Každá skúsená gazdinka vie, že na to, aby mohli vznikať výborné jedlá a dezerty, je potrebné mať aj vhodne zariadenú kuchyňu. Možno sa práve chystáte osamostatniť, alebo sa len sťahujete do nového a chcete si byť istá, že si v novej kuchyni nájdete všetko, čo potrebujete.

Zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni

Pre každý prípad sme si pre vás pripravili takzvané kuchárske minimum, teda zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Vďaka týmto pomocníkom totiž dokážete nielen uvariť čaj či pripraviť si omeletu. Vytvoríte s nimi čokoľvek, na čo zrovna budete mať chuť.

Kvalitné hrnce

Keď sa povie kuchynské vybavenie, väčšina si ako prvé predstaví hrnce. Samozrejme, že bez nich toho v kuchyni naozaj veľa neurobíte. Čo sa hrncov týka, máte na výber z viacerých materiálov. Nerez, titán, teflón či keramika, každý má svoje pre a proti, no všetky vám isto poslúžia.

 

TIP: Ak máte indukčnú varnú dosku, pred kúpou hrncov si vopred overte, či sú vhodné na indukciu. Ak by totiž neboli, nič si na nich ani len neohrejete, nieto ešte uvaríte.

Panvice a rajnice

Okrem hrncov budete potrebovať aj panvice, prípadne rajnice. V závislosti od toho, čo na nich chcete robiť a pre koľko ľudí, si viete vybrať z rôznych typov a veľkostí. Materiály sú takisto rôznorodé, no ak vsadíte na kvalitu, vydržia vám roky.

 

Taniere a poháre

V kuchyni sa okrem varenia a pečenia hotové jedlo musí aj naservírovať, takže na rade sú taniere a poháre. Najčastejšie ľudia siahajú po bielych porcelánových tanieroch, ale ak sa k vašej kuchyni hodia iné farebné prevedenia či iné materiály, kľudne ich zlaďte podľa svojho gusta. Tie biele však majú výhodu v tom, že ak sa vám nejaké rozbijú, nemusíte si hneď kupovať celú sadu.

 

Pri pohároch je najlepšie vsadiť na klasické 250 ml poháre, ktoré môžete v prípade potreby dať aj do mikrovlnky, prípadne do umývačky riadu. Pre kávičkárov je vhodné mať v kuchyni aj kávovú súpravu a to isté platí pre ľudí s obľubou čaju. Zabúdať nesmieme ani na poháre na alkohol, teda whiskey či základné vínové poháre, prípadne poháre na šampanské. Záleží, akému typu alkoholu dávate prednosť.

 

Príbory

Základom stolovania je okrem tanierov a pohárov aj príbor. Vedeli ste, že nie je príbor ako príbor? Väčšina je síce z nehrdzavejúcej ocele, no môžu mať odlišné značenie. Najkvalitnejší nerezový príbor má označenie 18/10, čo je pomer chrómu a niklu.

 

Čo sa nožov týka, je takisto vhodné vsadiť na kvalitu. A z času na čas ich potom nezabudnúť prebrúsiť. Z nožov by ste okrem príborových mali mať po ruke minimálne univerzálne nože, nože na ovocie a zeleninu či tie so zúbkami, ktoré sú na pečivo.

Kuchynská váha a malé spotrebiče

Najmä tie z vás, čo rady pečú, vedia, že svoje miesto v kuchyni si zaslúži aj digitálna kuchynská váha. Okrem nej sa nezaobídete bez spotrebičov ako je varná kanvica, ponorný mixér či kávovar pre kávičkárov.

 

Ďalšie potrebné vecičky

Poriadna kuchyňa sa nezaobíde bez varešiek, naberačiek a dosiek na krájanie. Pri ich výbere vsaďte na drevo, je totiž vhodné na akýkoľvek povrch. Pri naberačkách je dobré mať tie z kovu, ale môžete vyskúšať aj plastové.

 

Potrebovať budete aj sitko, a to vo viacerých veľkostiach. Iné totiž potrebujete na cestoviny a iné, ak si chcete vylúhovať sypaný čaj, prípadne, ak potrebujete niečo na posypanie koláča cukrom. Gazdinkám sa isto hodí aj stierka a svoje miesto v kuchyni má aj strúhadlo, metlička na šľahanie či škrabka na zeleninu.

 

Nakoniec si spomenieme aj veľkého pomocníka, akým je otvárač na konzervy. Najlepšie je zohnať si taký, ktorý obsahuje aj vývrtku na víno či otvárač na fľaše.

 

TIP: Prečítajte si článok ako predchádzať plesniam v domácnosti, tu.

Rada na koniec

Pri vybavení kuchyne a kuchynských spotrebičov stavte na kvalitné veci, ktoré vám vydržia roky. Okrem toho, každá vec v kuchyni by mala byť praktická a funkčná, aby vám zbytočne nezaberala miesto.

Najnovšie články

Udržateľné nabíjacie ...

V domácnostiach využívame elektroniku tak, aby ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Moderné solárne panely: ...

V dnešnej dobe je zmena klímy a ochrana životného ...

Ženy milujú steppery. ...

U žien sa steppery dlhodobo tešia veľkej ...

Aký kancelársky nábytok ...

Bežný denný režim medzi študujúcou mládežou veľmi ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...