najlepší pre vašu pleť je čistý esenciálny olej, môžete ho zriediť s vodou, ale tým sa zníži účinnosť. Okrem repelentného účinku pôsobí citronela protiplesňovo.

Oblečenie – Aj komárom záleží na tom ako sa obliekate. Je dobré, keď si do prírody dáte dlhé rukávy, dlhé nohavice a ideálne svetlé oblečenie. Je dokázané, že svetlé oblečenie odpudzuje komáre viac ako tmavé oblečenie. Vyskúšajte si to sami, kamarátom povedzte nech si dajú tmavé oblečenie, vy si do prírody oblečte biele oblečenie a komáre si vyberú za obeť skôr vašich kamarátov.

Najnovšie články

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...