Je to problém najmä športovo aktívnych ľudí, ktorí v topánkach strávia počas tréningov veľa hodín. Noha sa v uzavretých topánkach potí, čo je následne pri opakovanom nosení topánok cítiť. To ako sa nám nohy potia samozrejme závisí od genetiky, intenzity tréningu a priedušnosti topánok. Na šport je dobré vyberať také topánky, ktoré majú vysoký podiel sieťoviny. Takéto topánky sú nielen priedušnejšie ale aj ľahšie a po tréningu nezapáchajú až tak ako uzavreté topánky a aj tréning v nich bude oveľa pohodlnejší.
Už ste isto počuli o tom, že samotný pot nezapácha, ale zápach spôsobujú baktérie, ktoré sa na mieste so zvýšeným potením šíria. Tieto baktérie nielen, že spôsobujú zápach, ale môžu zapríčiniť rôzne ochorenia kože ako plesne či ekzémy. Topánky je dôležité dať po tréningu na dobre vetrané miesto, aby sa vysušili a tým zbavili baktérií a z časti aj zápachu. Ak nepríjemný zápach v topánkach zostáva aj po ich vysušení, tento článok bude práve pre vás. Samozrejmosťou je dôkladná hygiena nôh každý deň.
Ako sa teda zbaviť zápachu v topánkach? Existuje viacero spôsobov, prirodzenou cestou s použitím prírodných prostriedkov, alebo pomocou rôznych sprejov. Na nasledovných riadkoch si rozoberme jednotlivé spôsoby odstránenia zápachu z topánok a tiež čo pomôže zmierniť vznik zápachu.
Antibakteriálne ponožky – pre pravidelných športovcov a pre tých, ktorých trápi zvýšená potivosť nôh sú antibakteriálne ponožky vynikajúcim pomocníkom na zmiernenie vzniku baktérií a tým aj zápachu v topánkach. Takéto ponožky majú vo svojom zložení nanočastice striebra bambusové vlákno alebo merino vlnu, ktoré pôsobia antibakteriálne a protiplesňovo. Striebro obmedzuje rast baktérií a poskytuje tak dlhodobú ochranu proti zápachu. Anibakteriálne účinky majú aj ponožky z bambusového vlákna či z vlny merino. Bambusové vlákno je jemnejšie ako bavlnené vlákno, čím sa zvyšuje komfort nosenia. Merino vlna je najjemnejší druh ovčej vlny a pochádza z oviec Merino, ktoré boli vyšľachtené počas priemyselnej revolúcie v Španielsku v roku 1797 a počas vyše dvoch storočí chovu sa vytvorila Merino vlna s jej funkčnými vlastnosťami. Vlákno vlny Merino je trikrát jemnejšie ako ľudský vlas a ponožky z merino vlny sú vysoko priedušné, reagujú na teplotné zmeny a dokážu zahriať i ochladzovať v každom počasí. Ponožky z merino vlny mavyše vedia odvádzanť vlhkosť. Merino vlna je prirodzene antibakteriálna vďaka kombinácii schopnosti pohlcovať vlhkosť a prostredia nevhodného pre baktérie. Ponožky z merino vlny nezapáchajú ani pri opakovanom použití a zväčša ich stačí len vyvetrať. Antibakteriálne ponožky či už s obsahom striebra, bambusového vlákna alebo merino vlny sa dajú zohnať v predajniach s obuvou alebo v rôznych eshopoch.
Deodorant do obuvi – Na trhu je množstvo sprejových deodorantov do topánok, ktoré pomôžu v boji proti zápachu a pri odstránení baktérií. Deodorant do topánok zneutralizuje nežiaduce pachy a zároveň obuv vydezinfikuje. Vďaka parfumu obsiahnutom v deodorante dodá topánkam príjemnú vôňu. Deodorant je dobré nastriekať do topánok po každom vyzutí a nie pred obutím. V zložení deodorant sú prísady pôsobiace antibakteriálne a používanie deodorantu na nohy nielen zbavuje topánky zápachu ale pomáha v boji proti mykóze nôh. Deodorant do obuvi sa nanáša sa priamo do topánok po vyzutí. Okrem deodorantov do topánok existujú deodorant, ktoré sa aplikujú priamo na nohy. Treba si však dať pozor na pokožku nôh, lebo takéto deodoranty môžu spôsobovať alergickú reakciu, najmä pri dlhodobom potení nôh v uzavretých topánkach.
Vôňa do topánok – Dajú sa kúpiť rôzne navoňané papieriky či drevené guľôčky, ktoré sa vložia do topánok a dodajú im tak peknú vôňu. Jednoducho po vyzutí vložíte takýto voňavý predmet do topánky a necháte tam dovtedy, kým si topánky znovu neobujete. Je to celkom dobrý nápad, minimálne na prekrytie zápachu. Dobre poslúži aj vrecúško voňavého čaju, vrecúško s levanduľou, škoricové tyčinky alebo citrusové šupky. Jednoducho sa dá vyrobiť vlastná vôňa do topánok pomocou jedlej sódy, ktorú nasypete do kávového filtra, na sódu kvapnete pár kvapiek vonného (esenciálneho) oleja, filter zaviažete špagátom a vložíte na noc do topánky.
Zmrazenie topánok – Celkom logicky sa javí rada dať topánky na noc do vrecúška a do mrazničky, kde sa baktérie spoľahlivo zničia a tým sa odstráni aj zápach z topánok. Pred vložením topánok do mrazničky je potrebné nechať ich vysušiť, aby sa pot nezmrazil a po uschnutí topánky vložiť do sáčku a aspoň na 10-12 hodín nechať v mrazničke. Takýto proces je proti baktériám veľmi účinný, avšak odporúčame ho len pre topánky z materiálov odolných mrazom.
Podstielka do mačacej toalety – Majitelia mačiek na byte to poznajú a menia dosť často, keďže mačky sa nechodia venčiť ako psy, ale chodia na wc do takzvanej mačacej toalety. Mačacia toaleta má podstielku z materiálu, ktorý pohlcuje vlhkosť a pach. Mačacie podstielky bývajú vyrobené napríklad z bentonitového ílu, zo silikátových zrniek, drevnaté, z celulózových alebo rastlinných vlákien. Na pohltenie zápachu topánok je dobré použiť niektorú z podstielok (osvedčili sa najmä silikátové podstielky), avšak nie priamo nasypanú do topánky, ale do starej ponožky, ktorú následne vložíte do topánky.
Soľ – soľ pôsobí antibakteriálne, a okrem kuchynského využitia sa dá použiť na pohltenie zápachu topánok. Stačí nasypať soľ do topánky a pred obutím vysypať. Vhodnejšie sú väčšie zrnká soli a výhodné je použiť aromatickú soľ do kúpeľa, ktorá topánky prevonia.
-
Návštevy: 2897