Tags: tipy   PR  

S touto otázkou bojuje väčšina z nás. Jeden druh digitálnych fotoaparátov poskytuje bohaté funkcie hodné pokročilých začiatočníkov a profesionálov, iný je zasa vhodný do rúk „obyčajných ľudí“, ktorí si chcú napríklad len zvečniť zážitky z dovolenky.

Digitálna zrkadlovka pre náročných

Výber vhodného fotoaparátu je príjemnou povinnosťou, pokiaľ disponujete aspoň základnými vedomosťami o jednotlivých typoch zariadení. Ak riešite dilemu, či si zaobstarať radšej zrkadlovku alebo kompakt, možno vám pomôže stručné uvedenie do problematiky. Medzi najväčšie odlišnosti digitálnej zrkadlovky a kompaktného fotoaparátu patrí určite objektív. Keď niekto fotí profesionálne, potrpí si na tom, aby jeho zábery vyzerali čo najlepšie za rozmanitých okolností. Práve preto sa rozhodne pre zrkadlovku, ktorá umožňuje meniť objektívy podľa potreby, napr. v závislosti od svetla v interiéri alebo v exteriéri alebo od charakteru fotografovaného objektu (budova, osoba, príroda). Do optického hľadáčika je obraz v prípade digitálnej zrkadlovky prenášaný prostredníctvom zrkadla. Vidíme ho jasne a to nám umožní prezrieť si ešte pred stlačením spúšte, ako bude snímka vyzerať. Zároveň ho využívame aj v prípade manuálneho zaostrovania a môže nám poskytnúť mnoho užitočných informácií (nastavenie clony, čas závierky). Snímky vytvorené digitálnou zrkadlovkou sú vo vysokom rozlíšení a bez nežiaduceho šumu. Dobrá digitálna zrkadlovka, ako napr. Canon, Nikon, rýchlo reaguje na spúšť, a tak vám umožní zachytiť aj neopakovateľné momenty (prvý manželský bozk, výraz prekvapenia a i.). Najčastejšie ju objavíte vo výbave fotografických nadšencov, ktorí pri práci okrem rôznych objektívov a filtrov využívajú aj iné príslušenstvo. Najmodernejšie typy zrkadloviek vám prostredníctvom WiFi umožnia podeliť sa o vaše zábery alebo videá so svojimi priateľmi.

Kompaktný fotoaparát ušetrí miesto

Digitálne kompaktné fotoaparáty však nie sú prežitkom ani napriek všetkým pozitívam, ktoré sme spomenuli pri zrkadlovkách. Napríklad kompaktný fotoaparát Canon IXUS 185 obsahuje menu v rôznych svetových jazykoch, no hoci sa jednoducho ovláda, neodporúča sa dávať ho do rúk deťom. Má vstavaný blesk a poskytuje možnosť samospúšte či vytvárania videí. Aj kompakty Nikon objavíte v predajniach v nádherných farbách, s funkciou vytvárania HD videí, niektoré dokonca s Bluetooth a s funkciou priamej tlače aj bez prístupu k počítaču. Snímky vytvárané kompaktom sa vám pri správnej technike fotenia zaručene vydaria. Oceníte najmä nižšiu váhu a menšie rozmery fotoaparátov, vďaka čomu sú praktické najmä na cestovanie. Kompakt si však každý deň môžete prihodiť aj do svojej tašky, nikdy predsa neviete, čo zaujímavé počas dňa zažijete. Ovládanie kompaktov zvládnu aj začiatočníci, ktorých určite zlákajú priaznivé ceny produktov a fakt, že s nimi dokážu natáčať kvalitné videá. Keďže kompakt má objektív zabudovaný, nie je možné sa pri vytváraní snímok detailnejšie pohrať, no napriek tomu sa za ich kvalitu nemusíte hanbiť. Dajte si však pozor na vhodné svetelné podmienky, kompakt si so zlým svetlom neporadí tak dobre ako zrkadlovka.

Najnovšie články

Užitočné vychytávky ako ...

Podľa Wikipédie je Life hack termín pre akýkoľvek ...

Prečo občas dopriať ...

Rozhodli ste sa kúpiť si šteniatko. Je to váš ...

Pracujte doma s odpadom ...

Zaujímate sa o to, ako vo vašej domácnosti ...

3 tipy, ako udržiavať ...

Podľahli ste čaru moderných kuchýň v snehobielej ...

Na čo nezabúdať pri ...

Dielňa je prostredím, kde prebiehajú rôzne ...

Čo vám pomôže pri ...

Poznáte to. Návšteva za dverami a vaša domácnosť ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...