Tags: oči  

Veľa ľudí v dnešnej dobe trpí určitou refrakčnou chybou oka. Najčastejšie ide o problémy s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo astigmatizmom. Na to, aby mohli vidieť svet v skutočnom obraze a ostro, potrebujú používať optické pomôcky – okuliare alebo kontaktné šošovky. Laserová operácia očí predstavuje efektívne riešenie, ktoré dokáže ľudí zbaviť okuliarov efektívne a s minimálnym rizikom.

Laserové operácie zraku

Moderný životný štýl, spôsob práce, ale aj prirodzené starnutie spôsobujú zhoršenie zraku. Krátkozrakosť je optická chyba oka, pri ktorej sa lúče zbiehajú pred sietnicou, takže sa obraz na sietnicu nepremieta ostro. Prejavuje sa horším videním vzdialenejších predmetov a ide o najčastejšiu očnú chybu v ľudskej populácii. Pri ďalekozrakosti sa, naopak, lúče svetla pretínajú za sietnicou oka, dopadajú na ňu v rôznych bodoch a to spôsobuje neostré videnie blízkych predmetov.

Obe zrakové chyby súvisia so schopnosťou zaostriť pohľad na blízke alebo vzdialené predmety. Oko mení svoje optické vlastnosti sploštením alebo vyklenutím šošovky pomocou očných svalov. Tým dokáže zaostriť a zmeniť optické vlastnosti až o niekoľko dioptrií. S postupujúcim vekom táto schopnosť klesá. Nosenie okuliarov a používanie kontaktných šošoviek nemusí byť vždy a pre každého pohodlné a praktické. Veľa ľudí považuje okuliare do istej miery za svoj hendikep. Život bez korekčných pomôcok je určite oveľa pohodlnejší. O korekciu zraku má záujem čoraz viac ľudí a na úpravu dioptrických chýb oka sa tiež čoraz častejšie používajú laserové operácie.

V minulosti bolo potrebné kvôli korekcii dioptrickej chyby odstrániť určitú časť rohovky. V súčasnosti sa používajú sofistikovanejšie metódy, laserovou operáciou je možné zmeniť tvar a zakrivenie rohovky, čím sa zmení lom svetla na rohovke a svetlo potom môže dopadať na sietnicu do oblasti najostrejšieho videnia, ako to má byť pri zdravom oku.

Princípy laserových operácií

Podstata každého laserového odstránenia dioptrií spočíva v úprave hrúbky očnej rohovky. Rozdiel medzi jednotlivými metódami je v tom, akým spôsobom sa chirurg dostane do samotného tela rohovky. Existujú viaceré metódy, pri ktorých sa používa excimerový laser. Pred samotným pôsobením lasera na povrch rohovky sa vytvára z jej prednej plochy tzv. flap, alebo prikrývka, ktorá sa odklopí a neskôr po pôsobení lasera a korekcií dioptrií sa priloží na pôvodné miesto. Práve podľa toho, aká je hrubá a akým spôsobom sa vytvára, rozdeľujú sa laserové metódy na povrchové a hĺbkové.

Vždy treba starostlivo zvážiť, ktorá metóda sa u pacienta použije. Očný chirurg vie zvoliť vhodnú metódu operácie len na základe dôsledných predoperačných vyšetrení, pri ktorých zisťuje mnohé detaily o oku. Vytvára tým akúsi mapu dioptrickej chyby, ktorá je unikátna pre každé oko. Zaujíma ho zakrivenie celej plochy rohovky, vzdialenosť medzi rohovkou a dúhovkou, dĺžka očnej gule a podobne. Na základe toho vie, akým spôsobom je potrebné korigovať očnú chybu.

LASEK – metóda s použitím excimerového lasera

Pre pacientov, ktorých rohovka je príliš tenká alebo majú v tme príliš širokú zrenicu, je vhodná operácia očí excimerovým laserom povrchovou metódou s názvom LASEK, ktorá dokáže korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus. Predstavuje modifikovanú metódu najstaršej pôvodnej laserovej metódy s názvom PRK, ktorá rovnako patrí do skupiny povrchových refrakčných operácií rohovky. Technológia LASEK sa využíva už vyše 20 rokov. Úlohou excimerového lasera je upraviť povrch rohovky tak, aby operácia viedla k jasnejšiemu a ostrejšiemu videniu pacienta.

Priebeh samotného zákroku

Pred laserovou operáciou podstúpite dôkladné vyšetrenie zraku. Jej predpokladom je vek viac ako 18 rokov a stabilná dioptrická chyba bez rizikových zmien na sietnici oka a ochorení rohovky, ako sú herpetické infekcie, keratokónus alebo degeneratívne zmeny. Operácia prebieha v lokálnej anestéze, do oka sa pred zákrokom nakvapkajú znecitlivujúce očné kvapky. Zákrok prebieha iba pár minút a pri plnom vedomí pacienta. Pred samotnou korekciou sa mechanicky odhrnie najvrchnejšia časť rohovky, tzv. epitel. Potom laserový lúč excimerového prístroja pôsobí priamo na povrch rohovky a odstraňuje nežiaduce dioptrie.

Laser pri operácii využíva systém, ktorý promptne reaguje na pohyb oka a pri akomkoľvek pohybe sa okamžite vypne, vďaka čomu nemôže dôjsť k jeho poškodeniu. Ani ten najmenší pohyb pacienta pri zákroku teda nemôže ohroziť bezpečnosť laserovej operácie. Po ukončení korekcie sa epitel položí na svoje pôvodné miesto a pôsobí ako základ pre novonarastajúci epitel.

Keďže sa pri tejto metóde pracuje s povrchovou časťou rohovky, ktorá obsahuje veľa nervových zakončení, je po zákroku nutné rátať s určitou bolestivosťou, ktorá je však u pacientov individuálna. Je spojená tiež so svetloplachosťou a slzením očí, preto si vyžaduje krátkodobú (asi 4-5 dní) rekonvalescenciu. Postupným hojením problémy ustávajú a do jedného mesiaca sa videnie ustáli. Po absolvovaní operácie nie je vhodné plávať, hrať kontaktné športy, navštevovať wellness procedúry a solárium. Pre úspešnú liečbu bez komplikácií je dôležité dodržiavať pokyny očného lekára a pravidelne absolvovať kontroly.

Najnovšie články

Ako si z pohodlia domu ...

Ak hľadáte spôsob, ako sa dopracovať k ...

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...